Tibetského duchovního vůdce dalajlamu přijme při jeho letošní návštěvě Prahy z české vlády ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Schůzce, která se má odehrát v úterý předtím, než spolu oba budou debatovat na diskusi v rámci letošní konference Forum 2000, má být přítomen i místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé této strany.

"Přijmu ho jako duchovního představitele jedné z církví, což spadá pod agendu ministerstva kultury," řekl Daniel Herman. Premiér Bohuslav Sobotka je podle informací HN o schůzce informován a nemá nic proti. Ministr Herman v pondělí o schůzce informoval také další své kolegy ve vládě.

Podle serveru Hlídací Pes Správa pražského hradu nepovolila zábor části Hradčanského náměstí pro stavbu pódia, kde měl v pondělí tibetský duchovní vůdce vystoupit.  Podle organizátorů se mělo jednat o malé pódium kousek od pomníku Masaryka. To znamená na místě, kde v únoru mohl pódium postavit někdejší lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička v rámci své demonstrace. Správa pražského hradu své rozhodnutí nijak neodůvodnila.

V době česko-čínského hospodářského a politického sbližování je to důležité gesto, které může narazit na odpor zejména v úřadu prezidenta Miloše Zemana. Ten v čínské televizi dokonce uvedl, že vztahy mezi Prahou a Pekingem se zlepšují mimo jiné i proto, že "vláda České republiky už není pod submisivním tlakem Spojených států a Evropské unie" a že se "nevměšujeme do vnitřních záležitostí jakékoliv jiné země".

Oficiální přijetí dalajlamy považuje Čína obvykle právě za takové vměšování. Schůzce s představiteli českých lidovců se podle informací HN snažilo čínské velvyslanectví vehementně zabránit mimo jiné i s odkazem na to, že dalajlama je vůdce separatistů.

Čtrnáctý tibetský dalajlama, občanským jménem Tädzin Gjamccho, se letos účastní jako jeden z prominentních hostů právě probíhající konference Forum 2000, která letos nese podtitul "Odvaha k převzetí odpovědnosti". Čína Tibet obsadila v roce 1951, dalajlama od roku 1959 žije v exilu, sídlo má v indické Dharamsale. Byl jedním z přátel zesnulého prezidenta Václava Havla, zakladatele konference Forum 2000, a v Česku byl od roku 1990, kdy ho Havel poprvé pozval, nejméně desetkrát.

Očekává se, že po přijetí dalajlamy čínští představitelé budou vyhrožovat zhoršením vztahů s Českem poté, co Peking v posledních letech rozběhl řadu projektů vzájemné spolupráce a otevřel do Prahy leteckou linku. Podobně čínské úřady protestovaly proti přítomnosti dalajlamy na Slovensku a v Polsku, kde v předchozích dnech pobýval. Ve Vratislavi se dva dny účastnil debat v rámci programu Evropského hlavního města kultury, kterým nyní dolnoslezská metropole je.

Na konferenci Forum 2000 se dalajlama zúčastní dvou debat a ve středu potom přednese veřejnou přednášku v Paláci Lucerna.

V neděli se s dalajlamou na Slovensku setkal prezident Andrej Kiska, který letošní ročník Forum 2000 svým projevem zahajoval. V něm uvedl, že dalajlamu považuje za jeden ze svých vzorů a inspirací.

Vzápětí se však ozvalo čínské ministerstvo zahraničí a pohrozilo neupřesněnou "odvetou". Kiska prý ignoroval "ostrý nesouhlas" Číny, prohlásila mluvčí čínského ministerstva Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s "politikou jedné Číny", kterou slovenská vláda slíbila podporovat.