Češi méně pijí alkohol a kouří, roste ale počet lidí užívajících opiáty, konkrétně látky zvané buprenorfin. Vyplývá to z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog za loňský rok, kterou zveřejnil národní protidrogový koordinátor při Úřadu vlády Jindřich Vobořil.

Ten hodnotí vývoj optimisticky.

"Po letech nám klesá problémové užívání drog. Od roku 1996 jsme měli období, kdy byl počet uživatelů stabilní. Oproti zbytku východní Evropy, kde problém stoupal. V roce 2009 nám ale problém začal narůstat, prostředků bylo málo a čekali jsme na zlomový bod, který nyní nastal," uvedl Vobořil.

Počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů klesl ze 48 tisíc osob na 46,9 tisíce. Zatímco v roce 2014 užívalo drogy injekčně 45,6 tisíce lidí, loni jejich počet poklesl na 43,9 tisíce. Hlavní drogou v Česku u problémových uživatelů zůstává pervitin. Lidí, kteří jsou na něm závislí, loni ale ubylo.

"Trápí nás ale nárůst uživatelů opiátů. Zrovna u heroinu naštěstí nestoupá, stabilně se odhaduje kolem 4000 uživatelů. Ale stoupá novější, farmaceutický preparát, který je dneska na černém trhu. Jmenuje se buprenorfin," popsal národní protidrogový koordinátor. A doplnil, že jde o preparát, který nemá stropový efekt a lidé se jím tedy nemohou předávkovat.

"Je mnohem levnější než heroin. Ti lidé, kteří ho užívají, jsou schopni v podstatě nějak fungovat, nemusí se zapojovat do kriminální činnosti," vysvětlil Vobořil.

Nejužívanější nelegální drogou jsou v Česku dlouhodobě konopné látky, které někdy v životě vyzkoušela přibližně čtvrtina, v posledním roce přibližně desetina a za poslední měsíc kolem tří procent dospělé populace.