Já si dám kofolu, ta se vyrábí v Krnově, kde jsem se narodil, jsou první slova podnikatele Nguyena Tunga na schůzce v kavárně. Přestože se narodil na sklonku socialismu vietnamským rodičům, svým patriotismem k Česku se nijak netají.

"Začal jsem před pár lety hledat vrstevníky, kteří se narodili v Česku, ale jejich rodiče neumějí pořádně česky. Chtěl jsem vytvořit organizaci banánových dětí, které by mohly sbírat informace a předávat je svým rodičům," říká Nguyen Tung.

Sám jde v těchto dnech příkladem propagací elektronické evidence tržeb mezi vietnamskými obchodníky. Na 15 tisíc z nich začne od 1. března ve druhé vlně EET povinně z každé večerky či stánku odesílat účtenky elektronickou cestou na servery ministerstva financí. Jedním z prvních počinů proto bylo zorganizování schůzky vietnamské komunity s ministrem financí Andrejem Babišem ve vietnamské tržnici Sapa.

Tung proto pomáhal firmám, které dodávají systémy pro EET, překládat software do vietnamštiny, aby obchodníci mohli mít uživatelské prostředí v rodné řeči. Totéž jim umožnil i s takzvanou metodickou příručkou ministerstva financí, která popisuje, koho a jak se EET týká. Obdobně překládal krajanům svých rodičů na konferencích o elektronické evidenci, které ministerstvo pořádalo v několika městech. 

Bojkot nebude

Vietnamští obchodníci se museli spoléhat jen na to, co si dokázali přeložit z českých novin. A to znamenalo podle Tunga jen jedno: chaos v hlavě a nejasná představo toho, co by vlastně měli dělat a na co se připravit. "Ne že by nastala panika, ale třeba menší podnikatelé byli zvyklí žít metodou 'Dneska nakoupím, pak prodám a něco z toho budu mít'. Navíc nejsou na český daňový systém zvyklí," dodal Tung. 

Zdroj: Finanční správa ČR

Popsal, že daňová přiznání podávají ve Vietnamu jen větší firmy. Obchodník na trhu čeká, až jej navštíví výběrčí daní, který se zeptá, jak jdou obchody, a podle toho vypočítá daň. "V Česku je to jiné. Na EET Vietnamci nekašlou, ale stejně jako Češi to nechávají na poslední chvíli. Ale jako podnikatelé jsou pečliví, byť podnikání vedou jako rodinný byznys."

Že by někdo z vietnamské komunity chtěl nový zákon bojkotovat po vzoru některých českých obchodníků, Tung neočekává. "Obchodování je jejich život. Možná se to nezdá, ale kdykoliv byl nový zákon, všichni se jej snaží pochopit a naučit, aby byli i nadále konkurenceschopní," řekl Tung.

Snaží se přesvědčit obchodníky, aby nenechávali registraci a pořízení pokladny na posledních chvíli. "Je tady asi 15 tisíc našich obchodníků, ale registrace celkem čeká na 200 tisíc živnostníků, to se v závěru měsíce nemusí stihnout."

Oslovení vietnamští podnikatelé potvrdili, že se nehodlají EET vyhýbat, ale dělá jim problém sehnat o ní relevantní informace. "Snažíme se zjistit, co se dá, ale jsme v tom ztracení. Nabídek zařízení a služeb je hodně," uvedla dcera majitelů prodejny potravin v Proboštově Hoai Anh Ranová. Podle ní vietnamským obchodníkům nepomohly ani časté útoky politiků na zákon o elektronické evidenci tržeb, takže řada z nich na základě strohých zpráv očekávala změny, nebo dokonce zrušení předpisu.

Stejně tak jim na všechny dotazy údajně neodpověděli ani na informační lince ministerstva financí. "Zatím nás zákon nutí najít nějaké řešení, vybrat vhodnou pokladnu a software. Stále však hledáme, takže jsme si ještě ani nepožádali o registraci na finančním úřadě. Ale dlouho už to odkládat nechceme," dodala Ranová.