Úderná skupina amerických lodí, které se blíží ke Korejskému poloostrovu, v úterý vyvolala ostrou reakci severokorejského režimu. Komunistické vedení země prostřednictvím státních médií pohrozilo, že jakékoliv silové projevy americké armády v oblasti vyvolají jaderný útok proti Spojeným státům. Informovala o tom agentura Reuters.

Vedení amerického námořnictva o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly, která mají podle vojenských expertů odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.

KLDR v úterý jako v řadě předchozích případů Spojeným státům pohrozila odvetou. "Naše silná revoluční armáda bedlivě sleduje každý krok nepřátelských elementů a náš jaderný pohled je zaměřen nejen na invazní základny USA v Jižní Koreji a na jeviště pacifických operací, ale také na americkou pevninu," napsal jeden z oficiálních severokorejský listů, z něhož cituje agentura Reuters.

Francouzi se nestydí volit Národní frontu

Kdo je nejbližší Le Penové?

Florian Philippot, blízký spolupracovník Marine Le Penové, šéfky francouzské Národní fronty.

Čtěte zde

Spojené státy chtějí podle některých analytiků využít efektu překvapivého úderu v Sýrii, k němuž sáhly minulý týden, a přesvědčit nepřátelské režimy, že jsou pod novým prezidentem Donaldem Trumpem připraveny k silovějším řešením než za jeho předchůdce Baracka Obamy. V nevypočitatelné Severní Koreji, disponující jadernými zbraněmi, však podle expertů nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.

Ruské ministerstvo zahraničí dalo najevo, že politika USA vyvolává v Moskvě neklid v řadě oblastí. "Jsme opravdu znepokojeni otázkou, co měl Washington na mysli, když naznačil možnost jednostranného vojenského scénáře ve vztahu k Severní Koreji," praví se v prohlášení.

"Je důležité dozvědět se, jak se americký postup slučuje s kolektivními závazky k odstranění jaderných zbraní z poloostrova v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN," uvádí ruské prohlášení.

Americká letadlová loď s 60 letouny a 5000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku, vybavených balistickými střelami, a dalších bojových plavidel. Podle zdrojů z amerického námořnictva bude na cestě nejméně týden. Dá se proto předpokládat, že k jihokorejským břehům dorazí až po sobotních oslavách nedožitých narozenin zakladatele severokorejské diktatury Kim Ir-sena.

Při jejich příležitosti režim tradičně sahá k ukázce své ničivé techniky.

Jižní Korea a Japonsko, které jsou hlavními americkými spojenci v oblasti, se obávají možného jaderného testu, který by mohl přijít nejen v souvislosti s těmito oslavami.

"Je možné, že Sever zvažuje větší provokace, jako je jaderná zkouška načasovaná k různým výročím včetně zasedání Nejvyššího lidového shromáždění," řekl prozatímní jihokorejský prezident Hwang Kjo-an s odkazem na zasedání sboru nejvýznamnějších politických figur v zemi, jemuž předsedá vůdce Kim.

Jihokorejská armáda proto dostala rozkaz zesílit monitoring aktivit svého severního souseda a o všech zjištěních komunikovat s americkými kolegy.