Když mluví František Petrtýl o svém působení v politice, byznysu či prvoligovém fotbalu, působí to, jakoby mnohé věci byly spíše dílem náhody. Jenže ve skutečnosti tento nenápadný podnikatel svůj vliv v politice stále posiluje. Petrtýl se stal na konci loňského roku radním Středočeského kraje a od úterního odpoledne bude také novým poslancem za hnutí ANO.

"Do politiky mě ale nepřivedl přímo Andrej Babiš. Když ale začal v roce 2011 vystupovat ohledně politiky v médiích, tak se mi jeho názory líbily a dával jsem to najevo. Následně jsem se přes jednoho známého dostal k panu Babišovi," popsal Aktuálně.cz v pondělí své politické začátky Petrtýl s tím, že nejdříve ze všeho mluvil s Jaroslavem Faltýnkem, tedy druhým nejvlivnějším mužem ANO.

Petrtýl byl už v té době v Mladé Boleslavi velmi známým podnikatelem, založil tam stavební firmu Gema MB, která se později stala většinovým majitelem fotbalového klubu FK Mladá Boleslav.

"Nejdříve jsme postavili s kolegou tenisové centrum, které jsme stavěli opravdu za své a na úvěr, žádné úlevy. Následně nás oslovil tehdejší primátor s prosbou, jestli bychom byli schopni dát dohromady tehdy skomírající mladoboleslavský fotbal," vzpomíná na své spojení s fotbalem.    

Blízko Babišovi i kandidatura do Senátu

Po seznámení s Babišem byl Petrtýl v roce 2012 na neveřejném ustavujícím sněmu hnutí ANO zvolen nejen do úzkého vedení, ale také se stal v roce 2012 jedním ze sedmi kandidátů do senátních voleb, v nichž se ANO vůbec poprvé ucházelo o hlasy voličů. Petrtýl sice skončil ve svém obvodu až čtvrtý, přesto dosáhl nejlepšího výsledku ze všech kandidátů ANO.

"Sice jsem nezvítězil, ale to jsem ani neočekával. Jsem bojovník, takže jsem dál bojoval," uvedl podnikatel, který o rok později kandidoval do sněmovny. Místo poslance mu uniklo jen těsně, a to o jedno jediné místo. Když ale nyní odešla Jaroslava Jermanová vyměnila poslanecké křeslo za post hejtmanky Středočeského kraje, Petrtýl jako první náhradník ve sněmovně přeci jen usedl.

Několik týdnů týdnů přitom váhal, jestli toto křeslo vezme, od loňských krajských voleb je totiž radním pro dopravu právě v týmu Jermanové. Rozhodnutí usednout ve sněmovně vysvětluje tím, že si chce kromě práce radního "osahat" i poslaneckou práci. "Dal jsem se na vojnu, tak chci bojovat a zastávat obě funkce co nejlépe," tvrdí Petrtýl, který byl i radním v Mladé Boleslavi. 

Radní pro dopravu, který je zároveň majitelem stavební firmy, bude pod drobnohledem, zda není ve střetu zájmů. Petrtýl chce podle svých slov udělat maximum proto, aby jej nikdo z něčeho nekalého ani nepodezříval.

"Abych se mohl věnovat politice, rezignoval jsem na místo v radě města i na členství v představenstvu fotbalového klubu. Udělal jsem to i proto, abych se eventuálně nedostal do nějakého střetu zájmů," řekl Aktuálně.cz a dodal, že už se také mnohem méně věnuje své firmě. "Máme ve firmě velmi šikovného člověka, má dobré výsledky a velkou volnost, věřím mu, takže většinou do firmy zajedu jen v sobotu," uvedl s tím, že po více jak dvacetiletém budování firmy se cítil vyhořelý.

Šéf ANO v Petrtýlovi získává loajálního poslance, který Babišovi fandí stejně jako na začátku v roce 2011. "Klobouk dolů před ním, je na něm vidět, že je něco zcela jiného než politici tradičních stran," chválí nový poslanec svého šéfa.