Odboráři OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Odbory podle předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka totiž zásadně nesouhlasí s rozhodnutím představenstva o zrušení sociálního programu. Odboráři jsou silně znepokojeni i úvahami zpochybňujícími platnost kolektivní smlouvy. Uvedli to ve čtvrtek v prohlášení. Společnost OKD ale zrušení sociálního programu dosud oficiálně nepotvrdila. Domnívá se, že současné vedení není za nynější situaci zodpovědné.

Podle odborářů chce vedení OKD co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Odboráři tvrdí, že důl by měl být uzavřen k 31. lednu 2017. OKD je od května v úpadku.

Odboráři jsou již ve stávkové pohotovosti, stávku ale zatím neplánují. Její konání nicméně nevylučují, stejně jako možné demonstrace. "Stávkovou pohotovost máme vyhlášenou. Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod, jestli budou další opatření, uvidíme podle toho, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se ta situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření," uvedl Pytlík. V úvahu přichází právě stávka či demonstrace.

Odboráři požadují odstoupení představenstva i dozorčí rady s výjimkou zástupců státu. Představenstvo podle jejich mínění svými rozhodnutími škodí celé firmě a potažmo i jejím zaměstnancům. Dozorčí rada pak podle jejich názoru v minulosti neučinila potřebné a zásadní kroky ke stabilitě firmy.

Odbory ale zároveň požadují i podání žaloby na náhradu škody na všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou situaci v OKD, požadují omezení horní hranice hrubé mzdy do 70 000 korun měsíčně, a to včetně manažerů. Žádají ale například i zrušení odměn pro představenstvo a dozorčí radu či zrušení nadbytečných funkcí ve společnosti, například funkci generálního ředitele.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že stávající vedení společnosti OKD není zodpovědné za situaci, do které se těžařská firma v posledním období dostala.

"Jeho členové rovněž nebyli členy statutárních orgánů, na rozdíl od zástupců odborových organizací v dozorčí radě, kteří by sled okolností mohli ovlivnit, či dokonce zvrátit. Ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem stávající management naopak hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek finančních prostředků na profinancování těžby a zajistilo postupný a hlavně důstojný útlum těžby především s ohledem na sociální situaci v kraji," řekl Čelechovský. Uvedl, že společnost předložila věřitelskému výboru několik návrhů na řešení situace v Dole Paskov a nyní musí počkat na jeho rozhodnutí.

Mládek: Další veřejná podpora OKD je těžko obhajitelná

Pokud černouhelná společnost OKD požaduje po státu další peníze, měla by to říct oficiálně. Zmínil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda v červenci schválila firmě půjčku 700 milionů korun, smlouva o úvěru byla podepsána v srpnu. Česká televize (ČT) ve středu uvedla, že OKD nyní požaduje dalších 600 milionů korun na financování sociálního programu. Ministr také řekl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná.

Návrh na další pomoc měl být podle ČT řešen na středeční schůzce na ministerstvu průmyslu. "Žádný požadavek tam takhle explicitně nezazněl," řekl Mládek. Pokud firma chce další peníze, má to podle něj sdělit oficiálně, písemnou formou. "Poletují tady ve vzduchu nějaké nápady, ke kterým se nikdo nehlásí," uvedl.

Vzhledem "k minulým smutným zkušenostem" z kauzy OKD bude chtít, aby se někdo k případné žádosti přihlásil. "Může to být vedení, insolvenční správce, prostě leckdo," uvedl. Středeční schůzky na MPO se podle něj mimo jiné zúčastnili zástupci MPO, OKD a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj a nový senátor Jiří Cienciala. Názor na OKD bude chtít ministr znát i od nově zvoleného zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

Mládek dále uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná. Velkoobchodní ceny uhlí totiž po předchozích poklesech nyní rostou. "Situace na světovém trhu s uhlím se změnila," dodal ministr.