Program druhého ročníku mezinárodní konference Innovative Legal Services Forum 2017 byl plný hostů z velkých advokátních kanceláří, podnikových právníků a právních inovátorů. Na akci vystoupili například Bruce MacEwen a Janet Stanton z New Yorku s tématem Nová realita v právním světě a jak z ní těžit. Právní inovace a nové byznys modely byly tématem pro londýnskou hvězdu Danu Denis-Smith. S příspěvkem vystoupili také Piet Hein Meeter, celosvětový řídící partner Deloitte Legal, dále například inovátor Aron Solomon a na nutnost změny přístupu k novým technologiím upozornila Orsolya Görgényiová, partnerka Szecskay Attorneys at Law a bývalá prezidentka AIJA – International Association of Young Lawyers. Účastníky provázel konferencí Jaroslav Kramer, šéfredaktor měsíčníku Právní rádce.

Právníci jsou ke změnám v právním prostředí skeptičtí

Svými příspěvky odstartovali diskuse Bruce MacEwen a Janet Stantonová, američtí experti na trh právních služeb, kteří byli hlavními řečníky letošní konference. Bruce MacEwen ve svém projevu mluvil o tom, že právníci jsou ke změnám v právním prostředí spíše skeptičtí. "Právníci podle psychologických testů 93 % procent tvrzení považují za lži," řekl MacEwen. Dále zdůraznil, že američtí právníci mají důvod k optimismu, protože ze strany domácností roste poptávka po právních službách. Domácnosti v roce 2015 utratily za právní služby 145 milionů dolarů.

Bruceova partnerka Janet Stantonová zmínila, že pokud chtějí být právní firmy do budoucna úspěšné, musí změnit svou strategii. "Mění se dynamika trhu, o úspěchu rozhoduje vedení právních firem," řekla Janet, partnerka Adam Smith Esq. Podle Janet je také důležité specializovat se na určitý právní obor nebo odvětví, místo pokusu o pokrytí celého trhu s právními službami. "Co může klient najít u nás a nemůže najít na žádném jiném místě? Specializace a odbornost udělají z firmy lídra trhu," vysvětlila.
Poté zdůraznila, že právní firma by měla k podnikání v právních službách stejně jako k vedení v jiné firmě. "Tak jako ve firmě, i právní kancelář by měla zaměstnávat lídry, kteří rozhodují o strategii podniku. Jsou odborníky na finance nebo HR. Právníci jsou právníci, nechte je dělat jejich práci," vysvětlila, že advokáti nemohou odpovídat za provoz kanceláře.

Práce u společných stolů namísto uzavřených kanceláří

Dalším řečníkem byl Piet Hein Meeter a Marie Bernardová. Pier je celosvětový řídící partner Deloitte Legal. Působí v rámci Globálního výboru pro daňové a právní služby, vedoucí řídící platformy Deloitte Touche Tomatsu Limited. Ze své pozice Global Corporate Development Leader Tax & Legal celosvětově vede Piet Hein rozvoj prostřednictvím akvizic, náborů a aliancí. Marie Bernardová je evropskou ředitelkou inovací v Dentons. V rámci své agendy hodnotí příležitosti startupových partnerů, dalších právnických firem a klientů Dentons. Marie je také strategický poradce v projektu Nextlaw Labs, prvním podnikovým akcelerátorem určeným vertikální spolupráci. Je "hlasem a tváří laboratoří Nextlaw v Evropě, na Středním východě a v Africe".

Piet Hein Meeter upřednostňuje práci právníků u společných stolů namísto uzavřených kanceláří tak, aby se mohli učit novým věcem a reagovat na změny v prostředí právních služeb. "Naši službu musíme vyvíjet tak, aby odpovídala poptávce. Právní oddělení rozdělte jako provozní dům. Tam definujte každodenní úkoly, potřebujete technologie, abyste evidovali data a dokázali pak lépe vyvodit závěry a zjistit, kde jsou největší rizika pro vaši kancelář," řekl Hein Meeter.

Marie Bernardová radí v inovacích kancelářím z celého světa. Podle ní obrovské celosvětové advokátní firmy dělají změny pořád, protože si to mohou dovolit, ale střední nebo východní Evropa je malý trh a není zde prostor pro chyby. Během svého příspěvku Marie odpovídala i na dotaz ohledně toho, jaké dovednosti by měl mít student práva či čerstvý absolvent, který vstoupí do měnícího se právního světa. Podle Marie je to hlavně potřeba praxe, protože studium na univerzitě není tak důležité, jako právě právní praxe a přizpůsobování se změnám.

Díky novým technologiím lze pracovat rychleji

Dalším hostem byla Dana Denis- Smithová, která založila společnost Obelisk Support, která je založena na flexibilním outsourcingu právních služeb, takže společnost umožňuje například pracovat matkám na dovolené. "Umělá inteligence se bude objevovat. Zavádějte nové technologie, můžete díky nim dělat věci rychleji, vaší budoucností je zaměřit pozornost na potřeby klientů," řekla Dana ve svém příspěvku. Šéfové advokátních kanceláří musí od svých právníků chtít, aby s klienty komunikovali lidsky, reprezentují značku celé firmy. "Přemýšlejte o lidech a zaměřte se na klienty. Vaše kancelář neexistuje, aby se stala větší a bohatší, existuje, protože lidé potřebují právní pomoc," upozornila Dana. V praxi budují advokáti jméno celé kanceláře, je tedy nutné, aby práci, kterou dělají, přizpůsobili konkrétním potřebám klientů.

