Většina v pondělí zveřejněných průzkumů před úterními prezidentskými volbami ve Spojených státech favorizuje demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, zatímco například podle sondáže Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity si lépe vede její republikánský rival Donald Trump.

Podle posledního předvolebního průzkumu, který vypracovala agentura Bloomberg spolu se společností Selzer & Co. má Clintonová mezi respondenty podporu 44 procent, Trumpa by podpořilo 41 procent.

Naději na volební vítězství dává Clintonové i další pondělní průzkum listu The Washington Post a televize ABC News. Podle něj podporuje demokratickou kandidátku 47 procent voličů, zatímco jejího soupeře 43 procent. Clintonová by tak měla vyhrát i se započtením statistické chyby, která činí 2,5 procenta. Vítězství demokratické kandidátky o čtyři procenta shodně předvídají i průzkumy televize CBS News či stanice Fox News.

Trumpa favorizuje nejen sondáž Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity, ale také anketa společností Investor's Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence. Republikánský kandidát z těchto průzkumů vyšel s náskokem pět, respektive dvou procentních bodů.

Odhady výsledků amerických prezidentských voleb budou mít možná Američané letos k dispozici ještě před uzavřením volebních uren. Některá média prolomí dosud dodržovaný nepsaný zákon, že první informace se na veřejnost dostanou až po skončení voleb na západním pobřeží USA, tedy ve středu po 5. hodině ráno středoevropského času.

Nově založená společnost VoteCastr hodlá o stavu hlasování informovat veřejnost průběžně, tedy ještě daleko před skončením voleb. Bude k tomu využívat speciální metodiky, která analyzuje výsledky předvolebních průzkumů v návaznosti na volební účast v jednotlivých amerických státech. Výsledky budou zveřejňovat mimo jiné servery Slate a Vice News.

Už přes třicet let přitom konsorcium hlavních amerických médií, tedy agentura AP a pět hlavních zpravodajských televizí, dodržovalo zásadu, podle níž je možné o průběžných výsledcích informovat až po uzavření uren na západě USA.

Důvodem byl průběh voleb v roce 1980, v nichž soupeřil demokrat Jimmy Carter s republikánem Ronaldem Reaganem. V médiích se tehdy objevila již před koncem voleb zpráva o Reaganově vítězství, což údajně způsobilo, že někteří voliči už k urnám nepřišli.

Zpravodajské týmy AP a televizí ABC News, CBS News, CNN, Fox News a NBC News se od té doby během voleb uzavřely do neprodyšné místnosti, kde sice shromažďovaly volební data, ale odmítaly je před koncem hlasování zveřejnit. Novináři u sebe dokonce neměli ani mobilní telefony.

Nyní tato praxe zřejmě přestane platit. Šestice hlavních zpravodajských médií ovšem údajně nehodlá se společností VoteCastr spolupracovat.