Lidé, kteří si převáděli část odvodů na penze do zrušeného druhého důchodového pilíře, mohou letos zpátky do důchodového systému vyvedenou sumu doplatit. V budoucnu se jim pak nebude krátit důchod od státu. O doplacení mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) do pololetí, stanovený doplatek pak musí uhradit do konce roku. Řekla to mluvčí správy Jana Buraňová. Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Fungoval jen tři roky. Sobotkova vláda ho zrušila.

Od roku 2013 bylo možné přesměrovat do druhého pilíře tři procenta z vyměřovacího základu příjmu, tedy poslat je do vlastního spoření ve fondech. K tomu bylo ještě potřeba přidat částku ve výši dvou procent ze svého. Důchod od státu měl pak být v budoucnu nižší, k němu ale lidé měli mít právě úspory. Možnosti využilo přes 83 000 lidí.

"Pokud se lidé rozhodnou doplatit rozdíl pojistného na důchodové pojištění, získají vyšší procentní výměru starobního důchodu," uvedl ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Důchod se skládá ze dvou částí – z pevné a procentní. Pevná je pro všechny stejná, procentní odráží odpracovanou dobu a výši odvodů. Pokud by si lidé vyvedenou sumu nedoplatili, za každý rok ve druhém pilíři by se jim zahrnulo 1,2 procenta výpočtového základu na důchod. Maximálně by tak přišli o 0,9 procenta. Pokud by si částku doplatili, počítalo by se 1,5 procenta základu.

U člověka, který 46 let pracoval a posílal odvody, by podle Buraňové měla procentní výměra penze činit 69 procent ze základu průměrných výdělků. Odpovídá to 1,5 procenta za každý rok. Kdyby si klient tři roky spořil ve druhém pilíři, měl by 68,1 procenta základu – 64,5 procenta za 43 let plných odvodů a třikrát 1,2 procenta za tři roky spoření. "Muž narozený v roce 1954 s průměrným příjmem 35 000 korun za rozhodné období, který tři roky spořil ve druhém pilíři, by měl celkem starobní důchod 15 009 korun. Když by rozdíl pojistného doplatil, starobní důchod bude činit 15 173 korun," upřesnila Buraňová.

Žádost o sdělení výše doplatku mohou lidé podávat okresním správám sociálního zabezpečení. Tiskopis najdou na webu, dostanou ho ale i v úřadech. Žádat je možné do 30. června. Na vyřízení mají úřady 90 dní. Žadatelé pak dostanou dopis s informacemi, jakou částku a na jaký účet mají uhradit. Doplatek bude ČSSZ muset mít na účtu do 29. prosince. "Za den platby pojistného se považuje den, kdy byla platba připsána na účet ČSSZ, nebo složena v hotovosti do pokladny okresní správy," dodala Buraňová.

Sobotkova vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) rozhodnutí opakovaně zdůvodňovala tím, že druhý pilíř odsává velké částky z veřejného penzijního systému. V něm pak prý chybějí peníze na nynější důchody. Z důchodového pojištění lidé za tři roky vyvedli celkem 1,19 miliardy korun. Odpovídalo to 0,17 procenta vybraného pojistného.

Čeští senioři a seniorky jsou podle statistik na státním důchodu závislí. Mají z něho téměř všechny své příjmy ve stáří.