Izrael se v pátek rozloučil s bývalým prezidentem a premiérem Šimonem Peresem. Na státní pohřeb významného politika se sjelo více než 70 zahraničních delegací. Peres byl pohřben na hřbitově na Herzlově vrchu v Jeruzalémě, kde je poslední místo odpočinku pro významné představitele.

Proslovy nad rakví pronesli izraelští politici, Peresovy tři děti a také Obama a Clinton. První řeč oslavující zesnulého pronesl prezident Reuven Rivlin. Podle něj Peres naučil mnoho lidí na světě mít rád Izrael. "Byl to mezinárodní vůdce velkého významu, který představoval krásnou tvář Izraele," dodal. 

Spisovatel Amos Oz, který patří k Peresovým přátelům, řekl, že Izrael nemá na výběr nic jiného, než uzavřít mír s Palestinci. "Kde jsou odvážní vůdci, kteří to uskuteční? Kde jsou následovníci Šimona Perese?" ptal se.

Premiér Benjamin Netanjahu poděkoval přítomným za to, že přijeli vzdát Peresovi čest. "To že vás přijelo tolik, je odkaz jeho optimismu, lásky k Izraeli. Izraelci si hluboce váží této cti, jaké se dostává Šimonovi. Vedl smysluplný život. Byl významný člověk v Izraeli i ve světě. V jeho odkazu nacházíme naději my stejně jako svět," řekl Netanjahu.

 Jako první ze zahraničních hostů hovořil bývalý americký prezident Bill Clinton, který se považuje za Peresova přítele. "Byl to moudrý bojovník za naši společnou lidskost. Začal život jako jeden z nejnadanějších izraelských studentů, stal se nejlepším učitelem a skončil jako největší snílek. Žil 93 let ve stavu trvalého údivu nad naším neuvěřitelným potenciálem dostat se z ran, zášti, strachu a dával naději zítřku," řekl Clinton.

Ztělesnění historie židovského národa

Hovořil také Barack Obama, vzpomínal na Perese jako ztělesnění historie židovského národa minulého století a také jako přítele, který pro něj byl symbolem spravedlnosti a naděje. Ve své řeči poznamenal, že přítomnost Mahmúda Abbáse by měla být připomínkou "nedokončené práce na míru."

Jak upozornili odborníci, zatímco západní státy v mnoha případech zastupují prezidenti a nejvyšší představitelé, arabské země vyslaly nižší politiky, a to i Egypt a Jordánsko, které jako jediné arabské země podepsaly s Izraelem mírové dohody.

Za Egypt přijel ministr zahraničí Sammí Šukrí. Jordánský král Abdalláh II. poslal kondolenci, na pohřeb byl vyslán vicepremiér pro ekonomiku Džavád Anání, marocký král poslal svého poradce. Nejvyšším z arabských politiků je tak palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého oficiálně přivítal Netanjahu a jeho manželka. 

Abbás nebyl na oficiální návštěvě Jeruzaléma od roku 2010. Podle palestinských zdrojů chtěl účastí na Peresově pohřbu dát najevo, že Palestinci stojí o mír a že si váží lidí, jako byl právě Peres. Oba politici byli v 90. letech při vyjednávání první izraelsko-palestinské mírové dohody, podepsané v roce 1993 v USA. Peres byl tehdy ministrem zahraničí, Abbás vyjednávačem v palestinské delegaci.

Na smrt byl příliš mladý

Peresovy děti dcera Cvika a synové Joni a Chemi na Perese vzpomněly s osobními projevy. Cvika Valdenová řekla, že otec miloval život v přítomnosti i to, co sliboval v budoucnosti. "Pamatuji si domácí páteční večeři minulého roku, kdy on se svými silnými brýlemi hleděl do zpěvníku, nevynechal jediné slovo a zpíval z plných plic," sdělila dcera.

Starší syn Joni se přiznal, že po otci zdědil plachost a že slova nemohou popsat, co otec udělal pro Izrael. "Když jsme se ho zeptali, co by chtěl mít napsáno na náhrobku, odpověděl bez váhání: Na smrt byl příliš mladý."

"I já mám ten pocit, že nás opustil předčasně, mohl udělat ještě mnohé," sdělil Joni Peres. Jeho bratr Chemi řekl, že kdyby otec mohl, využil by jistě tuto příležitost k tomu, aby připomněl, že pro politické vůdce neexistuje větší odpovědnost než sloužit lidem.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Po proslovech členové čestné stráže přenesli rakev do sekce hřbitova určené pro představitele Izraele. Peres byl pohřben vedle Rabina a dalšího bývalého premiéra Jicchaka Šamira. Zatímco vojáci na rakev sypali písek, zpíval armádní zpěvák modlitbu za mrtvé.

Peres byl členem parlamentu 48 let a ve vládě zastával všechny významné posty - byl ministrem obrany, financí i zahraničí a také premiérem.

Jako nejstarší člověk v dějinách země byl v letech 2007 až 2014 prezidentem.

Pohřeb se konal za mimořádných bezpečnostních opatření, na žádost kontrašpionážní služby Šin Bet policie preventivně zadržela několik židovských a palestinských extremistů, mnoho silnic a ulic v Jeruzalémě bylo znepřístupněno. Takový postup je srovnatelný s pohřbem zavražděného premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995.

Hollande, Gauck, Tusk a 50 tisíc Izraelců

Mezi 70 delegacemi byla i česká, do Izraele odcestoval premiér Bohuslav Sobotka a ministra zahraničí Lubomír Zaorálek. Přítomni byli také britský princ Charles, francouzský prezident François Hollande, německý prezident Joachim Gauck, předseda Evropské rady Donald Tusk, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a také prezident Polska Andrzej Duda.

Rakev pokrytou státní vlajkou převezli ráno z budovy parlamentu, před nímž byla vystavena pro veřejnost celý čtvrtek. Peres zemřel ve středu ve věku 93 let, čtrnáct dní poté, co utrpěl mozkovou mrtvici. Na nádvoří před Knesetem se s ním za posledních několik dní přišlo rozloučit 50 tisíc lidí. 

Šimon Peres dostal za dohodu v roce 1994 spolu s Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Hamás ale Perese považuje za politika odpovědného za smrt mnoha Arabů. Na palestinských územích tato organizace pátek prohlásila dnem hněvu.