V devíti ze čtrnácti krajů Česka i nadále platí smogová situace, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil v některých krajích regulaci. Firmy by při ní měly dodržovat ekologická opatření a částečně omezovat výrobu. V Praze radní budou v úterý jednat o případném dočasném zavedení MHD zdarma. 

Meteorologové při zhoršené smogové situaci nabádají lidi k tomu, aby zbytečně nejezdili auty a přednostně využívali veřejnou dopravu. Doporučují jim také zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti. Vysoké množství škodlivin v ovzduší trápí i obyvatele dalších regionů.

V hlavním městě a ve Středočeském kraji platí signál regulace

V Praze jsou stále zhoršené rozptylové podmínky, kvalita ovzduší byla v pondělí ráno špatná ve většině částí hlavního města. Nadále platí signál regulace. Vyplývá to z informací ČHMÚ. Pražští radní proto v úterý rozhodnou, zda bude ve městě veřejná doprava zdarma. Omezení pro automobily město zatím nechystá. Naopak utlumena byla výroba ve čtyřech podnicích, konkrétně jde o Kámen Zbraslav, cementárnu v Radotíně, slévárnu Agma Vysočany a Kare Praha, která recykluje stavební materiál. 

"V tuto chvíli připravuji podklady na úterní jednání rady, aby zvážila vyhlášení jízdného zdarma v rámci pražské MHD. To by mohla být motivace pro některé řidiče, aby odložili automobil a využili MHD. Vyzval jsem rovněž dopravní podnik (DPP), aby se připravil na možné posílení dopravy. Jednali jsme i s Českými drahami, aby se v případě zavedení jízdného zdarma uznávalo i u nich," řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Kolem 8:30 byla situace špatná na 12 ze 14 sledovaných míst. V metropoli byly nejhorší hodinové koncentrace polétavého prachu zaznamenány v Legerově ulici, na náměstí Republiky, ve Vršovicích, v Libuši nebo v okolí Průmyslové ulice v Praze 10. Uspokojivá je podle meteorologů situace pouze ve Vysočanech a vyhovující na Břevnově.

Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň v polovině stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo. 

Ve středních Čechách přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky, meteorologové zatím neodvolali signál regulace vyhlášený v sobotu. Vyplývá to z informací na webu ČHMÚ. Například na měřicí stanici v Kladně-Švermově v pondělí ráno dosahovaly čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu 160 mikrogramů na metr krychlový.

Smogová situace platí v regionu už od čtvrtečního odpoledne.

V Pardubickém i v Královéhradeckém kraji by se ovzduší mělo zlepšit až koncem týdne

Meteorologové v pondělí ráno očekávali, že se v Pardubickém kraji během 24 hodin zhorší rozptylové podmínky, smogovou situaci proto neodvolávají. Ovzduší by se mělo zlepšit koncem týdne, uvedl hradecký meteorolog Jaroslav Tuček.

Hodnoty prachových částic jsou aktuálně podle hodinových i čtyřiadvacetihodinových koncentrací pod limitem 100 mikrogramů, kdy se vyhlašuje první stupeň  smogová situace. Od pátku platil druhý stupeň, tedy regulace, kdy hodnoty převýšily 150 mg prachových částic v ovzduší. V neděli hydrometeorologický ústav regulaci odvolal.

"Rozptylové podmínky by se měly zlepšit spíš až v třetí třetině týdne," řekl Tuček.

V kraji měří meteorologové kvalitu ovzduší v Pardubicích na Dukle a v Moravské Třebové. Na měřicích stanicích vyhodnocují koncentraci suspendovaných částic za 12hodinový klouzavý průměr.

V Královéhradeckém kraji i v pondělí trvají zhoršené rozptylové podmínky. V Hradci Králové ráno hodnoty polétavého prachu (PM10) stále překračovaly povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový, vyplývá z informací ČHMÚ. Smogová situace v kraji trvá od čtvrtka.

Na měřicí stanici v Hradci Králové u Brněnské třídy v pondělí ráno dosáhly čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu 61,2 mikrogramu na metr krychlový. Měřicí stanice v pětatřicetitisícovém Trutnově hlásila 56 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší stav ovzduší byl v kraji v pátek odpoledne, kdy meteorologové vyhlásili signál regulace. Postupně se však situace zlepšila a meteorologové signál regulace v neděli ráno odvolali.

V pondělí by měly být rozptylové podmínky většinou dobré, večer mírně nepříznivé. Přes den by mělo být jasno, postupně se má zatáhnout nízkou oblačností. Teploty by se měly pohybovat od minus tří stupňů do nuly.

Smog dusí jihozápad i Ústecko

V Jihočeském kraji platí kvůli vysokým koncentracím prachu smogová situace. Podle předpovědi meteorologů se tento stav během pondělí patrně nezmění. Uvedla to Eva Plášilová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

"Vzhledem k vývoji počasí zůstane smogová situace vyhlášena. Sice teď koncentrace klesají, ale stále je inverze, proto nic měnit nebudeme," uvedla. Dodala, že nejhorší situace je v oblastech, kde lidé vytápějí své domy pomocí kotlů. Dále jsou zatížené lokality kolem větších průmyslových podniků. "To vše platí pro pondělí, co se týče úterý, teprve rozhodneme, zda bude smogová situace platit nadále," řekla.

