Po mediálních přestřelkách s ministerstvem průmyslu přešel šéf hnutí ANO Andrej Babiš k činům. Šéfovi resortu Janu Mládkovi (ČSSD) poslal v pondělí dopis s návrhy, jak upravit už téměř hotovou novelu zákona o elektronických komunikacích. Od chystané právní úpravy si vláda slibuje, že rozhýbe konkurenční prostředí a donutí operátory snížit ceny za mobilní internet.

Po porovnání nabídek z veřejných ceníků operátorů vychází, že Češi platí za mobilní internet téměř nejvíce v Evropě. Zatímco 1 GB dat stojí v tuzemsku kolem 445 korun, v sousedním Rakousku je to 97 korun a v Polsku jen 30 korun.

Firmy však argumentují tím, že řada Čechů volá levněji. Podle šéfa O2 Tomáše Budníka jsou to až dvě třetiny.

Ministr Babiš navrhuje šest opatření a žádá Mládka, aby je zkusil ještě implementovat do připravované novely zákona o elektronických komunikacích.

Jejich cílem bylo posílit regulátora v podobě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a práva spotřebitelů na úkor operátorů.

"Situace je o to horší, že se neutěšený stav (cen za mobilní internet) týká především segmentu domácností. Především senioři trpí tím, že operátoři jim často nabízí zařízení a služby, které vůbec nepotřebují, a jednají nikoli nepodobně jako pověstní 'prodejci hrnců'," píše ministr.

Šéf ANO chce podle dopisu například zavést pokuty, které by byly stanoveny procenty z obratu telekomunikační firmy. Také možnost provést znovu aukci frekvencí po skončení platnosti licencí a práva ČTÚ vzít operátorům kmitočty, pokud nebudou dodržovat zákony.

Další části se zabývají posílením práv spotřebitelů. Babiš pracuje také s myšlenkou snížení sankcí za předčasné ukončení smlouvy. Zákazníkům se tak má více vyplatit migrovat mezi lepšími nabídkami operátorů, což by mělo donutit firmy zlevnit.

Šéf ANO chce i možnost získat zpět nevyčerpaný kredit a aby operátoři odškodňovali klienty, když ČTÚ zjistí porušení zákona, které se dotklo zákazníků.

Ministr Mládek však šéfovi hnutí ANO v dopise, který má redakce rovněž k dispozici, odpověděl, že některé Babišovy návrhy jsou už v zákoně implementovány a na další není čas.

Ve středu byla navíc novela předána vládě.

"Ostatní návrhy není možné reflektovat, abychom mohli projednat novelu ve zkráceném režimu. Tím bychom umožnili lobbistům naše návrhy na ochranu spotřebitele torpédovat a to – jak upřímně věřím – není v ničím zájmu, tedy ani ve vašem," odepsal Mládek. Ministr průmyslu však doufá, že by se návrhy mohly použít v příštích novelách.

Kontroverzní paragraf

V novele se však nečekaně objevil i kontroverzní paragraf, který by kompletně odhalil ceníky operátorů pro běžné zákazníky a zapříčinil konec podpultových nabídek. Aktivní zákazníci si tak nebudou schopni vymoci lepší cenu.

"Naším cílem bylo zvýšit konkurenční prostředí na českém mobilním trhu. Proto jsme ustanovení implementovali. Zveřejnění cen umožňuje prodávat produkty pouze za veřejné ceny. To odstraní největší problém současného trhu, tedy, že nejzranitelnější zákazníci platí nejvyšší ceny," obhajuje záměr v dopise Mládek.

Politické téma

Vůbec poprvé si levnější mobilní internet vzal za předvolební téma předseda vlády. Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce chystanou novelu zákona o elektronických komunikacích schválit ještě do konce volebního období.

V koalici kvůli cenám za mobilní internet vznikají i mediální potyčky. Babiš na svém blogu na serveru Expres.cz uvedl, že Mládek šel opakovaně na ruku operátorům, a pravidelně jeho kroky a výroky kritizuje na sociálních sítích. To šéf resortu průmyslu ale odmítá.

Mládek a jeho tým se navíc ohledně novely dopustili několika nešťastných výroků. Když se ukázalo, že jeho resort jel do Bruselu lobbovat za vyšší cenové stropy za roaming, prohlásil, že volání v zahraničí je jen pro elity.

Později Mládkův náměstek Lubomír Bokštefl pro Aktuálně.cz napsal: "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska." To skončilo vyhozením šéfa mediální sekce ministerstva Romana Proroka a udělením důtky Bokšteflovi od ministra.

Mládka a jeho ministerstvo kritizuje také TOP 09. "Chování vlády je jedním z příkladů, které popírají tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že ČSSD hájí zájmy občanů se středními příjmy," prohlásil na tiskové konferenci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.