Dvacetiletý Tomáš Heger získal tolik ocenění, že si je ani všechna nepamatuje. Už když končil základní školu, věděl, že se chce věnovat biochemii. Nejprestižnější cenu ale převzal loni v září v Belgii na mezinárodní soutěži EUCYS za svůj výzkum silic z různých druhů levandule.

Výzkum zahájil při studiu na Slovanském gymnáziu v Olomouci v rámci Středoškolské odborné činnosti. Učitelé k němu byli vstřícní a nechávali ho odbíhat do laboratoře, když bylo potřeba. "Výzkum mi zabral dva roky. Do laboratoře jsem jezdil zhruba dvakrát týdně, ale dost se to lišilo. Když levandule kvetla, musel jsem na pole ji sesbírat, pak usušit, vyextrahovat. To jsem strávil v laboratoři i deset hodin v kuse," popisuje.

Z květů levandule úzkolisté získal silici, což je vlastně takový olejíček. "První rok jsem testoval chemické složení této silice a porovnával jsem navzájem tři druhy levandule. Pak jsem zkoumal, jakým způsobem jsou schopné zamezit množení nádorových buněk, a měřil jsem jejich aktivitu," popisuje počátky své práce Heger.

Ve druhém roce na svá měření navázal, tentokrát ale místo olejíčku z levandule zkoumal její extrakt, tedy prášek, který měl být podle jiných studií účinnější. Podařilo se mu prokázat, že levandulový extrakt zabíjí nádorové buňky, ale zatím není účinnější než klasická v současnosti používaná léčba.

Kromě rakovinotvorného bujení zkoumal i účinky těchto extraktů na enzym, který má vliv na fungování srdce. Tyto poznatky by se potenciálně daly využít v budoucnu při výrobě léků na srdeční onemocnění.

"Pokud jsme schopni regulovat aktivitu tohoto enzymu, dokážeme regulovat i srdeční arytmii u lidí," vysvětluje Heger. Zatím nelze říct, že jeho objevy vyléčí pacienty s rakovinou nebo že vynalezl nový lék na srdeční arytmii, mohou ale pomoct při dalších výzkumech. "O převedení do praxe zatím nelze mluvit. Testy jsem prováděl v laboratorních podmínkách," upozorňuje Heger s tím, že měření byla průzkumná.

"Nobelisté jsou skromní a sympatičtí"

Díky ocenění ze soutěže EUCYS se Heger letos v říjnu zúčastnil předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Chodili na přednášky nobelistů, mohli se s nimi i setkat a diskutovat. "Z přednášek mě nejvíce zaujala fyziologie, medicína, chemie a fyzika. Ta byla hodně náročná na pochopení, což říkali i lidé, kteří mají z fyziky doktorát. Chemie byla naopak názorná. Na přednášce sestavovali molekulární stroje, ukazovali videa. Člověk si dokázal dobře představit budoucí využití," popisuje setkání Heger.

Celou návštěvu Stockholmu si velmi užil, nobelisté byli podle něj moc sympatičtí a působili velmi skromně. "To vás tam určitě pozvali, aby vás motivovali k další práci," vtipkoval předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který Hegerovi a dalším úspěšným středoškolským studentům ve středu v dolní komoře parlamentu předal pamětní medaili.

V současnosti Heger s výzkumem pokračuje na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde prvním rokem studuje biochemii. Testuje dalších přibližně dvacet druhů rostlin na jejich biologickou aktivitu. "Už jsem provedl testy na nádorových buňkách, další jsou na řadě protizánětlivé aktivity, dál se uvidí podle výsledků. Práce se musí přizpůsobit tomu, na co zrovna přijdete v předchozím zkoumání," vysvětluje.

Ve volném čase ho baví turistika a japonská kultura. Dříve se japonsky i učil, teď ve zkouškovém období ale nemá na nic čas. "Snad se k tomu jednou vrátím," doufá.