V Plzeňském kraji trvá smogová situace, vyhlášená v pátek. Zřejmě to tak zůstane celý týden. V ovzduší je dál vysoká koncentrace polétavého prachu, řekl v pondělí Pavel Kopeček z plzeňské pobočky ČHMÚ.

"Částice PM10 (polétavý prach) jsou na polovině stanic přes 100 mikrogramů, tedy v Plzni-Slovanech a v Plzni na Doubravce, kde je to aktuálně 148, respektive 118 mikrogramů. Plzeň-Lochotín a střed města jsou ještě pod tím, ale trend je stoupající," uvedl Kopeček.

Smogová situace je vyhlašována pro celý kraj, i když hlavní měřicí stanice jsou vesměs v Plzni. Vyhlídky na zlepšení momentálně nejsou, řekl meteorolog. Pokud by koncentrace překročila nejméně na dvou stanicích 150 mikrogramů, vyhlásili by meteorologové stupeň regulace, kdy musí některé průmyslové podniky omezit nejprašnější provozy.

Smogová situace je dána tlakovou výší, jež v regionu způsobuje mohutnou teplotní inverzi, která brání rozptylu všech částic, nejen škodlivých. "Během dneška se inverze trochu naruší, ale v příštích dnech se opět obnoví," prohlásil Kopeček.

V Ústeckém kraji platí nadále kvůli vysokým koncentracím prachu smogová situace. Podle předpovědi meteorologů může takový stav vydržet několik následujících dní. V pondělí to řekl Radek Tomšů z ústecké krajské pobočky ČHMÚ.

Smog trápí obyvatele regionu od pátku. V pondělí se nejhůře podle údajů ČHMÚ dýchalo lidem na Děčínsku a Mostecku.

"Je málo pravděpodobné, že by se stav ovzduší v nejbližších dnech zlepšil. Na druhou stranu není situace tak špatná, aby musel být vyhlášen stav regulace, kdy musí některé podniky omezit výrobu," uvedl Tomšů.

Na Olomoucku se dýchá stále špatně

V Olomouckém kraji se příliš nelepší kvalita ovzduší a nadále platí regulace vyhlášená kvůli smogové situaci. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší se zvýšila v Prostějově. V Přerově a Olomouci tento ukazatel za posledních 24 hodin klesl jen mírně, vyplývá z informací ČHMÚ. Smogová situace trvá v Olomouckém kraji od čtvrtka.

Koncentrace polétavého prachu jsou nyní vysoké na všech měřicích stanicích v Olomouckém kraji s výjimkou Jeseníku. Nejhorší situace byla v pondělí ráno v Olomouci, kde průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší činila 145 mikrogramů. V neděli ráno to bylo 161 mikrogramů. Povolená norma je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

V Prostějově se denní hodnota koncentrace polétavého prachu zvýšila z nedělních 95 mikrogramů na 116 mikrogramů. Čtyřiadvacetihodinový ukazatel za Přerov na webu ČHMÚ chybí. Hodinová koncentrace má ale v Přerově až na menší výkyvy klesající tendenci. V neděli v poledne činila 128 mikrogramů a v pondělí ráno 87 mikrogramů.

Naopak nejlépe se již tradičně v kraji lidem dýchá v Jeseníku, kde denní koncentrace během pondělního rána dosahovaly hodnoty osm mikrogramů na metr krychlový.

Na zhoršené rozptylové podmínky reagovaly úřady, například přerovská radnice v pátek poslala svým obyvatelům SMS zprávu, ve které doporučuje osobám s chronickými dýchacími a srdečními potížemi, seniorům a dětem omezit pobyt venku a fyzickou zátěž. Městská autobusová doprava je v Přerově zdarma od pátku do odvolání.

Smogová situace nadále platí v Ostravě. Na Třinecku i na Zlínsku byla odvolána 

V části Moravskoslezského kraje byla v pondělí odvolána smogová situace. Již v neděli byla odvolána na Třinecku, dále platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. V pondělí to oznámil ČHMÚ. Smogová situace byla v regionu vyhlášena nejprve ve čtvrtek pro Třinecko a během noci na pátek i pro zbytek kraje.

V pondělí před 6:00 byla koncentrace prachu za 24 hodin na většině stanic pod 100 mikrogramů. Vyšší zůstávala jen ve Věřňovicích, Havířově a Rychvaldu na Karvinsku a Ostravě-Radvanicích.

Už v neděli byla smogová situace odvolána na Třinecku, kde od pátku platila regulace. Situace však nadále platí v kraji pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. 

Smogová situace ve Zlínském kraji byla v pondělí odvolána. Vyhlášena byla v noci na pátek kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. Oznámil to ČHMÚ. V pondělí ráno byla koncentrace za 24 hodin na všech stanicích v kraji pod 100 mikrogramů.

Denní koncentrace polétavého prachu v uplynulých dnech na některých stanicích v kraji přesahovaly i trojnásobek limitu. V pondělí v 5:00 byla situace nejhorší v Uherském Hradišti, kde bylo naměřeno 91,3 mikrogramu na metr krychlový polétavého prachu. V Otrokovicích meteorologové ve stejném čase zjistili 76,8 mikrogramu.

Smogová situace platila v regionu od pátku. Tento měsíc byla předtím vyhlášena ve Zlínském kraji také 9. ledna, odvolána byla po čtyřech dnech. Den platila kvůli trojnásobně překročenému limitu i regulace.