Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů před ČSSD s 12 procenty. Třetí ODS s 11,5 procenta se dostala před komunisty. Lidovci s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) opět přesáhli deset procent, které jako koalice potřebují ke vstupu do sněmovny. Poslance by měla ještě TOP 09 a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD). Vyplývá to z dubnového volebního modelu společnosti Kantar TNS, jehož výsledky v neděli zveřejnila Česká televize (ČT).

Průzkum se mezi 853 lidmi uskutečnil mezi 1. a 24. dubnem, tedy ještě před vyhrocením nynějších sporů ve vládní koalici.

Podpora ANO i sociálních demokratů proti březnovému průzkumu Kantar TNS klesla o půl procentního bodu. V průzkumu Kantar TNS má ČSSD výrazně nižší podporu než u jiných agentur, podle jejichž dotazování by sociální demokraty volilo kolem 16 procent lidí.

Třetí ODS si polepšila o tři procentní body. Čtvrtá KSČM s 10,5 procenta ztratila procentní bod. ODS přeskočila KSČM na třetím místě po zhruba dvou letech, řekl ČT spoluautor průzkumu Pavel Ranocha.

Lidovci se STAN by měli dohromady 10,5 procenta, stejně jako v březnu. Pro jejich koalici by to tedy bylo dost na vstup do sněmovny. Podpora KDU-ČSL stoupla o půl procentního bodu na sedm procent, hnutí STAN stejným tempem kleslo na 3,5 procenta. SPD i strana TOP 09 by stejně jako v březnu u volebních uren vybraly shodně 6,5 procenta.

Žádné jiné politické uskupení by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny nepřekročilo. Piráti by dostali čtyři procenta a zelení 2,5 procenta. Statistická chyba průzkumu je u stran s menší podporou plus minus jeden procentní bod, u těch v čele pořadí plus minus tři procentní body.

Také průzkumy dalších agentur přisuzují vítězství ve volbách hnutí ANO a druhé místo ČSSD, která minulé volby do sněmovny vyhrála. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněného v pondělí by ANO mělo 33,5 procenta a sociální demokraté 16 procent, průzkum STEM ze středy přisoudil hnutí ANO 28,3 procenta hlasů a ČSSD dal 16,6 procenta. V obou těchto průzkumech byla KSČM třetí před ODS, lidovci se STAN by zůstali pod desetiprocentní hranicí.

Důvěra ve vládu klesla

Důvěra ve vládu za posledního půl roku setrvale klesá. Aktuálně jí podle průzkumu společnosti Kantar TNS pro Českou televizi důvěřuje 36 procent dotázaných, což je druhý nejhorší výsledek od února 2014. Důvěra v kabinet od loňského ledna poklesla o devět procentních bodů, řekl v neděli ČT Pavel Ranocha z Kantar TNS.

"Občané čím dál hůře hodnotí počínání kabinetu v boji proti korupci," zdůvodnil pokles Ranocha.

Do poklesu se s ohledem na výsledky posledních tří měsíců nijak zásadně nepromítly koaliční roztržky kvůli nákupu a prodeji jednokorunových dluhopisů Agrofertu jeho někdejším vlastníkem, ministrem financí a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš kvůli tomu čelí tlaku na odchod z vlády pro podezření z daňových úniků, což odmítá.

Loni v lednu podle průzkumu důvěřovalo vládě 45 procent dotázaných, o měsíc později 39 procent, v květnu po mírném zvýšení klesla důvěra na 37 procent. Po loňském letním nárůstu ke 40 procentům se však už jen snižovala.