Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny museli loni v létě urychleně transplantovat játra třicátníkovi, který se předávkoval léky na bolest a horečku. Bez operace by mladý muž zemřel. Případům, kdy lidé ohrozí své zdraví či rovnou život tím, že nevědomky užívají naráz v podstatě totožné léky, jen s různými názvy, má pomoci zabránit nová aplikace Lékové interakce. Přístupná bude na webu i v mobilu přibližně od poloviny prosince. "Pacient z IKEM doplatil na to, že v danou chvíli neměl potřebné informace," komentuje loňský případ autor aplikace a expert na léky Josef Suchopár.

Jeho služba má být pohodlnou a rychlou alternativou ve chvíli, kdy se pacient nemůže zeptat lékaře nebo lékárníka. Suchopár připomíná, že užívání dvou léků se stejnou účinnou látkou současně nejen ohrožuje pacienty, ale takzvané duplicity zbytečně stojí zdravotní pojišťovny peníze navíc.

Databáze léků bude přístupná po registraci, která je bezplatná. I duplicity si pacient bude moci zkontrolovat zdarma.

Když uživatel zaplatí 30 korun, dostane se na 24 hodin také k informacím o tom, zda se léky, které bere, navzájem "netlučou" nebo jejich účinky negativně neovlivňují některé potraviny či nápoje.

Známé jsou třeba účinky grepové šťávy, která například v kombinaci s léky na vysoký cholesterol může vést až k rozpadu svalu a selhání ledvin.

Výrobci hormonální antikoncepce zase varují ženy před třezalkou. Čaj z ní se pije na spaní, jeho pravidelné užívání, tedy nejméně pět dní za sebou, ale může účinky antikoncepce podstatně snížit. Co se ale málo ví, je, že podobný efekt může mít i v současnosti velmi populární sójové mléko.

Suchopár varuje také před moderními superpotravinami nebo přírodními látkami používanými v tradiční čínské medicíně. Jako příklad farmaceut dává v odborné studii popsaný případ, kdy žena s rakovinou plic k předepsanému léku začala užívat i přípravek s ženšenem na posílení imunity. Léčba přestala zabírat. Až pak se pacientka zmínila, že bere ženšen. "Když ho vysadila, tak lék najednou jako by zázrakem začal fungovat a došlo ke zmenšení nádorů i metastáz," popisuje Suchopár.

Jednotlivé interakce jsou v databázi odlišené číslem a barvou podle závažnosti. Každá je podrobně popsaná a uživatel najde i odkaz na odbornou literaturu, v níž vědci danou interakci poprvé popsali.

Není to přitom tak, že by Suchopár poznatky sesbíral až teď do své nové veřejné databáze. Pacientům, v přístupnější formě, nabídne informace, které už přes deset let poskytuje nemocnicím, ordinacím a lékárnám.

Suchopárovy služby využívá řada velkých nemocnic, třeba Motol nebo IKEM. Ten se systémem pracuje od roku 2007. "Je dostupný všem našim lékařům a farmaceutům. Nejčastěji je využíván modul pro kontrolu předepsaných léčivých přípravků s cílem zvýšit u našich pacientů bezpečnost léčby. V zahraničí je podobných databází více, v ČR je v podobném rozsahu jedinečná," říká vedoucí Ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.

Podle něj by ale aplikace neměla být pro pacienty konečnou stanicí. "Cílem pacientského modulu by mělo být poskytnout pacientovi informaci, že je u jeho léků potenciální problém, který by měl konzultovat se svým lékárníkem či lékařem," myslí si Hojný.

Suchopárova firma Drug Agency s patnáctimilionovým ročním obratem do vývoje databáze investovala od roku 2004 více než 15 milionů. "Částečně si na 'sebe' databáze již vydělala, neboť ji v off-line režimu nabízíme již několik let. Na druhou stranu je třeba do ní neustále investovat další prostředky, protože se informace o bezpečnosti léčiv mění a neustále vyvíjejí. Předpokládáme, že bude trvat tři až pět let, aby se nám vložená investice plně vrátila," odhaduje Suchopár. Doufá, že by aplikace určená veřejnosti mohla v příštích dvou letech dosáhnout 10 tisíc přístupů za měsíc.