Ve věku 90 let v sobotu ve svém domě v americkém státě Missouri zemřel slavný kytarista a zpěvák Chuck Berry.

Přestože jako král rock’n’rollu byl označován Elvis Presley, korunu si klidně mohl nasadit i tento průkopník rockové hudby a jeden z nejvlivnějších hráčů na elektrickou kytaru, na pódiu proslulý svojí krokovou variací zvanou "kachní chůze", napsala agentura Reuters.

Charles Edward Anderson Berry v 50. letech stál u zrodu rockové hudby a stal se prvním z jejích showmanů. Hrál na kytaru, zpíval, také psal písně. Složil hity Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, Maybellene či Memphis, které kombinovaly blues, rockabilly a jazz. Staly se z nich jedny z nejslavnějších amerických skladeb 20. století.

Berry měl zásadní vliv na každého amerického kluka, který se chopil kytary a chtěl se stát rockovou hvězdou. Mezi jeho obdivovatele patřili Keith Richards, Paul McCartney, John Lennon či Bruce Springsteen. Bob Dylan označil Berryho za "Shakespeara rock’n’rollu".

Berry byl jedním z prvních populárních rockových zpěváků, který začal hrát své vlastní písně. Zpíval o mládí, milostných vztazích, autech a o tom, jak si užívat život. Coververze jeho písní hráli Beatles, Rolling Stones, Beach Boys či Elvis Presley.

"Pokud byste rock’n’rollu chtěli dát jiné jméno, mohli byste mu říkat Chuck Berry," pravil kdysi John Lennon.

Když Keith Richards v roce 1986 uváděl Chucka Berryho do Rockové síně slávy, řekl: "Je pro mě fakt těžké mluvit o Chucku Berrym, protože jsem mu ukradl každý kytarový lick, který kdy zahrál. Tenhle chlap to všechno začal."

Právě Richards v 80. letech stál za Berryho comebackem, když mu zorganizoval dva koncerty k šedesátinám v sále v St. Louis. Přípravy na ně zachytil režisér Taylor Hackford v dokumentárním filmu nazvaném Hail! Hail! Rock 'n' Roll.

Své 90. narozeniny Berry loni v říjnu oslavil oznámením, že vydá první studiové album za 38 let.

Jeho vzory byli bluesový kytarista a zpěvák T-Bone Walker, jazzový kytarista Carl Hogan ze swingové kapely Louise Jordana či kytarista Charlie Christian ze sestavy Bennyho Goodmana.

Na scénu Chuck Berry přišel v době, kdy byly Spojené státy z velké části ještě segregované. Přesto ani bílé publikum neodolalo showmanovi, který hrál s takovou vervou. Berry patřil k prvním, kdo prolomili zákony takzvané rasové muziky, dodává agentura Reuters. Podle ní kytarista za život odehrál přes 4000 vystoupení.

"Elvis byl první popovou hvězdou rockové hudby a idolem teenagerů, ale Berry byl teoretikem, písničkářem, který pochopil, co děti chtějí, ještě než to samy věděly," napsal v jeho nekrologu deník New York Times.

Chuck Berry několikrát koncertoval také v Česku. Roku 1996 hrál na Dominikánském náměstí v Brně na předvolebním mítinku ODA. Vystoupení se odehrálo tři dny před parlamentními volbami, to znamená v poslední den, kdy politické strany mohly apelovat na voliče.

V lednu 2005 pak Berry koncertoval ve vyprodaném velkém sále pražské Lucerny, kde jej doprovodila sestava Joe Richardson Express. Zpěvák tehdy dostal k dispozici velký luxusní automobil, jejž podle pořadatelů jako obvykle řídil sám. Koncert se na plátně přenášel do vedlejšího sálu Lucerna Music Baru.

Avizované tiskové konference před koncerty v Brně i v Praze Berry na poslední chvíli zrušil, žádné rozhovory v Česku neposkytl. Také recenze na pražský koncert byly rozporuplné, podle některých hudebních kritiků se zpěvák málokdy trefil do kýžené tóniny, zapomínal text a hrál podprůměrně.

Všechny recenze se však shodovaly, že Berry působil silným dojmem a publikum s ním ochotně zpívalo jeho hity.

V roce 1985 Berry obdržel cenu Grammy za celoživotní přínos a byl uveden do rock’n’rollové síně slávy, roku 2000 mu americká vláda udělila Cenu Kennedyho centra.

Berry několikrát pobyl ve vězení. V roce 1962 byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že si z Texasu přivezl čtrnáctiletou indiánskou dívku, aby ji zaměstnal ve svém nočním klubu Berry's Club Bandstand v St. Louis.

Kromě toho byl v roce 1979, krátce po návštěvě u prezidenta Jimmyho Cartera v Bílém domě, usvědčen z krácení daní. Už jako mladík se Berry dopustil ozbrojené loupeže.