Předpovídat cokoliv v české politice je riskantní, ale občas není od věci to zkusit. Takže tady je pět předpovědí pro následující dny. Vše však může být nakonec úplně jinak.

1. Zeman Babiše nakonec odvolá.

Ústava skutečně nedává prezidentovi prostor pro jiný postup. I když Hrad vytrvale vymýšlí formální důvody, co všechno je na Sobotkově žádosti o odvolání Andreje Babiše špatně, je pravděpodobné, že jde už jen o snahu máchat premiéra ve špíně, co nejdéle to půjde.

Zemanova ústavní prokrastinace bude ještě několik dní pokračovat, ale nejpozději po návratu z Číny už nebude mít prezident valnou šanci vymlouvat se a bude muset konat.

2. Ve vládě skončí i ministryně školství Kateřina Valachová.

Na ministerstvu školství se odehrávala kauza se zneužíváním sportovních dotací, a i když do případu není Valachová osobně zapletená, je obviněna její náměstkyně, takže politická odpovědnost ministryně je nevyvratitelná.

Pokud Bohuslav Sobotka chce, aby byl jeho boj za odstranění Babiše z vlády důvěryhodný, musí ministryni obětovat (pokud tedy v nejbližších dnech neodstoupí sama, což by bylo pro ČSSD samozřejmě nejlepší).

3. Vláda bude pokračovat.

Poté co Sobotka dal najevo, že si hnutí ANO může nechat ministerstvo financí, se Andrej Babiš nemusí bát, že by ztratil vliv na daňovou správu, která se chtě nechtě musí zabývat "jeho" korunovými dluhopisy. Ať už bude úřad řídit kdokoliv z ANO (Babiš už má vybráno), je jisté, že výsledek šetření bude Babišovi vyhovovat. Z hlediska hnutí ANO tak budou škody minimalizovány.

Proti pokračování vlády nebude nic namítat ani ČSSD, protože při eventuálním odchodu ANO by hrozilo, že se vzniklý menšinový kabinet bude muset nechat nepřímo podporovat od pravicové opozice.

To by voliči ČSSD příliš neocenili a Andrej Babiš by měl nabito historkou o "paktu Sobotka-Kalousek".

4. Předčasné volby nebudou.

Po předčasných volbách volá jen ODS a KSČM, pomalu couvá i TOP 09. Aby předsunutí voleb dávalo smysl, musely by se odehrát do konce června a to je vzhledem k ústavním lhůtám zvládnutelné jen teoreticky.

Pro rozpuštění sněmovny, což je nyní jediný reálný způsob, jak k předčasným volbám dospět, by se musely vyslovit tři pětiny poslanců, prezident by pak musel volby do 60 dnů vyhlásit. Jenže dokud se prezident nevyjádří k odvolání Andreje Babiše, nic se pravděpodobně dít nebude a čas utíká. Je samozřejmě možné uspořádat volby i v létě, jenže to by hrozila mizivá volební účast. A pokud by byly volby v září, musela by v letních měsících probíhat kampaň, což také není z hlediska "zásahu" voličů právě nejvýhodnější. Volby pravděpodobně zůstanou v říjnovém termínu. I proto, že se blízkost sněmovních a prezidentských voleb hodí Miloši Zemanovi, který bude mít v takovém případě šanci vystupovat jako "státník", což mu dává výhodu vůči protikandidátům.

5. Andrej Babiš povede kampaň v duchu "Já proti všem".

Viděli jsme to už o víkendu, kdy odmítl jít do konfrontace s předsedy ostatních stran v Otázkách Václava Moravce s argumentem, že by byli všichni, i moderátor, proti němu.

Místo debaty zvolil vypisování svého pohledu na věc na Facebooku a posléze sólo televizní vystoupení. Vyhnout se debatě bylo sice poněkud nestatečné a vzhledem k tomu, že v "jeho" médiích předtím vyšly reklamy s "umlčovaným" Babišem s přelepenými ústy, taktéž poněkud směšné. Ale Babišův distanc od všeho, "co není Babiš", může nakonec před volbami na jistou část voličů fungovat.

A tady předpověď končí, protože na jak velkou část voličů to bude fungovat, skutečně není možné odhadnout. Babiš má obrovský volební potenciál, ale relativně omezené (míněno početně) tvrdé jádro voličů. Jak to dopadne, říci nelze.

Jednalo by se koneckonců o dlouhodobou předpověď a tu i meteorologové dávají dohromady na základě dlouhodobého pozorování dlouhodobých časových řad. A v případě fenoménu ANO nic takového nemáme k dispozici. A také samozřejmě nevíme, jaké předvolební bomby ještě vybouchnou. Takže uvidíme v říjnu.

No a nebo bude všechno - jak už řečeno - úplně jinak.