Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zbaví mandátu krajské zastupitelky ministerskou náměstkyni Kláru Dostálovou (ANO), pokud ji královéhradecké zastupitelstvo samo neodvolá. Chovanec to ve čtvrtek řekl novinářům v Hradci Králové. Krajští zastupitelé o věci hlasovali již na konci března a náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Dostálovou zastupitelského mandátu zbavit odmítli. Ministr vnitra proto kraj požádal o svolání dalšího jednání, zastupitelé budou o věci hlasovat v pondělí 24. dubna. Dostálová odvolání odmítá a je připravena obrátit se na právníky.

Podle Dostálové ministr postupuje v souladu se zákonem o volbách do krajů. "Nicméně jsem přesvědčena, že nesoulad v zákonech o volbách do krajů a zákoně o státní službě může rozhodnout pouze soud. Jako náměstkyně ministryně postupuji v souladu se zákonem o státní službě, který mi funkci neuvolněné zastupitelky umožňuje," sdělila ČTK Dostálová.

Podle Chovance je ve stejné situaci jako Dostálová i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna.

Chovanec tvrdí, že obě zastupitelky musí v každém svém hlasování počítat s tím, že jejich mandát je neplatný. Dostálová je ale přesvědčena, že zákon neporušuje, a v případě, že bude odvolána, je připravena se bránit. "Teprve následně po dohodě s právními zástupci se případně budu obracet na soud," dodala Dostálová.

"My jsme deklarovali ten problém už na začátku, stanovisko ministerstva vnitra existovalo už před volbami, a to se nemění. Dnes nemohou říkat, že žijí v dobré víře, když užívají mandátu krajského zastupitele, je na nich, jak se rozhodnou. Nechme to případně na nezávislý soud, ale je to běh na dlouhou trať a ony se budou muset zúčastnit pěti šesti zastupitelstev," řekl Chovanec.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili. Náměstek ministryně školství Robert Plaga se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou. Hejtman Hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) již dříve oznámil, že Hradecký kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, aby bylo v otázce neslučitelnosti funkcí jasno.