Je mrazivý den a z nástupiště nástupiště karvinského nádraží vyráží expres v poněkud netradičním složení. Zatímco v přední části vlaku sedí pouze běžní cestující, poslední vagon je kromě lidí plný kamer a mikrofonů. Na palubě se totiž chystá české finále třetího ročníku startupové soutěže The Venture.

THE VENTURE

je mezinárodní soutěž, která hledá hledá projekty s příznivým vlivem na společnost a originálním přístupem k podnikání.

Na globální úrovni ji od roku 2014 pořádá značka Chivas Regal, v Česku se letos uskutečnil první ročník.

Do českého finále, které se odehrálo 9. listopadu na palubě vlaku LEO Express, postoupilo pět projektů.

Cestou z Karviné do Prahy každý finalista předstoupil před porotu a v soukromém prostředí vagonu Premium class vlaku během pěti minut představil svůj projekt. Dalších deset minut porotcům odpovídal na otázky.

Poražení soutěžící museli vlak opustit. Vítěze nyní čeká intenzivní mentoring v Oxfordu a následně cesta na celosvětové finále v New Yorku.

Vítězové globálního kola si mezi sebe rozdělí částku jeden milion dolarů.

Soutěžních projektů, které neotřele přistupují k podnikání, mluví o celosvětových tématech a mají velký společenský přesah, je celkem pět.

O tuzemské prvenství a letenku do New Yorku na mezinárodní finále soutěže se utká originální taška Česká síťovka, proteinová tyčinka s cvrččí moukou Sens bar, vícekomorový odpadkový pytel EcoTwinBag, komunikační aplikace pro starší generaci Oscar senior a náramek pro detekci duševní poruchy Mindpax.

Zpočátku je ve vlaku celkem klid a posádka dospává časné ranní vstávání. To se změní v okamžiku, kdy je definitivně potvrzen příští prezident Spojených států amerických – vítězstvím Donalda Trumpa jsou všichni zaskočeni a rozvíjí se třaskavá diskuse.

Příjemným překvapením jsou ale pro všechny prostory, kde se soutěž odehrává. "Ten vlak mě opravdu hodně baví. Ráda cestuji, takže to pro mě vůbec není stresující, naopak. Navíc tady vznikají zajímavé mikropříběhy," potvrzuje Kateřina Pechová, která představí Českou síťovku.

Vše je ale teprve ve fázi příprav, podává se káva a snídaně a účastníci soutěže debatují o složení poroty, které předsedá podnikatel Václav Dejčmar.

Hodnotit bude také majitel společnosti LEO Expres Leoš Novotný, český raper Vladimir 518, novinář a spisovatel Miloš Čermák a jako jediná žena v porotě usedne Lucie Tvarůžková, která stojí za půjčkovým portálem Zonky.45

Jeden ze soutěžících si pomocí izolepy právě připravuje prezentační materiál. "Dávám dohromady prototyp naší cvrččí tyčinky, protože ještě nejsme ve výrobě, abych mohl mluvit o konkrétní věci a měl něco v ruce. Je tady hodně času a můžu ho alespoň efektivně využít," usmívá se Radek Hušek.

Čím víc se blíží představení porotě, tím víc je mezi posádkou patrné napětí. "Možná jsem zbytečně nervózní, připadám si, jako kdybych šel na zkoušku. Zcela jistě budu před porotou improvizovat, neumím se naučit souvislý text nazpaměť," vysvětluje Jan Novák, který bude prezentovat technologii pro monitoring příznaků duševních poruch.

Organizátoři soutěžící postupně vyzvou, aby svůj projekt na kameru popsali jednou větou a vysvětlili, jak chtějí změnit svět. "Chceme dát příležitost lidem, kteří ještě netřídí odpad, aby začali," říká rozhodně Filip Hůlka a ukazuje vícekomorový odpadkový pytel. "Pomáháme starším lidem držet krok s mladší generací," připojuje se Tomáš Posker s komunikační aplikací pro seniory.

Poté už by se atmosféra dala krájet. Soutěžící jeden po druhém předstoupí před porotu do uzavřeného kupé a dostávají patnáct minut na to, aby svůj projekt posunuli dál. Neúspěšní budou muset vlak opustit.