Právní firmy by se měly inspirovat u start-upů

Druhý blok konference byl věnován možnostem využití chytrých technologií v právní praxi. Blok otevřela svým příspěvkem ředitelka firmy D. A. S. Jitka Chizzolla. Hlavním příspěvkem této části bylo vystoupení Arona Solomona, který vytvořil projekty Law Made či Legal X, které velkou měrou ovlivnily právnickou branži po celém světě. V roce 2015 získal ocenění Fastcase 50, které oceňuje podnikatele, inovátory a průkopníky, kteří udávají nový kurz poskytování právních služeb. "Software pohlcuje svět, jedno odvětví po druhém. Právní obor v tomhle není jiný," vysvětlil Aron. Nadále doporučil právníkům, aby se inspirovali u start-upů. "Start-upy po celém světě přichází s novinkami v právní oblasti. Díky nim mohou Vaše kanceláře dělat práci efektivněji a rychleji, využívejte je," řekl Solomon.

Představil například technologii společnosti CRYPTIV z Toronta. "Vytvořili nejlepší systém, jak používat databázi dokumentů. Neustále můžete rozšiřovat počet záznamů, sdílet je se všemi zaměstnanci, ale dokumenty jsou zároveň chráněny před zásahem zvenčí a aktiva společnosti zůstávají v bezpečí," popsal Solomon. Dle jeho slov lze také očekávat, že budoucnost legal tech je i v Praze, a to kvůli dostupnosti finančně přijatelných odborníků. "Do budoucna počítám s uberizací světa," přiblížil trend nových technologií Solomon. Mířil tím k technologii americké dopravní a mobilní společnosti Uber, která přišla s novými způsoby osobní přepravy. "Jsou to pionýři v technologii samořízení. Z Uberu bude nejlepší logistická firma světa. Všechno, co se bude týkat logistiky, bude probíhat ve spojení s Uberem," předpověděl.

Technologií se bát nemusíme, ale je třeba investovat do ochrany

Dalším tématem konference byly právnické firmy & technologie. Vystoupil například Jason Plant, který vede právní technologie v advokátní kanceláři DLA Piper. V současné době vede tým lidí, kteří se stará o softwarová řešení a technologická zařízení, která právníci používají při své každodenní práci. Zdůraznil, že firmy často podceňují právě zabezpečení informačních technologií a do této oblasti právnické firmy příliš neinvestují.

Dalším hostem byl David Slánský, který vede pražské KPMG Data & Analytics Centre of Excellence a je členem globálního týmu KPMG zaměřeného na datovou analytiku. "Nemusíme se bát, že chytré technologie zastoupí advokáty, musíme je ale naučit, jak mohou zefektivnit jejich práci," řekl.

Svůj příspěvek přidal Martin Kašpar, který má zkušenosti se zaváděním systému Praetor v desítkách právnických firem a který je odpovědný za strategii, rozvoj a obchodní spolupráci u právnických firem ve střední Evropě.

Největší hrozbou pro právníky je jejich konzervativnost

Další vystupující byla Orsolya Görgényiová, partnerka Szecskay Attorneys at Law a bývalá prezidentka AIJA – International Association of Young Lawyers na konferenci vystoupila s příspěvkem nazvaným Probuďte se! Mnoho právnických firem má podle ní kapacitu, kterou nevyužívá. Právnické kanceláře by měly podle jejího názoru více využívat sociální sítě. "Největší hrozba právnické profesi jsou právníci sami. Ne roboti, ale to, že sami právníci mají odpor k inovacím. Je to asi mentalita právníků, to, že jsme krátkozrací, konzervativní, chybí nám představivost," zdůraznila zkušená Orsolya Görgényiová, která je členkou Budapest Bar Association či Hungarian Mediation Association (OME). V minulosti byla také členkou Extended Bureau a starala se o organizaci AIJA seminářů po celém světě.

Inovace nejsou jen technologie

Třetí blok konference otevřela Katarina Linczényiová, profesionální freediverka, která se na nádech potopí do více než 90 metrů. V diskusi tak poskytl náhled do problematiky zvládání stresu. Po jejím vystoupení následovala debata středoevropských advokátních kanceláří.

"Inovaci chápu jako chuť podstoupit od problému, změnit perspektivu a podívat se na věci jinak," řekl Robert Neruda z advokátní společnosti Havel, Holásek & Partners. Podle něj je cestou k úspěchu odvaha přijmout riziko a vystoupit ze své komfortní zóny. Poslední příspěvek přidal Erwin Hanslik, řídící partner advokátní kanceláře Taylor Wessing. Podle něj mít počítač v kanceláři a na něm facebookový a twitterový profil neznamená být moderním právníkem. "Technologie nejsou to, co dělá právníka inovativním. Inovace znamenají, že máte myšlenky, které se odlišují od ostatních, naši klienti si od nás zaslouží kreativní myšlenky," uvedl Hanslik.






.

Související