Nejznámější přírodovědec britských televizních obrazovek, devadesátiletý sir David Attenborough, namluví pokračování dokumentárního cyklu zvaného Modrá planeta.

Stane se tak šestnáct let poté, co Attenboroughův hlas diváky provedl dosud nespatřenými hlubinami světových oceánů.

Sedm epizod Modré planety II se zaměří na nedávné přírodovědecké objevy. Britská BBC seriál odvysílá v druhé polovině letošního roku.

Cyklus vznikal čtyři roky, během nichž týmy BBC natáčely na každém kontinentu a v každém ze světových oceánů.

Projekt volně naváže na původní řadu z roku 2001, která byla zaměřena na podmořský život. Sledovalo ji přes 12 milionů lidí a získala dvě americké ceny Emmy i dvě britská ocenění BAFTA za hudbu a kameru.

BBC uvedla, že jednotlivé epizody nové řady se budou zabývat takzvanými podmořskými metanovými sopkami v Mexickém zálivu či gejzíry vařicí vody, které tryskají pod Tichým oceánem. Jeden z dílů obsáhne záběry pořízené v hloubce tisíc metrů pod Jižním oceánem.

Stejně jako v případě první Modré planety tým BBC kvůli seriálu vyvinul nové techniky a způsoby natáčení. Patří k nim například kamery sledující hejna delfínů či zařízení, která jsou schopna přichytit se hřbetu velryby či žraloka a natáčet z jejich pohledu.

Seriál tak obsáhne záběry delfínů plivajících vodu, sofistikovaných loveckých postupů chobotnice karibské či nedávno objeveného druhu chlupatého kraba, jemuž se začalo přezdívat dle hvězdy seriálu Pobřežní hlídka Davida Hasselhoffa.

"Jsem nadšen, že se mohu podílet na tomto novém zkoumání světa pod mořem, jež pokrývá většinu naší planety, a přesto je nám stále tak málo známý," uvedl sir Attenborough.

Cyklus v dramaturgii BBC volně naváže na nedávný seriál Planeta Země II, který měl v Británii premiéru vloni. Šlo o nejsledovanější přírodovědný program za posledních alespoň patnáct let.

Úvodní epizodu dle statistik vidělo okolo 13 milionů lidí, další epizody měly sledovanost okolo 10 milionů.

V souvislosti s Planetou Země II Attenborough vloni napsal, že televizní diváci všude na světě "se znovu zajímají o planetu, jejíž krása byla poskvrněna a jejíž zdraví chátrá, protože pochopili, že náš blahobyt neodmyslitelně souvisí s blahobytem Země".

Na vzniku Modré planety II se kromě britské BBC podílí také její americká odnož, německá WDR a France Télévisions.

Práva na původní Modrou planetu BBC prodala do 50 zemí, ze seriálu také vznikl devadesátiminutový sestřih určený pro kina.

Britský deník Guardian uvedl, že kvůli nedávným škrtům bude BBC nyní vystavena ještě většímu tlaku, aby práva na Modrou planetu II opět prodala do světa.

Sir Attenborough je známý mimo jiné spoluprací na seriálu Život, v jehož rámci během třiceti let od roku 1979 uvedl devět dokumentárních filmů zaměřujících se na pestrost života na Zemi a různé taktiky přežití u zvířat a rostlin.