Až do minulého týdne jeho jméno ani to, jak vypadá, příliš lidí neznalo. A i přesto, že je nyní hlavní postavou obřího dotačního skandálu na severu Čech, jeho fotografii žádná média nepřinesla.

Ústecký podnikatel Daniel Ježek - který si přitom nechával od nejbližších spolupracovníků sám říkat pán velkomožný – se totiž důkladně ukrýval v pozadí a nechtěl, aby se o něm příliš vědělo.

Jeho moc přitom byla značná: Ježek (spolu s bývalým senátorem Alexandrem Novákem) jako jeden z nejmocnějších členů severočeské ODS byl podle nejnovějšího obvinění policie tím, kdo řídil korupční chobotnici při nakládání s miliardami evropských dotací. Ale také stál za propuštěním svého přítele a stranického partnera Alexandra Nováka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest za korupci.

Právě Daniel Ježek je tím, kdo podle svědků ve skutečnosti ovládá motorkářskou skupinu Gryphons, která se za Nováka při jeho podmínečném propuštění zaručila.

Klubovně motorkářské skupiny vévodí obří znak bájného zvířete gryfa, který podle svědků nechal Ježek – mezi motorkáři a nejbližšími kamarády přezdívaný pro změnu Pižmo – vyrobit za desítky tisíc korun. A na jeho jméno je ostatně zaregistrována i webová doména skupiny.

Ježek začal podle zdroje z okolí motorkářské skupiny podnikat ještě před revolucí – například obchodem s vietnamskými peněženkami, díky němuž prý vydělal první milion. Umožnilo mu to i získat modrou knížku. Takže zatímco jeho spolužáci museli na vojnu, on se mohl věnovat hned podnikání.

A podnikavý byl i nadále - byl jedním z prvních, kdo měl mobilní telefon a s jeho pomocí neustále vyřizoval své obchody. "Nesundal ho od ucha, ani když se šlo do přírody. Zvládal běhat s mobilem po kopcích a nahánět signál," popisuje jeden jeho tehdejší známý.

Problémové projekty

◼ Grandhotel Pupp Karlovy Vary - 40 milionů

◼ Modernizace a rozšíření Skiareálu Klínovec – 248 milionů

◼ Lyžařský areál Plešivec - 171 milionů.

◼ Svatostánek českého vinařství Litoměřice – 127 milionů

◼ Chrám chmele a piva v Žatci- 194 milionů

◼ Rekonstrukce muzea v Ústí s cílem zřízení centra česko-německých studií Colegium Bohemicus – 311 milionů

◼ Kulturně společenské centrum na zámku v Děčíně - 135 milionů

◼ Lanová dráha na Větruši - 57 milionů

◼ Revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE (Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov) - 327 milionů

◼ Zimní stadion Litoměřice - 191 milionů

◼ Nábřeží Maxipsa Fíka Kadaň - 112 milionů

◼ Cyklostezka Ohře - 110 milionů

Vládlo páté patro

Postupně se Ježek vypracoval na jednoho z nejvlivnějších politiků ODS a byl již jen krůček k jednomu ze svých největších obchodů - spolu se společníky a také vlivnými členy severočeské ODS Patrikem Oulickým a Alexandrem Novákem pořídili a zrekonstruovali dům v centru Ústí nad Labem, jehož spodní patra pronajali jako sídlo ROP severozápad - úřadu, přes nějž se rozdělovaly miliardy evropských dotací.

A jak z nynějšího vyšetřování vyplývá, místo oficiálně jmenovaných komisí o rozdělování miliard ve skutečnosti rozhodovali Ježek s Novákem ze své kanceláře v pátém patře.

I když se o problematických zakázkách na severu mluvilo dlouho a policie v jednotlivých případech několik lidí obvinila, celou korupční chobotnici se jí dlouho nedařilo rozkrýt.

Policie již celý systém rozdělování dotací na severu Čech začala prověřovat počátkem roku 2013 a nejenže nasadila odposlechy, ale nechala si i z minulosti zjistit, jak často a s kým si aktéři telefonovali.

Jenže po necelém roce pro nedostatek důkazů případ odložila.

Klíčový moment, který policii zajištěné odposlechy pomohl rozšifrovat, přišel v září 2015. Tehdy se totiž rozhodla promluvit jedna z dalších hlavních postav celého případu: bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Tomu již soud v minulosti udělil pětiletý trest vězení za úplatkářství při rozdělování dotací a hrozil mu další. A díky jeho svědectví se kriminalistům vše propojilo.

Kušnierz se totiž už do vězení nechtěl vrátit a doufal, že mu jeho otevřená zpověď pomůže se vězení vyhnout. Díky spolupráci s policií může být tentokrát trest nižší. Navíc podle svých slov již nechtěl znovu pykat za ostatní, kteří jej prý hodili přes palubu.

