Ve věku devětasedmdesáti let zemřel David Meltzer, hudebník, básník a příslušník takzvané beat generation. Už v mládí byl zařazen do vlivné antologie, nakonec vydal přes padesát knih.

O Meltzerově úmrtí informovala agentura AP s odvoláním na básníkovu manželku.

Rodák z New Yorku, kde v jedenácti letech napsal svoji první báseň, se ve dvaceti letech přestěhoval do okolí San Franciska. Tam se v 50. a 60. letech shlukovali takzvaní beatníci. "Za celistvost svého jazyka ale vděčím Brooklynu. Tam každý mluvil o všem, od baseballového týmu Dodgers po revoluci," řekl Meltzer předloni v rozhovoru pro deník San Francisco Chronicle.

V jiném interview hovořil o beatnické scéně 50. let. Vyzdvihoval, jak v San Francisku italští imigranti udržovali tradici výtvarného umění a poezie, na kterou pak poválečná americká generace navázala.

O beatnickém hnutí Meltzer hovořil jako o prvním americkém antiestablishmentovém projevu, který byl namířen "proti poválečné prosperitě a pohodlí", jak říkal.

Když bylo Meltzerovi třiadvacet let, výrazně na sebe upozornil texty zařazenými do dnes již klasické antologie The New American Poetry 19451960.

Ve sbírce, kterou sestavil vlivný redaktor Donald Allen, se nejmladší zařazený autor Meltzer ocitl po boku Allena Ginsberga či Johna Ashberyho.

V dalších desetiletích publikoval prózu i poezii. Vydal tituly Ragas, Luna či v poslední době When I Was a Poet.

Roku 2005 v USA vyšel výbor jeho básní pod názvem David's Copy: The Selected Poems of David Meltzer. Předmluvu k němu napsal Jerome Rothenberg, jenž byl před pěti lety hostem Festivalu spisovatelů Praha.

"Meltzer byl jedním z velikánů poválečné sanfranciské scény básníků a hudebníků. Přinesl hudbu poezii a poezii hudbě," uvedl nad výborem David’s Copy básník Lawrence Ferlinghetti.

Například svoji prózu ale Meltzer bral s nadsázkou. "Napsal jsem deset románů pro vydavatelství, které vedli gangsteři. Ty knihy byly pornografické i politické," řekl v rozhovoru pro sanfranciský deník. "Bydlel jsem v kamrlíku v opravně rádií a pracoval jsem jako skladník. Brali jsme si pauzy na čaj, ale ve skutečnosti jsme chodili kouřit trávu," dodal.

Byl všestranně nadaný. Jako dítě účinkoval v rozhlasu i v televizi. Podobně jako Allen Ginsberg a jiní beatníci měl slabost pro jazz a v 50. letech proto spolupracoval s jazzovými hudebníky. Výsledek jejich práce však vyšel teprve v minulém desetiletí pod názvem David Meltzer: Poet with Jazz 1958.

Meltzer skládal písně a hrál na kytaru, mandolínu, klavír i foukací harmoniku. V 60. letech vystupoval se svojí první manželkou zpěvačkou Tinou Meltzerovou, a to jak v duu, tak s psychedelickou folkrockovou skupinou Serpent Power.

Následující desetiletí pak básník učil poezii a humanitní obory na sanfranciské New College of California. Rovněž byl členem správní rady nadace Before Columbus Foundation, která propagovala multikulturní literaturu. Psát nepřestal ani v posledních letech života, dodává agentura AP.

"Báseň je možná nejvyšší slovesnou formou komunikace," napsal Meltzer ve sbírce Two-Way Mirror z roku 1977, ke které předloni dodal předmluvu o tom, jak porozumět poezii. "Báseň věci osvětluje a zase ukrývá. Je tak přesná a tak matná jako zrcadlo."

Svoji druhou ženu Julii Rogersovou si Meltzer vzal před pěti lety. Společně uspořádali několik autorských čtení v knihkupectví Bird & Beckett Books and Records v sanfranciské čtvrti Glen Park.

Do češtiny nebylo dosud přeloženo ani jediné z Meltzerových děl.