Ve věku 82 let zemřel bývalý německý prezident Roman Herzog. V úterý o tom informovala agentura DPA. Herzog, který stál v čele Německa v letech 1994 až 1999, v té době hrál důležitou úlohu při jednání o česko-německé deklaraci.

Právník Herzog byl prvním prezidentem Německa, který byl zvolen do úřadu po sjednocení východní a západní části země.

Herzog byl od roku 1970 členem a později čelným funkcionářem konzervativní strany CDU. V roce 1983 se stal místopředsedou Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe a o čtyři roky později jeho předsedou. Funkci zastával až do nástupu do prezidentského úřadu v červenci 1994. 

Spolu s prezidentem Václavem Havlem hrál Herzog významnou roli při jednání o česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích, která byla uzavřena v roce 1997.

Deklaraci označil za "manifest budoucnosti" a vždy zdůrazňoval, že platí ve všech částech a neponechává prostor pro postranní myšlenky ani zadní vrátka. Doma to přitom neměl s pozitivním vztahem k ČR vždy snadné.

Už při své první oficiální návštěvě ČR v roce 1995 se Herzog vyslovil pro odškodnění českých obětí nacismu, aniž tento krok spojoval se zájmy vysídlených sudetských Němců.

V uplynulých letech varoval, že se Evropská unie ocitla na scestí a že by se mohla rozpadnout kvůli své "posedlosti regulacemi". Kritizoval také postoj EU k dluhové krizi.

Dobré vztahy měl s bývalým českým premiérem a prezidentem Václavem Klausem, kterého kdysi označil za neochvějného a bojovného liberála. Herzog například přispěl do knižní pocty, kterou v roce 2011 obdržel Klaus ke svým 70. narozeninám.

Patriot, který se zasadil o dobré vztahy po znovusjednocení

Němečtí politici zesnulého bývalého prezidenta označují za velkého politika, státníka a ústavního právníka, který se zasloužil o Německo i Evropu.

"Roman Herzog toho jako spolkový prezident udělal hodně pro usmíření, pochopení, důvěru a dobré sousedství," řekl současný německý prezident Joachim Gauck. "S velkým respektem se loučíme s mužem, který svým myšlením a jednáním stanovoval měřítka, podle nichž se mohou orientovat další generace. Roman Herzog ze zasloužil o naši zemi a o Evropu," poznamenal také Gauck.

"S Romanem Herzogem neztrácíme my Němci jen velmi oblíbeného bývalého prezidenta, ale patriota, který naší zemi mnoha způsoby sloužil," uvedla v prohlášení kancléřka Angela Merkelová.

"Jeho nezaměnitelně moudrý hlas a schopnost otevřeně pojmenovat problémy a přitom povzbudit budou chybět mně i nám všem," podotkla.

Za ztrátu pro Německo označila smrt někdejšího prezidenta i CDU, jíž byl Herzog členem. Strana v prohlášení ocenila jasný jazyk, kterým mluvil, i snahu, s jakou se jako první prezident zvolený do úřadu po znovusjednocení Německa zasazoval o dobré vztahy lidí v obou částech země. CDU připomněla také Herzogovo úsilí zachovat v paměti oběti nacistického režimu, které vedlo k zavedení 27. ledna jako dne připomínky obětí holokaustu.