Bylo už pozdě večer, když předloni v zimě finské novinářce Jessikce Aro zazvonil telefon a objevilo se na něm neznámé číslo se zahraniční předvolbou. Když ho zvedla, na druhém konci bylo pár vteřin ticho a pak se ozvala hlasitá střelba.

Zaskočená reportérka se ptala, kdo volá, ale nikdo se neozýval. Bezprostředně poté přistála v jejím telefonu SMS s krátkým sdělením: "Jsi děvka NATO." A vzápětí se na jejím Facebooku objevil vzkaz od dvacet let mrtvého otce: "Sleduji tě."

Až do téhle chvíle Jessikka Aro o podobných internetových útocích četla jen v pár článcích svých západních kolegů. Věděla, že přicházejí odkudsi z temnoty sítě a že jejich původce – kteří mezitím vešli ve známost jako trollové – je skoro nemožné odhalit. Jí se to však podařilo. A hned nato se stala jejich terčem.

Savuškina 55

Až do roku 2013 znali trolly důvěrně jen čtenáři dětských knížek. Byli v nich líčeni jako tajemné bytosti, neodmyslitelně spjaté se severskou mytologií, původně potomci obrů, kteří se časem proměnili v malé skřety. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu ale tohle slovo získalo nový význam. Trollové se vžili jako ustálený termín pro lidi, které ruská propaganda najímá na to, aby manipulovali debaty pod články v západních médiích a mátli jejich čtenáře.

Své trolly má samozřejmě i Ukrajina a další země, množství a způsob, jakým je začalo využívat Rusko, je však bezprecedentní. Za jeden z dosud největších výkonů dezinformační kampaně Kremlu je považován letošní výsledek nizozemského referenda o asociační dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Ruští trollové v tajnosti a zároveň vytrvale zaplavovali veřejné debaty v Nizozemsku protiukrajinskými postoji a voliči ve finále řekli v referendu ukrajinskému směřování do EU "ne".

V novém respektu se dále dočtete
  • Babiš už chystá vládu
  • D8 bude asi navždy ohrožovat životy. Kdo za to může? 
  • Proč některé mobily vybuchují?
  • Rozhovor s Danou Drábovou
  • Začala dosud největší bitva proti IS
  • Proč tolik táhne dalajlama

Dohoda tím sice není zablokovaná jako celek, Rusku se ale podařilo zmást nizozemské voliče a vrazit další klín do Unie, která je z principu komplikovaným, a tedy v mnoha otázkách nejednotným společenstvím. Americká administrativa řeší právě teď podobný problém: pokusy o ovlivnění blížících se prezidentských voleb. Zpravodajské služby podle časopisu Time mají konkrétní poznatky, že hackeři a na ně napojení trollové se mohou pokusit vnést zmatek do voličských seznamů, do systémů oznamujících výsledky voleb i do médií. Důsledkem může být chaos a podkopání důvěry ve výsledek prezidentského duelu.

I přes množící se útoky se stále moc neví, jak trollové fungují a odkud berou své zdroje. "Lákalo mě dozvědět se o nich víc," říká Aro, proč se jako jedna z prvních novinářek rozhodla předloni na podzim jejich svět rozkrýt. Jessikka Aro v té době byla vycházející investigativní hvězdou finské televize Yle a neprobádané a dobrodružné téma ji přitahovalo. "Brzy jsem pochopila, že mi to převrátí život naruby." Zájem o její osobu byl logický: Jessikka Aro pronikla dál než všichni ostatní.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se