Průměrná rychlost mobilního internetu v Česku se v loňském roce zvýšila o 39 procent na 23,8 Mbit/s. Za růstem stojí především rozšiřování sítí LTE. Oznámil to v úterý odborný server DSL.cz.

"Na tak obrovské zrychlení měla vliv výstavba LTE sítí a zároveň zvyšující se počet zařízení s podporou LTE. V roce 2016 měřilo mnohem více zařízení v síti LTE než v roce 2015," řekla mluvčí DSL.cz Jitka Ernestová.

Zatímco rychlost LTE rostla u všech operátorů, u sítí 3G, které přestávají být pro poskytovatele prioritou, mírně zrychlila jen u T-Mobilu, naopak O2 a Vodafone zpomalily.

Nejrychlejší LTE měl loni Vodafone, který zvýšil rychlost o 15 procent na 30,3 Mbit/s, na druhé místo kleslo O2 s rychlostí stagnující na 27,7 Mbit/s a třetí těsně skončil T-Mobile s růstem o 11 procent na 27,4 Mbit/s. Nejvyšší rychlosti LTE dosahovaly sítě operátorů v Praze, kde měl například Vodafone průměr přes 40 Mbit/s. Naopak nejpomaleji fungovaly v Libereckém kraji.

V Česku je kolem 14 milionů aktivních SIM karet. Síť LTE pokrývá zhruba 98 procent populace a využívá ji zhruba třetina mobilních zákazníků. Podle člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřeje Malého i přes vysoké pokrytí má Česko ale třetí nejnižší spotřebu dat v EU. Důvodem jsou podle něho vysoké ceny a omezení prostřednictvím datových limitů u operátorů. S tím ale poskytovatelé mobilních služeb nesouhlasí.

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy korun.