Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit náklady na půjčky a představuje další ránu pro tureckou ekonomiku, kterou negativně ovlivnily teroristické útoky, neúspěšný pokus o vojenský převrat i diplomatický spor s Ruskem.

Moody's zhoršila ratingovou známku Turecka o jeden stupeň z Baa3 na Ba1. Poukázala přitom na obavy ohledně dodržování zákonů po červencovém pokusu o převrat, na rizika spojená s vnějším financováním i na zpomalování hospodářského růstu.

Další přední ratingová agentura Standard & Poor's již krátce po pokusu o státní převrat snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma. Jedinou hlavní agenturou, u které se hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka stále drží v investičním pásmu, zůstává Fitch Ratings. Ta plánuje provést revizi ratingu začátkem příštího roku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že kroky ratingových agentur jsou politicky motivované. Agenturu Standard & Poor's po červencovém zhoršení ratingu obvinil, že straní osnovatelům převratu. K sobotnímu oznámení agentury Moody's se kriticky vyjádřil turecký premiér Binali Yildirim. Prohlásil, že jeho země nevěří v nestrannost ratingových agentur. Podle vicepremiéra Nurettina Canikliho Moody's ignoruje vládní reformy a kroky na podporu hospodářského růstu a úspor.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.