Premiér Bohuslav Sobotka oznámil dvě změny ve své vládě. Výměna se týká ministrů za ČSSD, jejíž je Sobotka předsedou. Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka nahradí šéf FN Motol Miloslav Ludvík a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka. Do čela resortu zdravotnictví hledal premiér Bohuslav Sobotka nového šéfa nejdéle. Ředitel nemocnice Motol Ludvík mu potvrdil až v pátek, že se funkce ujme.

Sobotka zdůvodnil výměnu sociálnědemokratických ministrů mimo jiné neúspěchem strany v nedávných krajských a senátních volbách. “Sociální demokracie se nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn," řekl předseda ČSSD.

Předseda vlády zdůraznil, že ani jeden z ministrů nebyl odvolán kvůli problémům či skandálům. "Ale prostě chci, aby kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní, abychom byli schopni jednoznačně profilovat klíčová sociálnědemokratická témata a chci, aby vláda jako celek byla výkonná do samého konce volebního období," uvedl Sobotka.

Chystané změny Sobotka již ve čtvrtek ráno oznámil politickému grémiu ČSSD a následně telefonicky informoval prezidenta Miloše Zemana s tím, že se osobně setkají v neděli, kdy premiér prezidentovi návrhy na odvolání ministrů oficiálně předá.

V dalších dnech se podle svých slov chce sejít s předsedou ANO Andrejem Babišem a šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem s cílem přesvědčit je, aby přistoupili také na výměnu na vládních postech obsazených jejich ministry. Sobotka, který však nikoho nejmenoval, má zřejmě na mysli mimo jiné ministra kultury Daniela Hermana, na jehož konec ve vládě naléhá prezident Zeman.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl komentovat, zda Zeman s odvoláním zmíněných ministrů souhlasí. "Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám," napsal v SMS zprávě zaslané ČTK Ovčáček.

Oba ministři, kteří mají být odvoláni, komentovali premiérovo rozhodnutí spíše zdrženlivě. "Pan premiér mi nesdělil žádný důvod. Sdělil mi, že chce nové tváře. Jsem rád, že je našel. To je dobře. Můžu k tomu říct jen to, že je to v jeho kompetenci a nese za to plnou zodpovědnost. Věřím, že sociální demokracii ty kroky pomůžou. Nic jiného nám nezbývá," prohlásil ministr zdravotnictví Němeček. Podobně reagoval i Dienstbier. "Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci, místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v parlamentu," poznamenal.

Lídři opozičních stran vyjádřili o Sobotkově kroku pochybnosti. "To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že výměna necelý rok před volbami do sněmovny je pouhý marketing. "Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře," sdělil Fiala. Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc "znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby".

Ludvíkovi "kuliši" a Chvojkův "lex Babiš"

Nastupující ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík je od roku 2002 dodnes nepřetržitě zastupitelem v Praze. Od konce roku 2014 také vede pražskou sociálnědemokratickou organizaci. V květnu 2000 se stal ředitelem pražské Fakultní nemocnice v Motole, kde je zároveň předsedou finančního výboru. V roce 2011 se na YouTube objevil sestřih Ludvíkova vystoupení na výjezdním zasedání dvou stovek vrcholových zaměstnanců nemocnice Motol. Ludvík v sestřihu hovořil o připraveném soutěžení veřejných zakázek či o praxi, kdy se určitým pacientům (tzv. "kulichům") věnuje nadstandardní péče. 

Právník Jan Chvojka, který se stane novým ministrem pro lidská práva, je poslancem od roku 2010, je členem ústavně právního výboru a místopředsedou mandátového a imunitního výboru. Chvojka letos například navrhl, aby členové vlády nemohli vlastnit média a museli se vzdát svých firem, což se týkalo zákonu známého jako tzv. lex Babiš.

Babiš vládní změny přivítal, označil je však za kontraproduktivní

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je rád, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) došel ke stejnému závěru jako on a vyměnil ministry, kteří neměli ve vládě být už od počátku. Změny 11 měsíců před volbami ale zároveň označil za kontraproduktivní. Schůzky premiéra s ministry za hnutí ANO považuje za zbytečné.

"Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být," uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. "I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok," poznamenal. Němeček na Twitteru uvedl, že se mu podařilo ubránit resort před Babišovými pokusy o privatizaci zdravotnictví. "Fakt se za svou práci nemusím stydět," napsal.

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. "Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky," uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Dienstbier v reakci řekl, že je rád, že Babiše návrh na jeho odvolání potěšil. Zároveň ho označil za nejnekompetentnějšího ministra vlády. "Chápu, že nemá rád, že jsem na to i při jednání vlády průběžně upozorňoval. Když říkal nesmysly, že jsem to uváděl na pravou míru," řekl. Za nesmysl označil i zpolitizování legislativní rady vlády, protože je složena z nejlepších expertů na právo v zemi.

Babiš zároveň uvedl, že si myslí, že výměny nastaly pozdě. "A dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní," dodal. Místopředseda vlády je ale rád, že jsou známa nová jména. "Sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné," poznamenal.

Návrhem Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj Sobotka kupuje "Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla". Ludvík je šéfem pražské ČSSD a zastupitelem hlavního města.

V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu lex Babiš, který má ošetřit střet zájmů. "Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování," podotkl Babiš.