Ve středu byla v Brně založena spotřebitelská organizace Telefonující.cz. Stojí za ní radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík (nestraník za Žít Brno), komunikační poradce Tomáš Hečko a advokát Petr Němec.

Zakladatelé spolku vyzývají vládu k odstoupení od návrhu zrušení podpultových neceníkových nabídek na mobilní tarify. Ten je součástí novely zákona o elektronických komunikacích, která má podpořit tlak na snížení drahých mobilních služeb v Česku. Ty ve srovnání se zbytkem Evropy patří k těm nejdražším. Pasáž novely, za níž stojí ministerstvo průmyslu (MPO) Jana Mládka, byla kritizována Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), spotřebitelskou organizací dTest nebo mobilním operátorem Vodafone.

Vyhoďte z novely sporný paragraf

Také Telefonující se proti kritizovanému paragrafu, který se v novele objevil nečekaně na poslední chvíli, vymezují.

"Riziko návrhu prodeje pouze za veřejné ceny je jasné - pouze se zakonzervují dnešní vysoké ceny. Pokud někomu přinese návrh cenovou stabilitu, pak jen a pouze operátorům," říká předseda spolku Svatopluk Bartík.

Ministr průmyslu Mládek (ČSSD) se přitom ve čtvrtek, kdy byl jeho návrh představen v médiích, bránil. Někteří zákazníci podle něj dovedou se svými operátory dojednat nižší neceníkové ceny. Ostatní klienti ovšem tak ostré lokty nemají, nadále platí drahé oficiální ceny, a to podle Mládkova úřadu není fér. "Hlavní problém je, že část populace, která je asertivní, má lepší ceny, ty by se měly snížit i pro ty, kteří asertivní nejsou," řekl Mládek v reakci na kritiku ze strany ČTÚ.

Nově vzniklý spolek Mládkovu novelu pouze nekritizuje. Chválí ji třeba za návrh zvýšení pokut za možná pochybení mobilních operátorů. Zatímco dosud mohou mobilní poskytovatelé dostat sankci ve výši 20 až 40 milionů korun, nově by se maximální pokuty měly odvozovat z procent jejich ročního obratu. "Takto nastavené sankce konečně mohou mít kýžený preventivní účinek," říká dále předseda Telefonující.cz Bartík.

Jeho spolek měl údajně vzniknout až v březnu. "S ohledem na rizika Mládkova aktuálního působení i jeho čerstvého legislativního návrhu jsme se však během noci na pátek shodli na této výzvě," vysvětlují zakladatelé spotřebitelské organizace. Ti nyní požadují, aby premiér Bohuslav Sobotka odvolal ministra Mládka, který za nynějším zněním "telekomunikační novely" stojí.

"Ministr Mládek se v poslední době odborně i politicky znemožnil mnoha svými kroky a vyjádřeními. Lhal veřejnosti ohledně podpory znovuposílení postavení spotřebitelů. Na Evropské radě lobboval za lepší ceny mobilního datového roamingu pro velké operátory. Podezřele nekriticky přebírá zkreslující či nepravdivé argumenty původně přednesené zástupci mobilních operátorů," píší Telefonující.cz ve své tiskové zprávě zaslané novinářům. Premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro HN přitom uvedl, že kritizovaného Mládka z vlády neodvolá. "Své ode mě už slyšel," uvedl předseda vlády.

Ať Mládka nahradí někdo férovější, vyzývá spolek

Ti jsou zatím jen tři. "Chceme ale, aby bylo zřejmé, že za touto iniciativou nestojí jen tři kamarádi z Prahy a Brna. Proto spotřebitele, kteří chtějí rovněž prosadit férové ceny mobilních služeb v Česku, vyzýváme, aby si na našem webu požádali o členství. Chceme se stát masovým spolkem, aby byl v současné debatě konečně slyšet i hlas spotřebitelů," upřesňuje šéf Telefonující.cz Bartík.

Ten prý tuší, kdo spornou pasáž novely na ministerstvo průmyslu "donesl". "Naše organizace ovšem nechce bojovat s autory nápadu, ale prosazovat, aby za podobné legislativní návrhy nesli odpovědnost politici. V tomto případě to je ministr Mládek, který nepochopil, že jeho úřad má za úkol hájit jak průmysl, tak ochranu spotřebitele, na niž zapomíná," říká dále Bartík, podle něhož by nynějšího ministra měl nahradit někdo, kdo se bude ke spotřebitelům i operátorům chovat férově, což prý Jan Mládek dlouhodobě nedělá.

Svatopluk Bartík se do boje za lepší práva spotřebitelů a nižší ceny mobilních služeb dal už na sklonku loňského roku. Tehdy jeho městská část vypsala soutěž na mobilní služby pro své občany, jejímž cílem bylo pro lidi z Brna-středu získat neomezené tarify s 5 GB dat za cenu kolem 300 korun. Nejběžnější tarif s 1,5 GB dat přitom u všech tří hlavních českých operátorů stojí shodných 749 korun měsíčně.

Do brněnského tendru se nakonec žádný člen velké mobilní trojky nepřihlásil. Zástupci operátorů se tehdy nechali slyšet, že jim postup brněnských politiků přišel přehnaně konfrontační.