Sněmovna začala ve středu projednávat dlouho očekávaný vládní daňový balíček. Obsahuje především návrh na zvýšení daňových slev na děti. Poslanci k němu ale vznesli desítky pozměňovacích návrhů.
Při projednávání tohoto legislativního balíku bude Sněmovna hlasovat o pozměňovacích návrzích, které se týkají výjimek z elektronické evidence tržeb. Podali je poslanci vládní KDU-ČSL i ministr financí Andrej Babiš, dolní komora je však zřejmě nepodpoří. Pravice chce celý systém úplně zrušit a požaduje také snížení sazeb daně z přidané hodnoty. Další návrhy se týkají například úpravy výdajových paušálů pro živnostníky.
Rozpočtový výbor zase navrhuje rozšířit možnost stanovení daně z příjmů paušální částkou i pro podnikatele, kteří mají zaměstnání a současně s tím podnikají, a také pro ty, kteří mají zaměstnance.
Více o daňových návrzích a záměrech čtěte zde:
Jaké jsou představy ministra financí Andreje Babiše, se dozvíte zde:
On-line reportáž
Projednávání "zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní", právě začíná.
Ministr financí "gratuluje" poslancům k dopolednímu schválení zákona přezdívaného lex Babiš. A chlubí se výsledky státního rozpočtu za loňský rok, který skončil v rekordním přebytku. Zmínil i fakt, že loni bylo na českých silnicích rekordně málo dopravních nehod.
Jedině pokud budeme společně pracovat pro občany, dokážeme udržet motor české ekonomiky v běhu, zdůrazňuje Babiš. Je lepší pečlivě vybírat daně než dusit občany a firmy jejich zvyšováním. Teprve po pěti minutách projevu zmiňuje Babiš první konkrétní bod z projednávaného návrhu - snížení daní pro rodiče s dětmi. Zmiňuje také EET - právě dnes se v systému čeká stomiliontá účtenka.
Babiš představuje svůj pozměňovací návrh týkající se výjimky z EET - přestože zdůrazňuje, že ve skutečnosti nejde o výjimku. Ministerstvo financí chce podnikatelům výrazně rozšířit možnost platit takzvanou paušální daň. Jde vlastně o dohodu podnikatele s finančním úřadem na výši daně. K ní dospějí na základě předchozích a očekávaných příjmů. Minimální daň stanovená paušální částkou činí – i po snížení o slevy – 600 korun. Podnikatel pak ale nemusí odevzdávat daňové přiznání - a pokud by neměl roční tržby přes 250 tisíc korun, nemusela by se ho týkat ani EET.
Dosud mohou o paušální daň žádat jen podnikatelé, kteří nemají zaměstnance a jejich příjmy pocházejí jen z podnikatelské činnosti (s maximálním limitem pět milionů korun ročně). Ministerstvo ji chce rozšířit i pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají i příjmy ze zaměstnání.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura obhajuje opoziční návrh na snížení sazeb DPH. Základní sazba by klesla z 21 na 19 procent, kromě toho by existovala opět pouze jediná snížená sazba ve výši 10 procent.
ODS chce, stejně jako TOP 09, zrušit také takzvanou solidární přirážku k dani z příjmů fyzických osob. Tu zavedla vláda vedená Petrem Nečasem jako dočasné úsporné opatření. Dočasnost ale nebyla zmíněna přímo v zákoně, takže přirážka automaticky neskončila. Sobotkova vláda ji původně chtěla nahradit klasickou progresivní sazbou daně, nakonec ale ponechala dosavadní stav. Výsledek by totiž byl zhruba stejný.
Ivan Pilný (ANO), předseda hospodářského výboru sněmovny: Ekonomice se daří a prostor pro snižování daní tady určitě je. Je ale potřeba ho uvážit, protože podnikatelské prostředí potřebuje stabilitu a udržitelnost. Abychom za rok, až přijde jiný ekonomický cyklus, znovu neměnili sazby, protože rozpočet potřebuje víc peněz. Trend je správný, ale návrh teď nevyřešíme během jedné diskuse, říká.
Kristýna Zelienková (nezařazená, dříve ANO) v zásadě obhajuje rozšíření paušální daně. I kdyby drobný podnikatel zaplatil na dani 10 tisíc korun ročně, vyjde ho to levněji než si pořizovat EET, tvrdí.
Vladimír Vilímec (ODS) připomíná, že balíček mimo jiné zvyšuje maximální částku místního poplatku, který mohou stanovit obce za povolení k vjezdu do jinak zakázaných oblastí, z 20 na 200 korun za den.
"Neměli bychom tak dramaticky zvyšovat daňové zatížení. Hlavně pro osoby, které v té obci sice bydlí, ale nemají tam trvalé bydliště," zdůrazňuje. Podle jeho zjištění navíc Svaz měst a obcí tak dramatické zvýšení ani nepožadoval.
Babiš chce na poslední chvíli prosadit výjimku z EET také pro e-shopy při online platbě kartou. Opoziční ODS připomíná, že evidence tržeb se měla týkat hlavně hotovostních plateb, a chce tuto výjimku rozšířit pro všechny platby kartou.
ODS předložila pozměňovací návrh, podle něhož by všechny platby platebními kartami byly vyjmuty z EET. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. #EET
— Petr Fiala (@P_Fiala) 11. ledna 2017
Sněmovna schválila novelu proti mezinárodním daňovým únikům. V reakci na novou evropskou směrnici rozšiřuje okruh automatické výměny daňových informací o režim, který se týká předběžných daňových rozhodnutí a předběžných posouzení převodních cen.
Nyní zákon obsahuje dva režimy automatické výměny informací. V prvním režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace o druzích příjmů a majetku, které jsou pro Generální finanční ředitelství dostupné. Ve druhém režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace, které o svých klientech a jejich účtech zjišťují finanční instituce a které následně oznamují správci daně.
Na 13:15 mají poslanci napevno zařazeny volební body, projednávání daňového balíčku proto přerušili. Nyní se budou volit například členové kontrolní rady Grantové agentury, dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení nebo dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Poslanci přerušili jednání do 15. hodiny.
Poslanci před přestávkou dokončili rozpravu, k hlasování se ale nedostali, protože měli na programu pevně zařazené jiné body. Předseda rozpočtového výboru a zpravodaj k předloze Václav Votava sdělil ČTK, že hlasovat se bude pravděpodobně až v pátek, kdy je podle jednacího řádu nejbližší čas určený pro schvalování zákonů.
Poslanci pokračují v dnešním jednání, ale k daňovému balíčku už se nevrátili. Na programu jsou první čtení dalších zákonů. K daním by se měli vrátit v pátek dopoledne.
On-line reportáž z dnešního jednání o daňovém balíčku končí. Děkujeme za vaši přízeň a tímto se loučíme.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist