Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to v pátek ruský list Izvestija, podle nějž je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. List se odvolává na nejmenovaného armádního představitele, ale ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Rusko posílá letouny do Sýrie v době, kdy syrský režim a jeho spojenci opět obnovili boje ve východním Aleppu.

Na základnu Hmímím podle listu dorazila skupina bombardérů Su-24 a Su-34. "Bude-li to zapotřebí, bude letectvo ve dvou třech dnech ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů," sdělil zdroj k případnému dalšímu navýšení ruských leteckých sil.

Rusko je do syrské války vojensky zapojeno od loňska a podle pátečních zpráv při ruských náletech od té doby zahynulo na 9 tisíc lidí. Prezident Vladimir Putin letos v březnu nechal část ruských letadel z Hmímímu stáhnout s tím, že cíle, jichž chtěl Kreml v Sýrii dosáhnout, se podařilo splnit. Řekl ale také, že v případě potřeby budou letadla poslána zpět.

Nyní, po kolapsu příměří sjednaného 9. září s USA, Rusko opět znásobilo podporu syrské armády. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje ve východním Aleppu, kde za týden zahynulo přes 300 lidí a skoro 850 osob utrpělo zranění. Týden trvající boje o Aleppo jsou považovány za nejtěžší od roku 2012, kdy bylo město rozděleno na části ovládané armádou a opozicí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

 

Páteční těžké boje o Aleppo potvrdily obě strany. Už ve čtvrtek armáda dobyla uprchlický tábor Handarát severně od města. Tábor obsadil její spojenec, libanonský Hizballáh, a podle vládních zdrojů mají jeho lidé pod kontrolou také nemocnici Kindí. Povstalci ale tvrdí, že boj pokračuje a že nemocnici Kindí zatím nepřítel nezískal.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala syrský režim a jeho spojence Rusko, aby "krvavou lázeň v Aleppu ukončily". "Celé východní Aleppo se stalo ohromným terčem a civilisté tam prolévají krev," řekl ředitel operací MSF Xisco Villalonga. Syrská vláda má podle něj skoncovat se "systematickým bombardováním" a Rusko jako její politický a vojenský spojenec má "odpovědnost využít svůj vliv a zastavit boje".

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek oznámil, že vytvoří vyšetřovací komisi, která se bude zabývat nedávným tragickým útokem na humanitární konvoj v provincii Aleppo.

Konvoj Červeného půlměsíce s humanitární pomocí byl zasažen minulý týden v pondělí u města Urm al-Kubra. USA i některé další země obvinily z útoku Rusko. Při náletu na kamiony s humanitární pomocí zahynuly dvě desítky lidí. Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft v této souvislosti dokonce hovořil o válečných zločinech. Moskva všechna obvinění odmítla.

Podle koordinátora humanitárních operací OSN Stephena O'Briena zhroucení americko-ruské spolupráce v Sýrii poškodí úsilí OSN dopravit do země humanitární pomoc. Reagoval tak na výrok amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který tento týden pohrozil vypovězením rozhovorů s Ruskem o obnově příměří v Sýrii.

Záběry z dronu odhalují z výšky, jak vypadá rozbombardované východní Aleppo

Záběry z dronu odhalují z výšky, jak vypadá rozbombardované východní Aleppo