Vláda hodlá zakázat privatizaci státních lesů. Podle novely lesního zákona má mít konečné slovo při rozhodnutí o jejich prodeji ministerstvo zemědělství. Návrh ještě musí odsouhlasit poslanci. Největšími vlastníky lesů jsou státní podniky Lesy ČR a Vojenské lesy a statky.

"Lesy jsou naše přírodní bohatství, které musíme chránit," komentoval navrhovanou změnu na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle tiskového mluvčího Martina Ayrera rozhodla jednomyslně.

V Česku je podle zprávy ministerstva zemědělství o stavu lesů téměř 2,7 milionu hektarů pozemků, které se využívají pro lesní hospodářství. V roce 2015 se v českých lesích vytěžilo přes 16 milionů kubíků dřeva. Česko patří k největším exportérům surového dřeva v EU, které se vyváží hlavně do Rakouska a Německa. Každoroční hodnota vývozu z tuzemských pil je více než 11 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství posílilo

Novelu lesního zákona připravilo ministerstvo zemědělství. To uvádí, že tak naplňuje koaliční smlouvu, která zmiňuje, že se během vládnutí Sobotkova kabinetu nebudou privatizovat státní lesy a zákonem se stanoví nezcizitelnost státních lesů.

Vládou přijatá novela ale počítá s výjimkami, například při směně pozemků nebo prodeji spoluvlastněných podílů státu. Umožňuje se i prodej ve veřejném zájmu. Ve všech případech ale bude potřeba souhlas ministerstva, které posílilo svoje kompetence.

"I nadále bude možné státní lesní pozemky zcizovat, ovšem pouze s předchozím souhlasem ministerstva zemědělství," uvedla mluvčí Markéta Ježková.

Před privatizací lesů, ale třeba i Budějovického Budvaru v lednu varoval v rozhovoru pro HN předseda Senátu Miroslav Štěch, který je významným politikem sociální demokracie. Mezi významné firmy, které získávají zakázky od státních Lesů ČR patří například společnost Uniles, která je součástí koncernu Agrofert spojeného s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Lesy ČR vlastní polovinu pozemků

Téměř polovina českých lesů patří pod státní podnik Lesy ČR. "K privatizaci jejich lesů dochází jen výjimečně. Upřednostňujeme směnu," uvedla mluvčí státní firmy Eva Jouklová. Podle ní dochází ke směně v případě, že jsou státní majetky po restitucích obklopeny pozemky jiných vlastníků a je obtížné se k nim dostat.

Lesy ČR kontroluje ministerstvo zemědělství. Firma hospodaří asi na 1,3 milionu hektarů lesů. Loni měla tržby zhruba deset miliard a hrubý zisk 4,7 miliardy korun, což bylo meziročně téměř o třetinu méně.

Státní podnik se ale snaží pozemky i vykupovat a jejich výměru zvětšovat. "Zájem máme hlavně o lesní majetky s výměrou větší než tři souvislé hektary nebo o pozemky, které přímo navazují na státní lesy," uvedla Jouklová.

V posledních čtyřech letech musely Lesy ČR vydat v rámci církevních restitucí 122 tisíc hektarů. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky už bylo rozhodnuto celkem o 97 procentech lesní půdy, kterou církev nárokuje. Státní podnik ke konci roku 2015 evidoval 2265 výzev, které žádaly vydání téměř padesáti tisíc pozemků.

Druhým největším lesním majitelem je státní podnik Vojenské lesy a statky se 124 tisíci hektary, což je asi pět procent výměry lesů. U vojenských újezdů jde hlavně o výcvikové prostory, které jsou nyní celkem čtyři (Boletice, Březina, Hradiště a Libavá). Pod vojenské lesy ale patří rovněž území v Brdech, kde sice již armáda necvičí, avšak stále ho považuje za strategické území.

Necelá čtyři procenta lesů jsou v národních parcích, kde má kompetence ministerstvo životního prostředí.

Asi 17 procent výměry lesů připadá na obce. Soukromým majitelům, kterým byly lesy většinou vráceny v restitucích, patří asi pětina lesních hospodářství.

Lesní fond pro dřevaře

Kromě novely, která řeší možný prodej státních lesů, má ministerstvo zemědělství v legislativním procesu ještě jednu. Ta zavádí marketingový lesnický a dřevařský fond, který má fungovat od roku 2018. Pod zákonem jsou podepsáni většinou koaliční poslanci v čele s ministrem Jurečkou.

Fond má pomoci ke snížení vývozu surového dříví z Česka. Povinné odvody mají platit majitelé lesů a zpracovatelé dřeva. Fond by měl ročně hospodařit zhruba s 31 miliony korun, polovinu z nich dá do rozpočtu stát. Provozní náklady fondu by neměly přesáhnout pětinu jeho příjmů. Tuto novelu zatím vláda neprojednala.

V Česku se každoročně vytěží mezi 15 až 17 miliony kubíků dřeva. Přibližně třetina míří do zahraničí v nezpracovaném stavu a téměř vše končí na trzích Evropské unie. Hlad po českém dřevu je zejména v Rakousku a Německu.

Dřevo v Česku zpracovávají stovky firem. Mezi největší patří hlavně zahraniční podniky jako Mayer – Melnhof Holz Paskov či Stora Enso Timber. Dále jsou to domácí Pila Lukavec, Pila Javořice nebo Less & Timber z investiční skupiny Jet Investment Igora Faita.