"Poté co jsem si trest odseděl, jsem žádal o pomoc, všichni se ke mně chovají jako k prašivému psovi," prohlásil tehdy před policisty a následně i soudem Kušnierz s odkazem na svoje dřívější odsouzení. Muž, který měl v době svého ředitelování plat i více než sto tisíc korun měsíčně, najednou musel vystačit s devíti tisíci korunami jako obchodní zástupce.

A policii nejen předal svoji výpověď písemně, ale také veškeré podklady včetně tabulek projektů se svými poznámkami, které si tehdy pořídil. A svoji výpověď i natočil v několikahodinové nahrávce na diktafon.

Všechno to vyústilo minulý týden v rozsáhlé zatýkání na severu Čech, při němž policie obvinila 24 lidí z manipulací při rozdělování dotací, které měly rozvíjet regiony.

Dvěma z nich včetně Nováka se ale obvinění ještě nepodařilo osobně předat.

Byli to paraziti

Policisté všechny označili za organizovanou skupinu, u níž se výše možného trestu zvyšuje o třetinu - takže všem hrozí místo desetiletého více než 13leté vězení.

"Paraziticky chtěli obohatit spřátelené osoby a následně i sebe nebo těmto osobám i sobě zajistit neoprávněný prospěch či jiné neoprávněné výhody," píše v 183stránkovém usnesení vrchní komisař Luděk Hejný z teplické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. "Schválili projekty bez ohledu na skutečný přínos pro region Severozápad," dodává.

Jako problémové označili vyšetřovatelé zakázky za 14 miliard z celkových 19, tedy zhruba 70 procent z celkem vyplacených dotací z ROP Severozápad, který sdružuje Ústecký a Karlovarský kraj.

Skupina se podle policie navíc dohodla nezákonně na tom, že se přidělené peníze budou dělit přesně v poměru 60 procent pro Ústecký a 40 procent pro Karlovarský kraj.

V obvinění vycházejí policisté především z nového svědectví Kušnierze, který jim například předložil tabulky s průběhem vyhodnocování projektů. Na nich byly u jednotlivých žádostí tečky, které tam podle něj udělali představitelé jednotlivých krajů včetně Vaňhové. Hlavní slovo však podle něj měl většinou Ježek.

"V předmětné tabulce tečkou označili projekty, jimž měly být přiznány dotace, načež byla takto označená tabulka předložena Danielovi Ježkovi, který s jejím vyzněním vyslovil souhlas," popsali policisté.

Ježkem odsouhlasenou tabulku pak dostali Kušnierz a jeho předchůdce Petr Vráblík, kteří "dohlíželi na to, aby v této tabulce označené projekty skutečně v soutěži o přidělení dotací uspěli a dotace jim byly poskytnuty".

Policisté také dodávají, že jak Kušnierz, tak jeho předchůdce Vráblík se museli Ježkovi a Novákovi pravidelně zpovídat na středečních "slyšeních" v jejich kanceláři. A jako zajímavost potvrzují, že při těchto slyšeních se nechával Novák titulovat jako "kapitán" a Ježek jako "pán velkomožný."

Hlava celé organizace Daniel Ježek je jako jediný v současnosti ve vazbě, aby neutekl nebo neovlivňoval svědky, druhý neméně důležitý Alexandr Novák je ve Spojených státech. Na Floridě se totiž stará o své developerské projekty.

Podle jejich společného advokáta Michala Kise se hodlá vrátit a nebude se vyhýbat stíhání. Mezi obviněnými regionálními politiky se objevila i exhejtmantka Ústecka Jana Vaňhová. Po Davidu Rathovi a Jiřím Rozbořilovi je tak třetí vládce kraje v dresu ČSSD, kterého policie stíhá.

Mají nabito, přiznávají advokáti

Sami advokáti obviněných mimo záznam přiznávají, že policejní spis je velmi detailní, a někteří jdou ještě dál a připouštějí, že kriminalisté se tentokrát velmi dobře připravili. Vyšetřovatelé přitom v dokumentu přímo přiznávají, že k tomuto zátahu by ani nedošlo, pokud by někdo ze skupiny nezačal s policií spolupracovat.

Uvedený případ má přesto jednu velkou neznámou: Pokud bylo uvedené rozdělování dotací skutečně zmanipulované, jakým způsobem se příjemci svým "zastáncům" revanšovali. V obvinění o tomto směru vyšetřování není ani zmínka. A stejně není u žádného z případů zmínka, zda a o kolik byl či mohl být předražen.

