Turecké úřady zadržely na jihovýchodě země dva Čechy, které obvinily z příslušnosti k teroristické organizaci. Zprávu tureckého serveru Daily Sabah ve čtvrtek potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Informace serveru a Černínského paláce se rozcházejí v datu zadržení i v tom, kam se chtěli Češi dostat. Sami zadržení v minulosti hovořili o tom, že se podílejí na činnosti kurdských milic YPG, které bojují proti organizaci Islámský stát (IS) a které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se podle Daily Sabah pokusili překročit hranici ze Sýrie do Turecka a to v oblasti jihovýchodní provincie Şirnak. Následně je Turci za nelegální překročení hranice zadrželi. Podle mluvčí českého ministerstva ale k zadržení došlo při pokusu Čechů překročit hranici z Turecka do Iráku. Provincie Şirnak na jihovýchodě Turecka sousedí s Irákem i se Sýrií.

Podle Daily Sabah byli Češi zadrženi ve středu. Lagronová uvedla, že česká strana má informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu, kdy u nich Turci údajně při hraniční kontrole našli materiály, které zmiňují kurdské milice YPG.

Turecký zpravodajský server uvedl, že Všelichová a Farkas jsou bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristy. Turci je podle tohoto zdroje zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům těchto milic.

Farkas, který vystupuje pod přezdívkou Serxwebun Botan, je podle Daily Sabah odstřelovačem. Všelichová s krycím jménem Zelane Botan se stará o logistiku, zdravotní péči a koordinovala také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, uvedl citovaný turecký zdroj.

Zadržení jsou podle Lagronové stále v provincii Şirnak a česká diplomacie se nyní snaží o jejich deportaci do Česka. Informace o případu má Česko od právníka, kterého dvojice dostala.

"V Turecku platí přísné protiteroristické zákony, které nám zabraňují v kontaktu s nimi (zadrženými), takže se snažíme aspoň o kontakt s jejich tureckým právníkem, který jim byl přidělen," uvedla mluvčí.

Lagronová upozornila, že české ministerstvo řešilo podobnou situaci Všelichové už v létě, kdy byla zadržena v Kurdistánu. České úřady se tehdy úspěšně snažily docílit jejího vyhoštění, aby tam neskončila ve vězení.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím v Sýrii v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Farkas, který byl údajně členem cizinecké legie a v minulosti pomáhal obětem zemětřesení na Haiti, v dřívějším rozhovoru poskytnutém server Echo24.cz tvrdil, že chce v kurdských oblastech Sýrie pomáhat hlavně dětem. Založil kvůli tomu i humanitární organizaci, do níž vložil výtěžek z prodeje svého majetku. Na svém facebookovém účtu Farkas minulou středu napsal, že se chystá do Rojavy, což je označení pro kurdské oblasti na severu Sýrie.

Studentka České zemědělské univerzity v Praze Všelichová v rozhovoru poskytnutém v létě iDnes.cz prohlásila, že do severní Sýrie ji zavedla nejprve zvědavost, následně se rozhodla lidem na místě pomáhat. Účastnila se prý i dobývání některých vesnic obsazených IS. Server rovněž napsal, že Všelichová do Sýrie, do Turecka a do Iráku za poslední dva roky vycestovala celkem čtyřikrát.

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti IS pomáhá.