Projednávání zprávy o cestě prezidenta Miloše Zemana na konferenci na Rhodu ve středu vláda odložila. "Pro schválení nebyla většina ministrů," řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro ČTK sdělil, že nevidí důvod věc komentovat.

Dienstbier prohlásil, že sám už na předchozím jednání kabinetu požádal, aby o bodu byla před hlasováním vedena rozprava. "Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Relativizuje to podle mne zahraničněpolitické postoje nejen České republiky, ale i Evropské unie," vysvětlil.

"Technicky je to jen otázka toho, z jaké rozpočtové kapitoly se ty prostředky na cestu uhradí. To nepovažuji za podstatné," vysvětlil ministr. "Pro mě je důležité vyjádření nesouhlasu s tím, aby takto jednal prezident ČR. Jak tam také zaznělo od jednoho z kolegů, pokud bychom to schválili, tak bychom za to v zásadě přebírali zodpovědnost," zdůraznil. Podle informací redakce byl hlasitým odpůrcem schválení zprávy i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) prezidentovu cestu sice kritizuje, pro schválení zprávy ale hlasoval. "Někteří se proti tomu postavili a nebylo možné to prohlasovat ani odmítnout, takže se to přerušilo," sdělil.

"Já jsem pro to ruku zvedl. Samozřejmě to, s jakými lidmi tam byl, je dost divné. Ale myslím si, že by to byla klukovina to teď už neschválit," dodal. Pro ČTK dodal, že projednávání bodu provázela "košatá" diskuse. Probíraly se různé úhly pohledu na to, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR, dodal. "Nevidím nyní důvod ke komentáři, vzhledem k tomu, že projednávání bylo přerušeno," sdělil Ovčáček.

Český prezident se letos konference pořádané oligarchou Vladimirem Jakuninem účastnil už poosmé. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Ve svém projevu hovořil hlavně na téma tzv. Islámského státu, který přirovnal k rakovině. Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil v Izraeli pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjelo mnoho světových státníků. Zastoupili ho premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).