Dohoda o usnadnění mezinárodního obchodu (TFA) vstoupila ve středu v platnost, ratifikoval ji potřebný počet zemí. Oznámila to Světová obchodní organizace (WTO). Dohoda, která zjednoduší celní procedury po celém světě, by podle generálního tajemníka WTO Roberta Azeveda měla zvýšit globální obchod až o bilion dolarů (téměř 26 bilionů korun) ročně.

"TFA je největší reformou globálního obchodu v tomto století," prohlásil Azevedo. Dohoda by podle odhadů měla snížit průměrné obchodní náklady o 14,3 procenta. Těžit by z ní měly především rozvíjející se země.

Azevedo uvedl, že ve středu obdržel ratifikace dohody od Rwandy, Ománu, Čadu a Jordánska. Dohodu již tím pádem ratifikovalo 112 zemí, podmínkou pro její platnost přitom byla ratifikace ve 110 zemích.

Evropská unie vstup dohody v platnost přivítala a označila TFA za nejvýznamnější mnohostrannou obchodní dohodu, jakou WTO od svého vzniku v roce 1995 uzavřela.

"Cílem dohody je zjednodušit a zpřehlednit mezinárodní dovozní a vývozní postupy, celní formality a požadavky na tranzit zboží. Dohoda usnadní a zlevní administrativu související s obchodem, a poskytne tak významný a velmi potřebný impulz k posílení celosvětového hospodářského růstu," uvedla Evropská komise ve středeční zprávě.

Dohoda podle komise rovněž zlepší transparentnost a omezí prostor ke korupci. "Zdokonalení postupů na hranicích a rychlejší a efektivnější obchodní toky oživí celosvětový obchod a přinesou prospěch lidem i firmám na celém světě. Nejvíce získají malé společnosti, které zatěžuje každodenní byrokracie a složitá pravidla," uvedla komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.