Začalo to jako běžný bezpečnostní incident. Na monitoru zablikalo varování. Po pár minutách ale už není pochyb. Na stát kyberneticky útočí cizí mocnost a snaží se způsobit paniku. Tak vypadalo cvičení Locked Shields 2017 v Estonsku, kterého se zúčastnilo 20 týmů, a Češi zvítězili.

Nejhorším scénářům, jejichž výsledkem by v případě reálného konfliktu byly i ztráty na životech, se usilovně snaží zabránit bezpečnostní experti z 25 zemí světa.

Záplatují díry a přetahují se s hackery o počítače.

"Cvičení je připraveno jako bránění fiktivního státu Berylia. Chrání se jeho infrastruktura, v tomto případě to byly tři tisíce virtuálních systémů. Pak ještě dochází různé úkoly, které musíme plnit," řekl Daniel Bagge z Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Tuzemští experti se zhostili obrany letecké základny s drony.

Na akci nešlo jen o to bránit servery. Kvůli autenticitě se vysílaly i fiktivní zprávy, členové týmu museli odpovídat novinářům či připravovat podklady pro vládu. Pokud se chtěli pustit do protiútoku, museli ho mít i právně podložený českými zákony. "Nelze, jak je to v konvenčním světě, provést útok, aniž byste to měl právně podložené," říká Bagge.

Cvičení je koncipováno tak, aby se tým dostal co nejvíce do stresu. Času na spánek bylo málo a na reak­ci někdy jen i několik sekund. "Je náročné, když se s tím útočníkem o nějaký stroj přetahujete. Vidíte, jak vám tam útočník dělá změny a snaží se vás odpojit. Jak se ho povede dostat ven, tak je zase jenom chvíle na to, abychom tu díru zalepili," popisuje Radim Ošťádal, šéf techniků z NCKB.

Za Čechy skončili druzí Estonci, třetí byl smíšený tým NATO. Tuzemští experti získali v hodnocení 30 tisíc bodů, průměr u všech účastníků byl kolem 14 tisíc.

Ošťádal úspěch přičítá k tomu, že v Česku je velmi dobrá bezpečnostní komunita. "Ti lidé se na cvičení připravovali i ve svém volnu a je tam vidět velký posun v rámci kybernetické bezpečnosti v České republice."

Český tým se ale neskládal pouze z expertů z NCKB. Ti tvořili zhruba dvě třetiny. Zbytek byl z akademické sféry. Centrum s univerzitami spolupracuje − cílem je vychovat nové odborníky, kteří v budoucnu budou bránit český kyberprostor před napadením.