Fanoušci a turisté si budou muset zvyknout, že na pár měsíců přijdou o jednu z nejnavštěvovanějších památek Prahy – věž Staroměstské radnice. Začíná totiž její dlouho plánovaná rekonstrukce.

Radniční věž se uzavře 1. května. Jde přitom o památku, kterou loni navštívilo více než 860 tisíc lidí. Oprava je naplánovaná na etapy: nejprve střecha, včetně krovů, poté celý kamenný vnější plášť. A na začátku příštího roku dojde i na orloj. Jako poslední se bude rekonstruovat kaple.

"Orloj převezeme k nám do firmy a celý rozebereme a opravíme. Hotovo bude v řádu pěti měsíců, ale kdy přesně se orloj vrátí, se nedá odhadnout. Záležet to bude také na rychlosti postupu prací, které se budou dít na ochoze nad orlojem a kolem něj," říká ředitelka firmy Hainz Mariana Nesnídalová. Firma se o orloj stará nepřetržitě už od devatenáctého století, protože právě jim se povedlo pokažený stroj v roce 1865 opět zprovoznit.

Poslední oprava orloje proběhla v roce 2005, ale tato bude unikátní: stroj orloje se totiž vrátí do původního stavu, v jakém byl před velkým požárem Staroměstské věže v roce 1945.

"Změní se hlavně pohon hodinového stroje. Stávající elektrický motor a řetězy nahradí táhla s konopnými lany a kamenná závaží," říká Mariana Nesnídalová s tím, že restaurátorské práce se budou týkat i apoštolů a opravy maleb na stříšce u orloje.

Na věži přibudou nové prvky  

"Tak zásadní rekonstrukce Staroměstské radnice nebyla od doby jejího vzniku před čtyřmi sty lety," řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Práce přijdou bezmála na padesát milionů korun.

Město se však nebojí, že by kvůli opravám turisté přišli o atrakci a že by průvodci museli hledat jiné trasy. Chtějí toho docílit tak, že i přes opravy vždy zůstane část věže přístupná návštěvníkům – tedy například při opravě ochozů budou moci lidé alespoň do kaple. Navíc v prvních fázích oprav bude orloj stále k vidění. Na ochozu pro turisty se změní nevhodné osvětlení a v oknech z bezpečnostních důvodů přibudou mříže.

Z jedné původně plánované věci však sešlo. Město chtělo ještě loni na věž radnice promítat takzvaný videomapping. Jenže se ukázalo, že by to příliš rušilo noční klid. Věž bude překryta pouze plachtou s fotografickou podobou Staroměstské radnice včetně orloje, podobně jako se opravoval například Mánes.