Levnější mobilní data, modernizace průmyslu a miliardové dotace. Nový ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) slibuje do voleb vyřešení hned několika vážných problémů české ekonomiky. Například hodlá ve zrychleném procesu protlačit Poslaneckou sněmovnou zákon, který má zajistit levnější mobilní data. Právě potíže s operátory stály křeslo jeho předchůdce Jana Mládka, který podle premiéra Bohuslava Sobotky málo tlačil na to, aby cena dat v Česku klesla. 

Americká firma Alcentra hrozí Česku arbitráží kvůli OKD. Zaskočila vás její výhrůžka? 

Mohu říct, že nás to překvapilo. Nemůžeme to ale dále komentovat, protože to, co je v dopise uvedeno, jsou spíše dotazy na insolvenčního správce. Vláda se k tomu nebude žádným způsobem vyjadřovat. 

Jaký vliv bude mít zákon o elektronických komunikacích na mobilní trh? Ceny přímo neovlivní. 

Doufáme, že jeho vliv bude velký a podstatný. Mělo by to přispět k posílení práv spotřebitelů, což by mělo zvýšit konkurenční prostředí mezi operátory. Mělo by to také vést k tlaku na kvalitnější služby a lepší ceny. 

Mohlo by během roku dojít ke zlevnění? 

Uvidíme, jakým způsobem bude postupovat vývoj. Nemohu toto předvídat, to je věcí trhu. 

Co ještě může stát udělat pro zlevnění? 

Ministerstvo má kompetenci v oblasti legislativy a do toho jsme se teď pustili. Máme za sebou první čtení, určitě nás ale nebude čekat lehká debata v rámci projednávání pozměňovacích návrhů na hospodářském výboru. Ministerstvo dostalo poněkud šibeniční lhůtu na zaujetí odborného stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům. Budeme na to mít asi jeden a půl dne. To je velmi krátká doba, ale pokusíme se připravit kvalitní stanovisko. 

Poslanci Pilnému třeba chybí zmínky o virtuálních operátorech. 

Vládní koalice se shodla na tomto zákonu, schválila jej, takže předpokládám, že budeme hájit podobu zákona tak, jak byl odeslán z vlády do Poslanecké sněmovny. Tím nemohu vyloučit, že sněmovna přijme nějaké pozměňovací návrhy, ale my se budeme snažit o to, aby zákon prošel tak, jak byl předložen vládou. 

Zaznamenal jste tlaky lobbistů nebo různých skupin, aby se podoba zákona změnila v neprospěch vašeho plánu? 

V mediálním prostoru se objevuje celá řada názorů. Jsou prezentovány jak ze strany operátorů a jejich asociace, tak jsou tu někteří další hráči. Je zřejmé, že trnem v oku jim jsou pokuty, které bude moci nově udělovat Český telekomunikační úřad.

Jinak si myslím, že v procesu, který by měl vést ke zvýšení tlaku na mobilním trhu, nemůže

zůstat ministerstvo osamoceno. Svou roli musí jednoznačně sehrát Český telekomunikační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten už připravuje zkoumání trhu, jestli tam nedochází ke zneužití dominantního postavení. Takže uvidíme, co z toho vzejde. Telekomunikační úřad také provádí analýzu trhu mobilních služeb. Je vidět, že jednotlivé úřady se už pustily do práce, a na nejbližší období plánuji schůzku s šéfy obou úřadů, abychom aktuální situaci probrali.

Nemůže tahle restriktivní politika situaci na mobilním trhu spíše zhoršit, že operátoři své nabídky neupraví? 

K některým náznakům úpravy nabídek už dochází a my doufáme, že to je pouze začátek a proces se rozeběhne. Myslím, že tlak ze strany veřejnosti je poměrně velký a operátoři na to budou muset zareagovat. 

Evropský operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost nabízí 120 miliard, zatím jste rozdali tři miliardy korun. Jak čerpání zrychlíte?

Těší mě, že každý týden přibývá rozhodnutí o poskytnutí dotace. Každý týden to roste zhruba o miliardu korun. Proces se rozběhl. Pravda je, že díky tomu, že jsme převedli 2,2 miliardy do Českomoravské záruční a rozvojové banky, okamžitě se nám zvýšila faktická výše čerpání, kde jsme dnes na úrovni 3,25 miliardy korun. To z našeho operačního programu dělá program, který jde nejprogresivněji dopředu. Toto by nás ale nemělo ukolébat.

Osobně budu velmi tlačit na to, aby se vyhodnocování žádostí o dotace maximálně zrychlilo. To ale samozřejmě nemůže být na úkor kvality. Budeme se ale snažit termíny zkracovat tak, aby žadatelé dlouho nečekali. Z hlediska dalších opatření: měli jsme poradu vedení, kde jsem uložil týdenní reporting kolegům ze sekce strukturálních fondů. Takže budeme každý týden s kolegy z této sekce probírat, jakým způsobem se vyvíjí čerpání. Vyzval jsem je k tomu, aby nám předložili další náměty, jak celý proces ještě více urychlit a jak více motivovat naše lidi, aby urychlili výběr žádostí. 

Do roku 2018 máte podle plánu ministerstva financí vyčerpat 24 miliard. Jak stihnete vyčerpat tu zbylou stovku? 

Letos plánujeme vyčerpat dvanáct miliard, to splníme. Mým cílem je čerpání co nejvíce urychlit, aby se peníze dostaly do ekonomiky co nejdříve. Stále nehrozí, že by měla Česká republika vracet nějaké peníze zpět do Bruselu. 

