Česká inspekce životního prostředí loni více kontrolovala firmy, uložila ale zároveň méně pokut. Inspektoři loni provedli přesně 15 883 kontrol, což je o 206 kontrol víc než předchozí rok. Na jednoho inspektora tak připadlo průměrně 40 kontrol. Pokutu pak inspektoři uložili v 2887 případech – rozdalo se tak o 54 pokut méně než loni. Většina prohřešků se stejně jako v posledních letech týkala špatného hospodaření s odpady.

„Budeme se snažit účinnost zvyšovat,“ říká šéf inspekce Erik Geuss, který vidí za poklesem větší disciplinovanost firem. Podle ředitele navíc není cílem inspekce rozdávat pokuty, ale napravovat životní prostředí – inspektoři udělili firmám zhruba stejně opatření k nápravě jako loni, celkem 342.

Nejvyšší pokutu loni dostala firma OMGD, za nepovolené nakládání s 15 tisíci tunami demoličních odpadů v areálu bývalé chemičky v Kaznějově na Plzeňsku. Firma si tak vysloužila pokutu vysokou 6,5 milionů korun. Tři miliony korun zase musela zaplatit firma NP Transport za to, že ve Středočeském kraji vykupovala odpady, aniž by k tomu měla povolení.

Hospodářské noviny nedávno upozornily na případ, kdy původně sedmimilionovou pokutu pro přerovskou chemičku Precheza, spadající do koncernu Agrofert, snížilo ministerstvo životního prostředí na půl milionu. Přestože inspektoři dřív konstatovali, že na místě došlo k ekologickému problému a k závažnému překročení produkce toxických látek, ředitel inspekce se k případu nechce vyjadřovat. „Nebudu komentovat rozhodnutí nadřízeného orgánu,“ uvedl pouze Geuss.

Česko také čím dál více vystupuje v případech nelegálního obchodu s chráněnými živočichy. V tuzemsku v poslední době vzniká nebo se překupuje například množství produktů vyrobených z tygrů – tygří zuby, žluč, vývary nebo různé druhy medicín, které pak míří hlavně do asijských zemí. „Ukázala to loňská operace České inspekce životního prostředí ve spolupráci s celní správou, nazvaná tygří oko. Kontroloři se na letišti zaměřili na lety, kde je cílovou destinací Hanoj nebo Hočiminovo město. Rentgenem se zkontrolovalo celkem 7,5 tisíce zavazadel a asi 2,5 tisíce jsme fyzicky otevřeli,“ uvedla Pavla Říhová z Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES z České inspekce životního prostředí.

Část takových výrobků, které se v Česku objeví, má v tuzemsku i cílové využití. „Máme rozpracované i případy, kdy produkty vznikají v Česku z tygrů, kteří se tady chovají v zajetí a posílají se od nás do Asie,“ říká Říhová. Loni Česká inspekce životního prostředí při svých kontrolách zabavila celkem 234 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 924 výrobků – kromě těch tygřích například ze slonoviny nebo nosorožčích rohů.U vývozu a dovozu exemplářů loni platilo, že víc než každá pátá kontrolovaná zásilka nebyla v pořádku.