Po několikahodinové diskusi podpořilo širší vedení sociální demokracie novou verzi dlouhodobého programu. Navrhne delegátům na březnovém sjezdu, aby dokument schválili. Nově strana do programu zařadila podporu vysokorychlostních tratí a také rozšířila pasáže, v nichž líčí, jak chce zajistit energetickou samostatnost Česka s pomocí jaderných elektráren.

Sociální demokraté hodlají zavést progresivní daň pro lidi s vysokými příjmy i pro některé firmy a tlačit na růst mezd zaměstnanců. Strana v dokumentu také kritizuje nadnárodní korporace, které odvádějí zisky do zahraničí. Deklaruje boj s kyberzločinem a například plánuje místo smrkových hvozdů, které vymírají, sázet smíšené lesy. 

"Dlouhodobý program je založený na klíčových hodnotách, a to je otázka svobody, spravedlnosti a solidarity," řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Pro nás je důležité, abychom přestali být zemí, která konkuruje zejména nízkými platy, abychom byli zemí, která je schopná konkurovat kvalifikací svých pracovníků, nápady, inovacemi. Musíme začít podporovat výroby s vysokou mírou přidané hodnoty, podporovat inovace a investice do vědy a výzkumu," dodal premiér.

Aktuální verze dlouhodobého programu ještě není definitivní. Politické grémium bude některé pasáže - například kapitolu zdravotnictví - částečně přepisovat. "Nebudeme přepracovávat celé části, jedná se spíše o drobnější úpravy," uvedl ministr zahraničí a hlavní konstruktér programu Lubomír Zaorálek.

Přestože premiér opakoval, že vláda dokončí volební období, byl rozkol mezi ČSSD a hnutím ANO v sobotu na jednání ústředního výkonného výboru zjevný. Sobotka několikrát kritizoval hnutí ministra financí Andreje Babiše.

"Nejsme krátkodechý marketingový projekt, který byl ustaven nějakým účelovým způsobem, ale jsme strana, která žije programovou debatou," uvedl například v narážce na ANO. Potom si postěžoval, že i přes jeho výzvu chce ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) poslat krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy dvě miliardy korun. Premiér požadoval tři miliardy a rozkol ještě bude řešit koalice. 

Starec je novým ekonomickým ředitelem

Nově také dojde ke změně v nejvyšším vedení ČSSD. Místopředseda Martin Strarec oznámil rezignaci. Dostal totiž post ekonomického ředitele strany, kterému se má věnovat naplno. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka po sobotním pražském zasedání ústředního výkonného výboru oznámil, ho do nově zřízené funkce jmenuje v příštích dnech.

"Domnívám se, že by bylo dobře, aby se politické vedení sociální demokracie zbavilo starosti řešit hospodaření, aby byl jeden člověk v managementu strany, který bude mít tuto věc na starosti," řekl Sobotka už před zahájením zasedání. Výkonný výbor organizační změnu podpořil.

Stranické stanovy uvádějí, že pracovněprávní vztah k ČSSD, pokud nevznikl volbou, je překážkou volitelnosti do stranických orgánů, pokud výkonný výbor nerozhodne jinak. Řadových místopředsedů je v ČSSD pět, nově tedy budou všechny tyto pozice čistě politické.

Sobotka se vyjádřil i k úbytku členů. Meziročně jich ČSSD měla asi o tisícovku méně. Stranickému šéfovi to sice radost nedělá, připomněl ale, že se s odlivem lidí potýkají i jiná politická seskupení. Kritizoval skutečnost, že sociální demokracie je do jisté míry uzavřená, zájemce o členství čeká podle Sobotky na vstup i několik měsíců. Tento stav chce změnit.

Na opravy silnic chce ČSSD o miliardu více

ČSSD trvá na tom, aby kraje dostaly letos na opravy svých silnic tři miliardy korun, tedy o miliardu více, než regionům nabízí ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Po sobotním pražském zasedání ústředního výkonného výboru sociální demokracie to oznámil její předseda Bohuslav Sobotka. Nejméně pro tři miliardy se koncem ledna vyslovila i Asociace krajů, kterou vede karlovarská hejtmanka za ANO Jana Vildumetzová.

Sobotka uvedl, že Ťok ho lednovým oznámením dvoumiliardové dotace na opravy silnic druhé a třetí třídy zklamal. Původně měl být příspěvek obdobný jako loni, což byly tři miliardy, připomněl ministerský předseda. Předloni kraje dostaly 4,4 miliardy korun.

Regiony mají podle premiéra přichystány projekty rekonstrukcí v celkovém objemu asi 4,5 miliardy korun. "Peníze se reálně prostaví," podotkl Sobotka.

Sociální demokracie podpoří ve vládě podle něho také finanční pomoc krajům na zvýšení platů řidičů autobusů. Zástupci největší vládní strany v regionech by měli podle Sobotky prosazovat i růst platů zdravotníků v krajských nemocnicích, které fungují jako akciové společnosti. Na ně se totiž nevztahuje rozhodnutí vlády o zvýšení platových tarifů o 10 procent.