Jako první jde na řadu Karolína Pechová a v rukou svírá tři barevné české síťovky, ukázku svého projektu. "Porota je hrozně milá," usmívá se posléze. Druhá prezentace patří Janu Novákovi a jeho náramkům pro prevenci a detekci duševních nemocí. Následuje rozstřel, ze kterého vítězně odchází Česká síťovka, která zaujala i svou ekologičností. "Blázni mají zase smůlu. Ale na to jsme zvyklí," konstatuje Novák, který soutěž opouští.41

Soutěživá atmosféra se mísí se zklamáním poražených, ačkoli se všichni snaží udržovat pozitivní náladu. Oproti síťové tašce, oživenému českému retro produktu s ekologickými aspekty a pěkným designem, neuspěje ani ekologický odpadkový pytel a zdá se, že Karolína Pechová je favoritem soutěže.

Alespoň do té doby, než před porotu předstupuje Radek Hušek s myšlenkou revoluce ve stravování pomocí proteinových tyčinek, kterého nakonec nepřekoná ani aplikace pro starší generace, která má zjednodušit život seniorům a usnadnit jim komunikaci s vnoučaty. Porotu aplikace zaujala, namítá však, že senioři mají mnohdy potíže s ovládáním tabletu, a naučit se navíc ovládat aplikaci je spíše zátěž.

Projekt proteinových tyčinek Sens Bar s podílem cvrččí mouky bohaté na živiny se stává českým vítězem soutěže The Venture a všichni Huškovi jakožto mladému podnikateli s potenciálem gratulují. "Mám samozřejmě velkou radost. Ještě jsem to nikomu neřekl, nejdřív si vítězství musím sám uvědomit," popisuje své pocity světová finalista.

"Soustředili jsme se na to, zda mají projekty potenciál zasáhnout mezinárodní podnikatelskou sféru, mají silný příběh a jestli jsou soutěžící schopni věrohodně je odprezentovat v angličtině," shrnuje Václav Dejčmar, předseda poroty.

"Shodou okolností mi byl nejblíž vítězný projekt, protože se dlouhodobě zajímám o start-upy, které se zaměřují na potraviny a inovativní přístup k jídlu. Jsem ráda, že právě takový projekt s globální ambicí vzniká v Praze," říká spokojeně Lucie Tvarůžková.

S tím souhlasí i ostatní členové poroty. "O některých projektech jsem si nejprve myslel, že mě až tolik nezaujmou, a přistupoval jsem k nim možná příliš předpojatě. Nakonec mě o svém potenciálu přesvědčili všichni," dodává Vladimir 518.

Vítězný projekt českého kola soutěže The Venture nejprve zamíří na intenzivní mentoring do Oxfordu, kde se setká s dalšími mezinárodními finalisty. Potom už jej čeká celosvětové finále v New Yorku a boj o milion dolarů, které pomohou byznys rozjet. Vítězi Radku Huškovi jsme položili několik otázek.The Venture

Když jste ráno nastupoval do vlaku, jak moc jste si věřil?

Hodně věřím celé myšlence jedení hmyzu. Kvůli ní jsem vzdal svá vysněná studia na London School of Economics. Šlo především o to, nakolik myšlenka bude pro porotce nová a jak ji dokážu odprezentovat. Věřím však, že může vyhrávat hodně soutěží.

Jak celý projekt vznikl?

Před třemi lety za mnou přišel můj současný společník a spoluzakladatel projektu Sens Food Daniel Vach. Našel studii o jedení hmyzu na vědeckém webu. Zjistili jsme, že ještě neexistuje žádná firma, která by dokázala takovou myšlenku prodat se ziskem. Společnými silami jsme se rozhodli, že to změníme a cvrččí mouku rozšíříme do světa.

Kolik za projektem stojí lidí?

Spoluzakladatelé jsme dva, nicméně je s námi ještě asi desetičlenný tým, který funguje v rámci celé Evropy. Naším cílem je mířit na západní trhy a chceme se prezentovat jako nadnárodní evropská firma, která změní základní společenské návyky ve stravování.

Čeká vás mentoring v Oxfordu a cesta do New Yorku. Je něco, na čem ještě musíte zapracovat?

Mentoring by nám mohl pomoct s tím, jak naši myšlenku prodávat i těm, kteří se o inovace ve stravování příliš nezajímají. I pro takové publikum musíme být atraktivní, chceme mít dopad na všechny vrstvy lidí. Chtěli bychom se naučit, jak být ještě více sexy pro ty, kteří se o udržitelnost stravy nezajímají.