Příkladem může být jeden ze sporných projektů, dostavba hotelu na Větruši, který dostal 68 milionů. Firmu, jež dotaci získala, přitom řídil tehdejší ústecký primátor za ČSSD Vít Mandík. A v komisi, která o ní rozhodla, seděl zase krajský šéf sociálních demokratů Arno Fišera. "Projekt Větruše byl několikrát kontrolován a vše bylo bezproblémové," poukázal mluvčí ROP Severozápad Pavel Žinčík.

K provalení celé organizace a detailů z jejich machinací přitom mohlo přijít už mnohem dříve než výpovědí Kušnierze. A to hned několikrát.

Jeden z kritických okamžiků se odehrál v létě 2010, kdy se hlavní aktéři Ježek s Novákem rozhodli, že z úřadu musí odejít zástupce ředitele ROP Severozápad Petr Vráblík, protože o něm začali pochybovat a chtěli se ho zbavit. "Ztratili důvěru v to, že Petr Vráblík jedná výhradně v zájmu této skupiny," píší kriminalisté v obvinění a dodávají, že Vráblík si za bezproblémový odchod a mlčení řekl o úplatek milion korun.

Novák s Ježkem na jeho požadavek kývli a ředitel úřadu Kušnierz Vráblíkovi z rozpočtu ROP Severozápad vyplatil 962 tisíc.

Dalším případem bylo až úsměvné zasedání komise na podzim 2010 kvůli hodnocení některých projektů. Na třinácté místo – poslední, které ještě dostávalo přiklepnuté dotace – se objevil projekt, který skupina nepodporovala a měl dostat 20 milionů. Na zasedání na to přišel sám ředitel Kušnierz a telefonem se snažil podle výpovědí sehnat hlavy skupiny Ježka s Novákem, kteří však mobily nebrali. A tak se za nimi vydal autem, aby vybrali projekt nový. "Alexandr Novák se souhlasem Daniela Ježka rozhodl, že takovým projektem bude Penzion u Karla IV," popisují policisté. Projekt penzionu se tak posunul na 13. místo z původního 27.

Za přiznání sedm let / Podojíme kravičky

Třetím takovým případem bylo, když hlavy skupiny poslaly přes právníka 750 tisíc korun Petrovi Kušnierzovi, který už v té době seděl ve vězení. Peníze dostal, aby mlčel a kryl své bývalé spolupracovníky a pachatele. Peníze sice dostal, ale nakonec se i tak rozhodl mluvit.

Zda si přitom Kušnierz uvedeným přiznáním pomohl, je otázkou. Ve své druhé kauze totiž nakonec dostal sedmiletý trest vězení.

Kušnierz byl poprvé odsouzen již v roce 2012. Tehdy to byla menší kauza: Dostal pětiletý trest vězení za to, že spolu s další trojicí vydíral několik severočeských podnikatelů. Vyhlédli si tři žadatele o dotace - aspoň tolik se jich policii podařilo zmapovat - a požadovali po nich desátky z přidělených dotací.

V tomto případě se přitom neprokázalo, že by přidělení dotace ovlivnili - jen chtěli "podojit" ty, kteří o dotace žádali.

Jeden z vydíraných Martin Mikeš, který u dotačního úřadu požádal o 12 milionů korun, aby svůj statek předělal na ekoturistický ranč, se ale obrátil na policii a ta nasadila na celou skupinu odposlechy. A z nich dešifrovala i další dva případy: 68letá Milena Pucholtová z Chomutova chtěla 15milionový příspěvek na vybudování penzionu "Villa Mannesman" a Lukáš Šístek žádal dotaci pro fotbalový klub Ervěnice-Jirkov.

"Podojíme chomutovskou kravičku, která mléko dává," psal například jeden z následně odsouzených Kušnierzovi v jedné z SMS. "Mikeš dal 250 tisíc, baba by šla sestřelit za víc," stálo v další.

Kušnierz dostal tehdy pětileté vězení, po půlce (většinu si odseděl ve vazbě) jej soud podmínečně propustil.

Tehdy se již ale policie začala zajímat o rozdělování evropských peněz na severu Čech systematičtěji. A to i poté, co získala svědectví bývalého zaměstnance dotačního úřadu Lea Steinera.

Ten počátkem roku 2012 upozornil na další – již systematičtější – podvody při rozdělování a podal i trestní oznámení. Tehdy ovšem policie dosáhla jen na ředitele úřadu Regionální rady Petra Kušnierze a nástupce ve funkci (a současně radního Chomutova za ODS) Pavla Markvarta a několik níže postavených politiků a úředníků, jako byl náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda.

Ty pak soud – i díky Kušnierzově přiznání – poslal letos na jaře nepravomocně do vězení. Zatímco Kušnierz si vysloužil sedm let vězení – soud mu k tomu přičetl i předchozí odsouzení –, zbylí vyvázli skončili s podmínkami. Případ ale bude ještě řešit odvolací soud.