Hovořilo se o zvýhodněných úvěrech pro podnikatele. Budete tento nástroj využívat častěji?

Ano. Měli jsme nedávno na poradě materiál, který budeme posílat v blízké době na vládu. Jedná se o další dva programy, které budou využívat finanční nástroje jako novou formu podpory.

Pan premiér řekl, že chce mít ministry na kandidátkách. Kde budete kandidovat?

Je to předčasný dotaz. Soustředím se, abych funkci ministra vykonával co možná nejlépe. Mohu také říci, že mě nikdo v této věci doposud neoslovil. Uvidíme, co čas přinese, ale rozhodně o tom nyní neuvažuji. 

Čekáte nějakou takovou nabídku?

Proces přípravy kandidátních listin je v pokročilém stádiu. Příliš neočekávám, že bych nějakou nabídku dostal. 

ČSSD má nyní potíže. Z voleb se stahují lidé jako poslanec Jeroným Tejc, poslankyně Marie Benešová, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Vy tedy nemáte v plánu ve volbách sociální demokracii pomoci?

Rozhodně jsem o tom neuvažoval. Ale tento proces je u sociální demokracie rozběhnutý, nevím, jestli je ještě nějaká možnost do tohoto vlaku nastoupit. Chci se soustředit hlavně na práci na ministerstvu, abych naplnil priority, které jsem veřejnosti dal. 

Jaký program v předvolební kampani představíte?

Chtěl bych vést s veřejností diskusi, jakým způsobem by se měla změnit naše ekonomika. Souvisí to i s mým závazkem posunout českou ekonomiku od zpracovatelského průmyslu, od výroby více k výzkumu, vývoji a inovacím. Jde mi o to, aby naše ekonomika byla založená na inovacích a nových technologiích. To je trend, kterým se do budoucna musíme vydat. Souvisí to i s tím, jaké chceme mít v České republice mzdy. Chceme tu mít v budoucnu kvalitní pracovní místa, která budou dobře zaplacená. 

Máte plán, který voličům představíte, aby věděli, jak to zajistíte?

Určitě. Plánujeme připravit novelu zákona o investičních pobídkách. Je zřejmé, že nynější Poslanecká sněmovna novelu zákona tohoto typu nemůže schválit, ale chceme udělat maximum pro to, aby to bylo připravené pro novou vládu. 

Vrátil bych se ještě k sítím a dotacím pro rychlý internet. Kdy to bude připravené? Nyní tam došlo k omylu.

Ano. Ještě minulý pátek jsem se sešel se zástupci sektoru, diskutovali jsme, nicméně jsme se rozhodli již déle nečekat. Z našeho pohledu jsme už hodně daleko a nebylo možné celý proces spuštění výzvy na vysokorychlostní internet dále zdržovat. Úprava té jedné věty byla postoupena monitorovacímu výboru, který musí rozhodnout do 13. dubna. Předpokládáme, že od 26. dubna začnou podnikatelé předkládat svoje projekty. Byl bych hodně rád, aby se hlásili co možná nejdříve. Vím, že projekty nejsou jednoduché a jejich příprava bude firmám chvíli trvat, ale jsem z hlediska čerpání optimista. 

Kolik čekáte, že se z toho programu vyčerpá. Přece jen už není tolik času.

V programu je 14 miliard. Do první výzvy jsme připravili 11,5 miliardy korun. Věříme, že všechny budou vyčerpané. Druhou výzvu plánujeme na podzim. Není důvod být skeptický. 

Když jste hovořil s prezidentem Milošem Zemanem, vyjádřil přání, co byste měl na ministerstvu stihnout?

Nemohu příliš komentovat soukromý rozhovor mezi čtyřma očima. Jen mohu říci, že jsem panu prezidentovi představil priority, jaké jsem sdělil veřejnosti. U drtivé většiny z nich jsem ze strany pana prezidenta našel významné porozumění a pochopení. 

Jaký je názor prezidenta třeba na jadernou energetiku a přípravu projektu Dukovan?

Shodli jsme se na potřebě pokračovat v přípravách výstavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Je třeba proces urychlit.

O investicích do jaderné energetiky hovořil krátce po prezidentských volbách i tehdy blízký Zemanův přítel Miroslav Šlouf. Preferoval ruskou společnost, aby řešila rozšíření temelínské jaderné elektrárny.

Rozšíření Dukovan není nová informace, vyplývá z aktualizované státní energetické koncepce i navazujícího národního akčního plánu pro rozvoj energetiky. První bloky v Dukovanech budeme odstavovat v roce 2037. Je tedy důležité, aby proces pokračoval. V Temelíně máme ještě čas. 

Původně se počítalo, že přípravný projekt bude hotový po volbách.

Je stanovený harmonogram, vše má své lhůty a ukazuje se, že harmonogram je poměrně napjatý, abychom to všechno stihli do roku 2037, tak je třeba, abychom práce urychlili. 

Ale pokyn přišel v době, kdy má konkurent ruské společnosti, americká firma Westinghouse, problémy…

S tím to vůbec nesouvisí. To, že by se měl budovat blok v Dukovanech jako prioritní, je věc stará řadu měsíců, možná i rok či dva. 

Kdyby se vám podařilo na postu zůstat i po volbách, co byste řešil? S čím má český byznys problémy?

Důležitá je příprava modernizace ekonomiky a pak také důraz na rozvíjení aktivit Průmyslu 4.0, v tom je ještě potřeba odvést podstatný kus práce. Je potřebná opravdu silná ministerská meziresortní spolupráce, abychom v tomto spolupracovali jako tým.