Koruna se ani čtyři týdny po ukončení intervencí ČNB výrazněji neodpoutala od hranice kurzového závazku 27 korun za euro. Ve čtvrtek byla silnější jen o zhruba 25 haléřů. Pozornost investorů i dalších účastníků trhu se proto stále více přesouvá k úrokovým sazbám.

"Silnější koruna měla centrální bance pomoci tlumit inflační tlaky v ekonomice. To se zatím neděje, a tak bude ČNB muset brzy sáhnout k dalším opatřením. Jejím hlavním nástrojem jsou nyní úrokové sazby," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Bankovní rada na svém čtvrtečním zasedání ponechala úrokové sazby na rekordně nízké úrovni 0,05 procenta, kde se drží už od listopadu 2012. ČNB ale ve své nové čtvrtletní prognóze očekává, že k růstu sazeb dojde už ve třetím čtvrtletí letošního roku a poté i v průběhu příštího roku. "Zvyšování sazeb bude podmíněno budoucím vývojem klíčových ekonomických ukazatelů včetně kurzu koruny," uvedl Rusnok.

Guvernér centrální banky dále přiznal, že ČNB počítala s vyšším posílením koruny po ukončení intervencí, než jaké ve skutečnosti zatím nastalo. "Pokud by toto velmi mírné posílení od hladiny kurzového závazku trvalo déle, tak se bude více vytvářet potřeba přistoupit k postupnému odpoutání úrokových sazeb od stávající hranice." Bankovní rada podle Rusnoka o zvyšování sazeb ve čtvrtek diskutovala. "Nevyhodnotili jsme ale, že by ta záležitost byla naléhavá a vyžadovala rozhodnutí už dnes. Je to však ústřední téma našeho rozhodování a budeme se jím dále zabývat," řekl guvernér.

 

Příští zasedání, na kterém bude ČNB rozhodovat o nastavení měnové politiky, je naplánováno na 29. června.

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler odhaduje, že zvyšování sazeb ČNB začne ve druhé polovině letošního roku. Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala by mohlo dojít k prvnímu růstu sazeb od roku 2007 už v srpnu, pokud bude koruna nadále slabá. “Nejpozději by k němu mělo dojít ve čtvrtém čtvrtletí. Zároveň předpokládáme čtvero zvýšení sazeb v roce 2018,” uvedl Dřímal.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč nevylučuje, že by k růstu sazeb mohlo dojít už letos, pravděpodobnější podle něj ale je, že ČNB k tomuto kroku přistoupí v roce 2018. “Prognóza centrální banky s mírným růstem úroků v letošním třetím čtvrtletí počítá, dle mého názoru ale mohou převážit argumenty pro scénář, kdy sazby letos zůstanou na své stávající úrovni, uvedl Jáč. Zvyšování sazeb podle něj bude v každém případě pozvolné a česká ekonomika se tak nemusí obávat žádných šoků.

 

Centrální banka dále v prognóze snížila odhad výše inflace ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2018. Zatímco v únoru pro druhé čtvrtletí příštího roku odhadovala inflaci na úrovni 2,3 procenta, nyní svoje očekávání zmírnila na 2,1 procenta. Pro třetí čtvrtletí pak došlo ke snížení odhadu o 0,1 procentního bodu na rovná dvě procenta.

Inflace podle prognózy letos zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky, ke kterému se vrátí začátkem příštího roku. Za rok a půl, což je doba, na kterou ČNB svoji měnovou politiku cílí, by se inflace měla nacházet v těsné blízkosti inflačního cíle.

ČNB také upravila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce z únorových 2,8 procenta na 2,9 procenta. Pro příští rok se odhad růstu HDP nezměnil a zůstal na 2,8 procenta.

Za rizika prognózy guvernér ČNB označil zejména další vývoj měnového kurzu. Zopakoval, že centrální banka je i nadále připravena na trhu zasáhnout proti příliš velkým výkyvům kurzu koruny. Zároveň ale potvrdil, že ČNB od ukončení intervencí nijak kurz koruny neovlivňovala.

Rusnok zároveň mluvil o politickém vývoji v souvislosti se snahou centrální banky získat zákonnou pravomoc stanovovat komerčním bankám pravidla pro poskytování hypoték. "Bohužel jsme se ocitli v horké fázi předvolební kampaně, kdy se akcentují poněkud více jisté populistické postoje. Přijetí zákona je ohroženo, to je evidentní. Považujeme to za velmi nešťastné, protože se tím ohrožuje naše možnost efektivně vykonávat politiku finanční stability. Tu děláme proto, abychom se do budoucna vyhnuli krizím," řekl Rusnok.

Prognóza inflace ČNB (v %)
Zdroj: ČNB
Pozn.: Široká modrá linie ukazuje vývoj inflace, tenčí modré linie zobrazují intervaly, v kterých se podle prognózy bude inflace pohybovat s pravděpodobností 30%, 50%, 70% a 90%. Červená linie zobrazuje inflační cíl stanovený na 2% a toleranční pásmo 1-3%.

Vývoj kurzu koruny (klikněte pro zvětšení):

unnamed

unnamed2

Zdroj: Thomson Reuters