Premiér Bohuslav Sobotka se obává, že by bojkot oslav 28. října mohl zničit unikátní tradici. Na Hrad tak v pátek půjde stejně jako v minulých letech. Odmítá také spekulovat o tom, jak proběhlo setkání mezi ministrem kultury Danielem Hermanem a prezidentem Milošem Zemanem, jehož výsledkem mělo být vyškrtnutí Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných. Sám Sobotka si Bradyho váží a rozvířená atmosféra by se podle něj hlavně měla zklidnit.

HN: Jaký bude program premiéra republiky 28. října?

Nebude se nijak lišit od předchozích let. Jako předseda kabinetu reprezentuji vládu České republiky a budu ji zastupovat také na zítřejších důležitých vzpomínkových akcích. Půjdu na Vítkov a půjdu také večer na Pražský hrad na předávání státních vyznamenání.

HN: A co ostatní sociálnědemokratičtí vrcholoví politici?

Myslím, že budou postupovat podle toho, jak jsme se dohodli. Takže předpokládám, že většina našich ministrů, poslanců a senátorů půjde jako každý rok na předávání státních vyznamenání. Je to největší slavnostní událost v rámci připomínek 28. října.

HN: Sociální demokraté tedy nesouhlasí s důvody, kvůli kterým svou účast odmítli třeba poslanci ODS, TOP 09 nebo i někteří koaliční zákonodárci? Tedy vyjádřit nesouhlas s chováním hlavy státu?

Nejsme stoupenci nějakých bojkotů. Pokud bychom začali s bojkoty, je otázka, kdo je bude organizovat za rok, dva, tři. Nepřetržitá série bojkotů oslav 28. října a předávání státních vyznamenání by tuhle unikátní tradici mohla zcela zničit. 28. říjen není oslava narozenin kteréhokoliv prezidenta, to je oslava státního svátku České republiky.

HN: Hradní kancléř Vratislav Mlynář ve středu v České televizi označil ministra kultury Daniela Hermana za lháře. A to kvůli jeho výrokům o tom, že prezident odmítl jeho strýce Jiřího Bradyho vyznamenat kvůli schůzce Hermana s dalajlamou. Miloš Zeman to prý ale v úmyslu neměl už před tímto setkáním. Vy věříte svému ministrovi a jeho verzi příběhu?

Já si myslím, že je především důležité zklidnit emoce, podívat se na celou věc s odstupem. Je mi především líto pana Bradyho, myslím, že si to nezaslouží. Jeho osud naopak zasluhuje ocenění, to, co udělal pro lidi, pro lidská práva. Trošku mě mrzí, že se tady dostal do víru nějakého politického zápasu. Takže bych doporučoval zklidnit atmosféru.

HN: A věříte ministru Hermanovi, že se věci kolem jeho strýce odehrály tak, jak tvrdí on?

Já nejsem vyšetřovatel ani investigativní novinář. Tady probíhal nějaký dialog mezi panem prezidentem a panem Hermanem. Pan Herman podle všeho chtěl podpořit udělení ocenění pro pana Bradyho. Pan prezident podle všeho usiloval o to, aby se pan Herman nesešel s dalajlamou. Každý měl nějaké své cíle a bohužel výsledkem je rozdělení společnosti a fakt, že pan Brady není na seznamu oceněných.

HN: Vy jste ale definitivní seznam oceněných kontrasignoval...

Ale to bylo ještě předtím, než celá tato aféra vypukla. Když jsem kontrasignoval ten návrh, bylo to tuším minulý týden ve středu ráno, tak jsem neměl žádné informace o schůzkách mezi panem Hermanem a prezidentem ani o tom, co se tam všechno odehrálo. Nevěděl jsem o žádném telefonátu. Kontrasignoval jsem seznam, který předložil prezident republiky. A já s tímto nechci mít nic společného, není v pravomoci předsedy vlády, aby ovlivnil, jaký seznam vyznamenaných prezident předloží. Je to pravomoc a zároveň zodpovědnost prezidenta.