Tlak na razantní zvyšování platů pro učitele, nákladná moderní léčba nebo stárnutí populace podle premiéra Bohuslava Sobotky donutí stát, aby zmobilizoval své daňové příjmy. Sociální demokracie chce proto prosadit daleko přísnější daňovou progresi, než jaká existuje v Česku nyní. "To je jen takový daňový mrzáček. Zvýšili jsme daně hazardu, za což jsem rád. Průběžně se zvyšují spotřební daně. Ale s tím nevystačíme,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf kabinetu.

Klíčový bod daňové reformy podle sociální demokracie mají být výhodnější daňové podmínky pro pracující rodiče s průměrným a podprůměrným platem. "Budeme prosazovat kombinaci nižších daní a vyšších bonusů,“ říká Sobotka, "pokud by se v budoucnu zvýšily limity na výplaty daňových bonusů, pomohlo by to i lidem s nejnižšími příjmy.“ Ti žádné daně neplatí, díky daňovým bonusům ale naopak můžou od státu dostat peníze navíc.

Další změny chystá ČSSD v případě volebního úspěchu také v daních pro firmy. Konkrétní ale zatím Sobotka být nechtěl. Zatím tak sociální demokraté podrobně představili jen první oblast, ve které chtějí prosadit nová daňová pravidla, a tou je bankovnictví. "Ziskovost bank u nás je 13 procent, v Evropě pouze pět. Zhruba polovina těchto peněz přitom končí v zahraničí ve formě dividend,“ dodává Sobotka. 

Podle ČSSD by tak banky nově měly odvádět do státního rozpočtu speciální daň, která by nebyla závislá na výši zisku v daném roce, ale stanovovala by se podle výše aktiv. Česko by se tak stalo šestnáctou zemí EU, ve které speciální daň pro banky existuje. Obdobná pravidla mají třeba v Německu, Francii, Švédsku nebo Velké Británii.

Podle Sobotky je bankovní daň jen "malou ochutnávkou" z připravované daňové reformy z dílny ČSSD. "Detaily představíme v blízké době. Progresi voličům dlužíme, poté co si bohatí vylobbovali změny systému. Je to něco, v čem se budeme lišit od našeho hlavního soupeře," říká premiér.

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin a na webu ihned.cz.