Po rozdělení republiky na Česko a Slovensko byla situace učitelů v nově vzniklých zemích stejná. Česká republika však brzy začala Slovensku unikat a platy jejich učitelů byly nižší. Letos se ale platy českých i Slovenských učitelů srovnaly.

Průměrný plat učitele: Česko vs. Slovensko

Na Slovensku byla v roce 2015 průměrná mzda učitelů základních a středních škol 1031 eur, což je srovnatelné s průměrnou mzdou těchto učitelů v Česku, která činí něco přes 27 tisíc korun.

"Naše situace se změnila až v roce 2012, když jsme se radikalizovali a uspořádali masivní stávky. První den se jí zúčastnilo sto tisíc lidí, druhý den šedesát tisíc. Až tehdy se nám podařilo dohodnout se s politiky na každoročním zvyšování platů o pět procent. To nás dostalo k platu, jaký mají slovenští učitelé dnes," vysvětluje šéf slovenských školských odborářů Pavel Ondeka.

Vyjednávání je podle něj důležité, hlavně na začátku, ale radikalizace také. "Nejdříve je třeba vyjednávat se sociálními partnery a podívat se na to, jak je na tom státní rozpočet a ekonomika. Pokud má ekonomika stoupající tendenci a stát chce vzdělaný národ, měl by si zajistit učitele, kteří své povolání berou vážně a uživí se jím," říká Ondeka.

Čeští učitelé jsou teprve na začátku, Slovensko je předběhlo

Na Slovensku nyní učitelské platy dosahují 1,6 až 1,7násobku průměrného platu v národním hospodářství. Čeští odboráři jsou v tomto vyjednávání teprve na začátku. V září dostali příslib od ministryně školství Kateřiny Valachové, že do roku 2020 by se učitelské platy měly dostat na 1,3násobek průměrné mzdy v zemi.

Pokud by odbory své požadavky prosadily, v roce 2020 by měl být podle propočtu odborů průměrný plat učitelů 46 409 korun. "Pouze u učitelů existuje platné usnesení, které činí politický závazek vlády, že bude nadále přibližovat platy učitelů k průměru a k tomu, aby průměrný plat vysokoškoláků platy učitelů převýšily," upozorňuje ministryně školství Valachová.

Šéf slovenských odborářů Pavel Ondeka přijel do Česka na mezinárodní konferenci k padesátému výročí přijetí charty učitele, kterou Česká republika společně s ostatními státy OSN podepsala v roce 1966. Předseda českých školských odborů František Dobšík poznamenal, že některé body Česká republika stále nenaplnila.

Například právě ty týkající se postavení pedagogů, pracovních podmínek, odměňování ve srovnání s jinými profesemi, dlouhodobého plánování vzdělávací politiky nebo toho, že by na vzdělávání měly státy vydávat přiměřenou část národního důchodu.

Slovensko už má kariérní řád, v Česku se teprve chystá

Situace na Slovensku je i jinak dost podobná. Také mají nouzi o mladé učitele, za poslední rok odešlo ze školství více než tři tisíce učitelů. Mladí kantoři si také stejně jako v Česku stěžují, že platy začínajících učitelů jsou hodně nízké, zhruba 650 eur (17 500 korun).

Kariérní řád učitelů

Učitelé by od roku 2018 neměli dostávat platy podle tabulek, ale podle toho, jak úspěšní ve vzdělávání jsou. Takzvaný kariérní řád, který předložilo ministerstvo školství, je rozdělí do tří stupňů. V 1. stupni budou absolventi univerzit (začínající učitel). Pokud po dvou letech složí atestaci, přesunou se do 2. stupně (samostatný učitel). Ti nejlepší dostanou šanci postoupit do 3. stupně (výjimečný učitel), budou pomáhat začínajícím učitelům a sníží se jim úvazek. Až se celý systém rozjede, měl by přijít na tři miliardy ročně.

Na začátku letošního roku uspořádala část slovenských učitelů stávku, jenže ji podpořily jen dvě procenta z celkových asi 6700 škol na Slovensku, což je podle Ondeka málo, takže se nic nezměnilo.

Na rozdíl od České republiky ale mají slovenští učitelé už kariérní řád, tedy jakousi vidinu, že když na sobě budou pracovat a vzdělávat se, jejich platy významně porostou. Český kariérní řád pro učitele by měla v nejbližší době projednat vláda a v podstatě vychází z toho slovenského.

Počítá s tím, že učitelé budou po absolvování pedagogických fakult mít jakési adaptační období, kde je budou podporovat zkušenější učitelé, pak se budou dále vzdělávat a získávat zkušenosti. Pokud vyhoví podmínkám atestační komise, postoupí do dalšího stupně a získají vyšší plat.

Podle Ondeka je kariérní řád dobrá věc, ale musí se zabránit tomu, aby ho zneužívaly soukromé firmy, jako se to stalo na Slovensku. "U nás učitelé získávají kredity za školení a různé vzdělávací akce, které absolvují. Bohužel se toho ale chytly některé soukromé firmy a bylo to více o byznysu než o vzdělávání," varuje Onderka.

To by se podle českých odborářů stávat nemělo. "Aby instituce mohla kurzy pořádat, bude muset mít akreditaci od ministerstva školství. To je jedna pojistka. Některé kurzy půjdou navíc absolvovat jen na vysokých školách či Národním institutu pro další vzdělávání," říká místopředsedkyně školských odborářů Markéta Seidlová.

Na Slovensku se podle ní stávalo, že učitelé dostávali kredity za absolvování volejbalového kurzu, i když učili třeba dějepis. "To by se u nás stávat nemělo," ujišťuje Seidlová.