Kardinál Miloslav Vlk podlehl rakovině plic. Na svém facebookovém účtu o tom informoval kardinál Dominik Duka. "Po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," napsal Duka na svém facebookovém účtu v sobotu dopoledne. Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Zdravotní problémy – zejména s klouby a ramenem – se u kardinála Vlka začaly projevovat zhruba na jaře loňského roku. O Vánocích se jeho stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Letos po Novém roce mu lékaři diagnostikovali rakovinu.

Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Koncem ledna s ním telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po 10 letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Papež vyzdvihl Vlkovu apoštolskou činnost

Papež František poslal kardinálu Dominiku Dukovi soustrastný telegram k úmrtí kardinála Miroslava Vlka. Informoval o tom vatikánský list L'Osservatore Romano. 

Papež František v telegramu vyzdvihuje Vlkovu plodnou a rozmanitou apoštolskou činnost i v obtížném období perzekucí proti církvi. O dobrém vztahu papeže a zesnulého kardinála svědčí, že mu František ještě v lednu telefonicky přál uzdravení.

Na smrt Miloslava Vlka reagují i zahraniční média. Francouzská agentura AFP připomíná jeho opoziční činnost před rokem 1989 a zákaz vykonávat kněžskou činnost, které se věnoval tajně. Všímá si, že v letech 1993 až 2001 vedl jako první zástupce z východní Evropy Radu biskupských evropských konferencí a že v roce 2004 vyzval Čechy, aby hlasovali pro vstup do Evropské unie. Přináší také zprávu o Vlkově skonu z twitterového účtu arcibiskupa Dominika Duky, ve kterém Duka vyzdvihuje Vlkův "celoživotní boj za lidskou svobodu a toleranci".

Německá agentura DPA zdůrazňuje, že Vlk se zasazoval o smíření mezi Čechy a Němci a že v roce 1999 obdržel německý Velký kříž za zásluhy. Všímá si, že Vlk byl i v silně ateistické České republice všestranně respektovanou osobností.

Slovenská média připomínají, že se Vlk jako první biskup z bývalého Československa zastal odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Bezák byl z úřadu arcibiskupa odvolán bez uvedení konkrétních důvodů v roce 2012. Vlk se také zasadil o Bezákovu soukromou audienci u papeže Františka na jaře 2015, které byl přítomen, připomíná web Aktuality.sk.

Politici ocenili celoživotní práci kardinála Vlka

"Patřil a vždycky bude patřit k největším osobnostem, s nimiž jsem měl tu čest se znát," řekl ministr kultury Daniel Herman, který byl v první polovině 90. let Vlkovým sekretářem. "Dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Dokázal pevně stát za svým přesvědčením a nedělat kompromisy, které by mu svědomí vyčítalo," uvedl Herman.

Informaci o Vlkově úmrtí přijal Herman s pocitem, jako by mu odešel otec, uvedl. "Byl to nejen můj šéf, ale i velký duchovní přítel. Měl jsem ho velmi rád," řekl Herman.

"Vzdejme čest statečnému muži, který žil čestně a v pravdě, které věřil," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka ve Vlkovi odešel člověk hluboké víry a pevných, nekompromisních názorů. Za velice smutnou označil zprávu o Vlkově skonu vicepremiér Andrej Babiš (ANO). "Byl to statečný zásadový chlap a velice jsem si ho vážil," řekl Babiš. Dodal, že Vlk v něm při setkáních vzbuzoval respekt a úctu.