Ministr vnitra Milan Chovanec je stále přesvědčen, že ho možná sledovali agenti Vojenského zpravodajství, a zvažuje svolání nové schůzky u premiéra. Ministr obrany Martin Stropnický sledování popírá a za ním stojí i poslanecká komise, která kontroluje práci Vojenského zpravodajství. Do vysvětlení události, při níž ochranka ministra vnitra zadržela kousek od Chovancova služebního domu fotografujícího agenta armádní tajné služby, jsou dnes v Česku zapojeny asi dvě desítky lidí, včetně šéfů tajných služeb, policejního prezidenta, poslanců a ministerského Výboru pro zpravodajskou činnost. Z kuloárních informací je cítit obava, že věc hrozí mezinárodní ostudou.

Informace o události i událost sama jsou klasifikovány jako přísně tajné a oficiálně se dozvíme jen minimum. Respektu se ale podařilo z řady rozhovorů a indicií poskládat příběh, jehož věrohodnost nám potvrdilo několik zdrojů.

Dále se v Respektu č.12 dočtete:
I obalka R12
HLAVNÍ KOMENTÁŘ: Účetní kniha Andreje Babiše
 
TÉMA: Chceme zůstat v EU? Na stole je pět variant budoucnosti a Češi si mohou vybrat
 
O KOM SE MLUVÍ: Vědkyně Michaela Kňažková zkoumá Antarktidu 
 
ECONOMIST: Města v jihovýchodní Asii vedou válku proti jídlu na ulicích
 
KONTEXT: Už jsem to říkal stokrát: Andrej Babiš pod tlakem a po troškách pouští informace o tom, jak vydělal miliardy a šetřil na daních. Jeho příběh má ale pořád velké díry.
 
ROZHOVOR s čínským výtvarníkem Aj Wej-wejem 
 
KULTURA: Co o nás říká soutěž Tvoje tvář má známý hlas?
 
CIVILIZACE: Nechci slyšet, že to nejde: Jak se před šedesáti lety rodila dnešní sjednocená Evropa

První březnový den vyslalo Vojenské zpravodajství (VZ) mladého, ale poměrně zkušeného operativce na jednoduchou misi. V Praze 6, v oblasti, v níž sídlí několik velvyslanectví, měl pořídit fotografie. Čeho a proč nevíme. Mladý muž byl vybaven legendou i krycími doklady. Kdyby ho někdo náhodou kontroloval, měl se vydávat za studenta architektury, který se snaží nafotit detaily nutné pro svou magisterskou práci. Nikdo z VZ ale netušil, že mladý muž se kvůli svému úkolu bude zároveň pohybovat blízko vily ministerstva vnitra, kterou používá Milan Chovanec.

Při fotografování se operativec skutečně k vile přiblížil. To se nelíbilo policistům z ochranné služby, kteří hlídali dům ministra (politik v něm zrovna byl), a vyrazili za podezřelou osobou na ulici. Zpravodajec ochrance údajně neukázal své krycí "studentské" doklady, ale průkaz člena Vojenského zpravodajství. Proč?

Jak vysvětluje několik expertů a potvrzuje členka parlamentní komise pro kontrolu VZ Jana Černochová, operativci tajných služeb provádějí v ulicích tuzemských měst ročně stovky akcí. A ročně se prý stane tak dvacet až třicet případů, kdy agenti vzbudí něčím, třeba špatným parkováním, pozornost policie, nejčastěji právě ochranné služby, protože jde o akce blízko důležitých státních budov nebo velvyslanectví. Existuje nepsaná dohoda, že v tom případě se operativci tajných služeb prokážou pravým průkazem a policie je nechá na pokoji, aby náhodou nezmařila nějakou důležitou akci.

To se stalo i v tomto případě: poté co mladík ukázal Chovancově ochrance služební průkaz, nechali ho bodyguardi jít. Pak se ale stalo něco, o čem máme jen kusé informace. Muži z ochranky údajně informovali o "podezřelém vetřelci" šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse a ten zřejmě okamžitě zavolal ministru Chovancovi a ten zase ministru obrany Stropnickému. Nikdo z oslovených se nechce k této pravděpodobné komunikaci vyjádřit.

Operativec byl v každém případě znovu zadržen v nedaleké restauraci, kde čekal na pokyny od šéfů – i on incident oznámil. Na místo přijel Jiří Komorous a také jeden z vysokých představitelů Vojenského zpravodajství a oba společně zkontrolovali, jaké fotky má zpravodajec ve fotoaparátu. Pak se všichni rozešli a oba ministři se dohodli, že následující den se bude konat schůzka, na níž se vše vysvětlí za přítomnosti dalších nestranných expertů. To bylo týden předtím, než věc unikla do médií.