Okresní soud v Karviné ve čtvrtek na neurčito odročil rozhodnutí o případném propuštění hoteliéra Bohumíra Ďurička z vězení. Soudkyně řekla, že státní zástupce požádal o nové Ďuričkovy posudky z oboru psychiatrie a klinické psychologie a také o zprávu od policie, zda odsouzený nadále vlastní zbrojní průkaz.

Hoteliér Ďuričko byl odsouzen za vraždu podnikatele Václava Kočky mladšího k 12,5 roku ztráty svobody, do řádného konce trestu mu zbývají čtyři roky. O propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu, tvrdí, že svého činu lituje a že chce pomáhat společnosti i poškozeným.


Karvinský soud o Ďuričkově propuštění jednal už minulý týden. Soudkyně tehdy jednání odročila na čtvrtek. Jednání pokračovalo čtením listinných důkazů, mezi nimiž byly zprávy o Ďuričkově chování ve vězení, o jeho majetkových poměrech, shrnutí jeho komunikace s pěti dcerami ze čtyř manželství nebo informace o omluvných dopisech, které psal příbuzným zavražděného.

Vrah se ve čtvrtek Kočkovým příbuzným znovu omluvil a ubezpečil je, že jim z jeho strany nic nehrozí. Řekl, že si ve vězení prošel lidským peklem koncentrovaného zla, kdy zvládnout psychický tlak je často nad lidské síly, a že jeho jedinou snahou bylo přežít. U soudu zazněla mimo jiné informace, že kromě knihy Kočkoviny, kterou Ďuričko vydal už během pobytu ve vězení, napsal i zatím nevydanou knihu Vězeňská zeď a připravuje Světlo poznání.

Zmocněnkyně rodiny Kočkových Jana Procházková Libíčková minulý týden novinářům řekla, že rodina si Ďuričkovo propuštění nedovede představit, protože od zločinu uplynula krátká doba, a proto se bojí o svou bezpečnost. Podle zmocněnkyně nebylo dosaženo účelu trestu. Vězeňský vychovatel u soudu uvedl, že z Ďurička se postupně stal bezproblémový vězeň a výkon trestu svůj účel splnil. Vězeňská komise Ďuričkovo propuštění doporučila.

Ďuričko a Kočka mladší se dostali do roztržky v roce 2008 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje, Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň a zastřelil ho třemi ranami z bezprostřední blízkosti; smrtelná byla každá z nich.