Poprvé od oznámení kandidatury na další funkční období prezident Miloš Zeman vyrazil do regionů - tentokrát do Olomouckého krajeRegistr smluv prozradil, kolik kraj za třídenní návštěvu zaplatí. Občerstvení pro Zemana a jeho doprovod bude stát 168 tisíc korun a ubytování dalších 60 tisíc.

Dokumenty, které kraj ohledně návštěvy v registru zveřejnil, však obsahují i neveřejné detaily z plánu Zemanovy návštěvy. Ty sice úředníci začernili, ale tak neobratně, že se dají s trochou technologického umu přečíst.

Kuřátko i čokoládový dort

Smlouva na občerstvení s firmou Hotelpark Stadion tak kromě částky 168 tisíc naznačuje i složení prezidentského menu. K obědu se podávalo třeba plněné kuřecí prso supreme, šťouchané brambory s cibulkou a špekem, připíjelo se Bohemií Prestige Brut a jako zákusek byly domácí lívance. K večeři pak hosty čekala opečená vinná klobása s bramborovou kaší, telecí paštika a čokoládový dort se zmrzlinou. Nápoje dle vlastního výběru, ale pouze do 180 korun.

Cena za jídlo pro Zemanův doprovod se v cenách liší. Menu pro šest osob stálo tisíc korun pro jednoho. Zbytek - třicetičlenná skupina - měl proplacené jídlo za 450 korun na osobu.

Pondělní oběd vyšel pro Zemana a jeho blízké na 650 korun na osobu a každého z 70členného doprovodu na dalších 450 korun. To vše à la carte, tedy podle jídelního lístku.

Za pokoj hlavy státu se nic neplatí. "Tři noci pro pana prezidenta a paní Ivanu Zemanovou - zdarma," píše se ve smlouvě. Kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček a dalších pět lidí z výpravy dostalo za 2100 korun samostatný hotelový pokoj.

Od svého nástupu do funkce je to počtvrté, co Zeman navštívil Olomoucký kraj. Tentokrát se chce vypravit především na Prostějovsko a Olomoucko. Při poslední návštěvě prezidenta v Moravskoslezském kraji zaplatil kraj za občerstvení 197 400 korun.