Sociální demokracie se bude ve volbách soustředit na ryze levicová témata, mezi ta klíčová bude patřit i dvojí kvalita potravin v evropských zemích. Novinářům to během sobotního jednání širšího vedení strany řekl místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke. Strana se nechce vymezovat proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, ale u středolevých voličů hledat ty, které Babiš zklamal.

Program představí ČSSD definitivně v polovině června na programové konferenci, do té doby chce sociální demokracie podle Birkeho prezentovat ryze levicová témata. "Skutečně otáčíme kormidlem doleva a zaměřujeme se na tradiční levicové voliče, což jsou bezesporu zaměstnanci, rodiny s dětmi a senioři," řekl Birke.

Kampaň by měla být pozitivní a kladná. "Nebudeme se chtít vymezovat, Andreji Babišovi se chci vyhnout, on není můj klíčový a cílový volič, nezajímá mě," uvedl Birke. Zajímat však ČSSD budou středoleví voliči, kteří jsou na Babiše "naštvaní takovým způsobem, že ho v žádném případě nechtějí volit", dodal.

Dvojí kvalita potravin v západních a východních členských státech Evropské unie, které před měsícem řešil šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka i s předsedy vlád Slovenska, Polska a Maďarska v rámci zasedání visegrádské skupiny, bude také součástí kampaně. "Bude to jedno z klíčových témat," řekl Birke.

Do předsednictva míří bývalý poslanec nebo šéf senátu

ČSSD v sobotu do svého širšího vedení zvolila i někdejšího poslance Michala Krause, který složil v roce 2006 mandát kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Mezi desítku zvolených jmen se dostali například šéf senátu Milan Štěch či poslanec Richard Dolejš, informoval novináře tiskový odbor ČSSD.

Někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Kraus ve Sněmovně skončil kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Policie nakonec případ odložila.

Volební manažer Birke v osobě Krause problém nevidí. "To ještě neznamená, že se vrací do vrcholové politiky. Předsednictvo je orgán, který má 35 členů, pak je ústřední výkonný výbor, pak grémium, já bych to neviděl tak dramaticky," řekl.

Předsednictvo ČSSD dnes doplnili také poslanci Jaroslav Foldyna, Robin Böhnisch a Jiří Petrů, někdejší senátoři Martin Tesařík a Alena Gajdůšková, Helena Kudelová, Hana Hozmanová. Birkemu se složení předsednictva líbí. "Je to úžasná parta, lidé, kterým mohu věřit a platí u nich podaná ruka," uvedl.

Předsednictvo ČSSD řídí činnost strany mezi zasedáními ústředního výboru. Kromě předsedy, místopředsedů či šéfů poslaneckého a senátního klubu jsou členy i zástupci krajů a desítka dalších členů, které dnes vybíral ústřední výbor.

Nejdůležitější rolí předsednictva je podíl na sestavování kandidátních listin. Po volbách v roce 2013 to bylo právě předsednictvo ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odstoupil z vyjednávání o vládě.

Prezidentské volby budeme řešit až v listopadu

Referendum o tom, koho ČSSD podpoří v prezidentské volbě, se uskuteční v listopadu. Dosud se hovořilo o první polovině roku. Předsednictvo dostalo také možnost zvolit jiný postup než referendum, pokud zaručí, že se budou moci vyjádřit všichni členové strany, řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Ústřední výbor dnes uložil předsednictvu, aby připravilo na listopad vnitrostranické referendum, nebo jiný způsob vyjádření ČSSD k prezidentské volbě," řekl Sobotka. Někteří členové by si podle něj představovali jednodušší formu hlasování, než je referendum.

Sociální demokracie dosud plánovala vypsat vnitrostranické referendum o podpoře kandidátů na Hrad na polovinu tohoto roku. "Očekáváme, že první kolo (voleb) by mohlo proběhnout v lednu, čili pokládáme za dostatečné, aby sociální demokracie sdělila svůj názor v listopadu, v situaci, kdy se uzavře peloton. Na podzim budou ještě probíhat registrace kandidátů," řekl Sobotka.

Odklad zdůvodnil také tím, že se sociální demokracie chce soustředit na volby do Poslanecké sněmovny, které se budou konat 20. a 21. října. "Nechceme se rozptylovat debatou o podpoře prezidentského kandidáta, proto byl navržen listopadový termín," uvedl.

Sociální demokraté mají k prezidentské volbě váhavý postoj hlavně kvůli osobě současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří členové ČSSD, mimo jiné místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, někdejšího předsedu strany otevřeně podporují, jiní se obávají dobrých vztahů hlavy státu s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem i Zemanových útoků na ČSSD.