Měl ministr financí Andrej Babiš dostatek prostředků na nákup korunových dluhopisů od své firmy Agrofert v celkové hodnotě jedné a půl miliardy?

Babiš v pátek zveřejnil zprávu auditorských společností EY a PWC. Z ní vyplývá, že dostatek prostředků měl.

Dluhopisy nakupoval v letech 2013 a 2014, celkem za ně zaplatil 1,556 miliardy korun. Do roku 2014 si vydělal 1,48 miliardy korun, což by mu na nákup dluhopisů nestačilo. Babiš však vykázal ještě nezdaněný příjem z let 2009 až 2011 za prodej akcií společností AFEED, AFEED CZ a Profrost za 747 milionů korun.

Komu prodal Andrej Babiš akcie společností AFEED, AFEED CZ a Profrost?

Právě tato otázka zavdává příčiny domněnkám, že celou transakcí se chtěl ministr financí pouze vyhnout placení daní. Akcie totiž prodal své vlastní firmě Agrofert. Cenné papíry tak vlastně vůbec nezměnily majitele. Například společnost Profrost založil Babiš v roce 2006. Tehdy do jejího založení investoval 1,6 milionu korun v podobě šestnácti akcií v hodnotě sto tisíc korun. V květnu roku 2010 Profrost prodal Agrofertu za více než půl miliardy korun. Následně v roce 2012 emitoval Agrofert tři miliardy kusů dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny. Právě v roce 2012 skončilo pravidlo, že výnosy z korunových dluhopisů se nezdaňují.

Zaplatil skutečně Andrej Babiš své firmě za dluhopisy?

To se mu zatím nepodařilo prokázat. Babiš neukázal výpis z účtu, pouze zveřejnil prohlášení banky UniCredit.

Ta na jeho žádost vydala takzvané prohlášení o obchodu. V něm banka potvrzuje, že pro Babiše nakoupila cenné papíry Agrofertu v celkové hodnotě 1,48 miliardy, i s dalšími poplatky za ně zaplatila 1,55 miliardy korun. Otázkou ale je, proč musel Babiš požadovat potvrzení po bance a neukázal původní dokument o převodu peněz. Například člen rozpočtového výboru a poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby finanční úřad prověřil, zda se nejednalo o fiktivní transakci.

Jakou váhu má v pátek zveřejněná zpráva auditorů?

Z hlediska práva žádnou. Auditorské firmy jsou v tomto směru opatrné a samy ve zprávě upozorňují, že se nejedná o audit podle mezinárodních standardů. "Vzhledem k tomu, že uvedené postupy nepředstavují audit ani prověrku provedené v souladu s Mezinárodními auditorskými standardy či Mezinárodními standardy pro prověrky, neposkytujeme ujištění o Prohlášení," uvádějí auditorské firmy ve zprávě.

Kolik si Andrej Babiš koupil dluhopisů?

Dluhopisy s výnosem šesti procent ročně si mohl koupit pouze Andrej Babiš. Zakoupil jich polovinu za necelou jednu a půl miliardu korun. Dluhopisy jsou vydané na deset let, až do roku 2022 tak bude Babiš pobírat výnos devadesáti milionů korun ročně. O stejnou částku si Agrofert sníží daňový základ.

Kolik ušetřil Andrej Babiš na daních?

Pokud by Agrofert emitoval dluhopisy například v hodnotě 1000 korun, musel by jejich výnos coby fyzická osoba zdanit patnácti procenty. Ročně by tak z úroků musel odvést na daních 13,5 milionu korun. Za deset let díky využití skuliny v zákoně o korunových dluhopisech Babiš neodvede do státní pokladny 135 milionů korun. Na daních ušetří i Agrofert, který si úroky vyplacené ministru financí odečte z daňového základu. Právnické osoby jsou zdaněny 19 procenty, Agrofert tak do státního rozpočtu za deset let platnosti dluhopisů odvede o 171 milionů korun méně.