Zrušení jaderné dohody s Íránem by mělo katastrofální následky, varoval šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. V rozhovoru s britskou BBC Brennan rovněž doporučil Trumpovi, aby se měl na pozoru před ruskými sliby. Moskva je podle něj odpovědná za většinu utrpení v Sýrii.

Trump jadernou dohodu Teheránu se světovými mocnostmi, která byla uzavřena loni v létě, ve své kampani ostře kritizoval. Podle něj by se měla dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.

Pokud jde o situaci v Sýrii, podle Brennana jsou syrský režim a Rusové zodpovědní za zabíjení civilistů, které označil za "odporné". Současná administrativa prezidenta Baracka Obamy podporuje umírněnou část povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Šéf CIA se domnívá, že by tato podpora měla i nadále pokračovat, aby rebelové mohli čelit útokům ze strany Sýrie, Íránu, Hizballáhu a Ruska. Ti všichni bojují na Asadově straně. Podle Brennana Rusko i nadále drží klíč k budoucnosti Sýrie. Ohledně ochoty Moskvy uzavřít nějakou dohodu je ale skeptický. Moskva se prý při vyjednáváních "nechovala upřímně".

"Nevěřím, že Rusové přestanou, dokud nedosáhnou co největšího počtu taktických bojových úspěchů," dodal šéf CIA, který v lednu po čtyřech letech odchází z funkce.

Nadcházející Trumpova administrativa již naznačila, že by chtěla s Ruskem v řadě otázek více spolupracovat. "Myslím, že je potřeba, aby se prezident Trump a jeho nová administrativa měli na pozoru před ruskými sliby," řekl Brennan s tím, že Moskva v minulosti sliby neplnila.

Druhou oblastí, na kterou se ředitel CIA ve svém varování zaměřil, je Írán a případné zrušení jaderné dohody. "Myslím, že by to bylo katastrofální," řekl Brennan. Takový krok by podle něj jen posílil zastánce tvrdé linie v Íránu a mohl by přimět i jiné státy, aby aktivněji pokračovaly ve svých jaderných aktivitách.

Obezřetně s drony i mučením

Brennan doporučuje budoucímu prezidentovi také obezřetnost v používání bezpilotních letounů k náletům a varuje ho před návratem ke kontroverzním praktikám při výslechu podezřelých z terorismu.

Jednou z největších veřejných výzev, kterým Brennan během svého působení v CIA čelil, bylo vyrovnat se s následky kontroverzních výslechových metod, jakou byl například waterboarding. Waterboarding, který je považován za mučení, vyvolával u vyslýchaných pocit, že se topí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

USA oficiálně od waterboardingu ustoupily. Trump však během kampaně prohlásil, že by zvážil jeho opětovné zavedení, pokud by to přineslo výsledky. Podle Brennana by to ale byla chyba.

"Myslím, že většina příslušníků CIA se k něčemu takovému nebude chtít vrátit," řekl šéf CIA s tím, že to pověst zpravodajské služby poškodilo.

V případě využívání bezpilotních letadel k náletům v zahraničí zdůraznil, že tyto mocné prostředky s sebou pro novou Trumpovu administrativu nesou velkou zodpovědnost. "Musí zajistit, aby tyto významné prostředky (administrativa) využívala co nejefektivněji a nejuvážlivěji," dodal s tím, že zneužívání takových náletů by poškodilo bezpečnost USA.

Brennan také mluvil o přetrvávající hrozbě ze strany teroristického hnutí Islámský stát, které i přes neúspěchy na válečné frontě je schopné provádět na Západě útoky.